Somalia

Somalia

Islamiści z ugrupowania Al-Szabab ostrzelali samolot, na którego pokładzie znajdował się prezydent Somalii Hasan Szejk Mohamud. - Maszyna została ostrzelana, ale nie została trafiona - poinformowała somalijska armia.

Powiązana z Al-Kaidą islamistyczna partyzantka z Somalii Al-Szabab przyznała się w poniedziałek do przeprowadzenia ataku na turystyczną miejscowość Mpeketoni na wschodzie Kenii, w którym zginęło w niedzielę 49 osób. Ostrzegła turystów, by omijali Kenię. "Pokój i stabilizacja w Kenii będą jedynie odległym mirażem" - napisali w komunikacie terroryści, ogłaszając ten kraj "strefą wojny".

Co najmniej siedem osób zginęło w eksplozji samochodu pułapki w pobliżu wejścia na lotnisko w stolicy Somalii, Mogadiszu. Międzynarodowy port lotniczy w Mogadiszu jest silnie strzeżony. Mieszczą się tam siedziby zagranicznych placówek dyplomatycznych.

Dwóch wyższych rangą dowódców somalijskich islamistów z ugrupowania Al-Szabab zginęło w ataku dokonanym z powietrza przez amerykański samolot bezzałogowy - poinformowali w poniedziałek mieszkańcy Somalii.

Siły zbrojne USA przeprowadziły operacje militarne w Somalii i Libii. Jedna z nich miała związek z atakiem terrorystycznym w Kenii, celem drugiej było pojmanie wyższego dowódcy Al-Kaidy, Anasa al-Libiego. - USA nigdy nie zaprzestaną wysiłków, aby odpowiedzialni za akty terroru zapłacili za swe czyny - zadeklarował szef dyplomacji USA.

W sobotę nad ranem jedna z siedzib islamskich ekstremistów na wybrzeżu Somalii została zaatakowana z morza i powietrza. Nie wiadomo kto przeprowadził atak. Według bojówkarzy brały w nim udział dwa niezidentyfikowane śmigłowce i okręty. Miał zginąć co najmniej jeden z ekstremistów.

Zamach w Nairobi był planowany przez ponad rok przez spiskowców, którzy wynajmowali sklep w centrum handlowym Westgate - podały cytowane przez CNN kenijskie władze. MSW podało również, że w areszcie przetrzymywanych jest ośmiu podejrzanych o uczestnictwo w zamachu, trzech podejrzanych zostało zwolnionych. W ataku terrorystów zginęły co najmniej 72 osoby, a kilkaset zostało rannych.