Somalia

Somalia

Ponad 20 milionów ludzi w trzech krajach Afryki i Jemenie może umrzeć z głodu w najbliższych miesiącach. Społeczność międzynarodowa jednak w niewielkim stopniu zareagowała na ten kryzys humanitarny, który - jak ocenia ONZ - jest najgorszy od II wojny światowej - ocenia na swoich łamach amerykański dziennik "Washington Post".

Pentagon poinformował sobotę, że żołnierz USA, który został zabity w Somalii w operacji wojskowej przeciw ugrupowaniu Al-Szabab, to 38-letni Kyle Milliken z elitarnej jednostki Navy SEAL, czyli sił specjalnych marynarki wojennej USA. To pierwszy amerykański wojskowy, który zginął w Somalii od nieudanej operacji USA w stolicy kraju, Mogadiszu, w 1993 roku.

Chińska marynarka wojenna poinformowała, że jej siły specjalne odparły atak piratów na frachtowiec płynący pod banderą Tuvalu w Zatoce Adeńskiej u wybrzeży Somalii - podała agencja Associated Press.

Piraci uprowadzili u wybrzeży Somalii indyjski statek handlowy z 11-osobową załogą - poinformował były szef antypirackiej agencji półautonomicznego somalijskiego regionu Puntland.

Co najmniej 35 osób zginęło, a około 40 zostało rannych w niedzielę na skutek wybuchu samochodu pułapki na placu targowym w stolicy Somalii, Mogadiszu - poinformowała agencja dpa, powołując się na oficjalne dane. Na razie nikt nie przyznał się do zamachu.

Parlament Somalii wybrał w środę na prezydenta państwa Mohameda Abdullahiego Farmajo, byłego premiera, który ma obywatelstwo somalijskie i amerykańskie. Farmajo natychmiast złożył przysięgę.

Uwolniono 26 marynarzy przetrzymywanych od ponad czterech przez somalijskich piratów. To jeden z przypadków najdłuższego przetrzymywania zakładników. Jak twierdzi jeden z piratów, do uwolnienia doszło po zapłaceniu okupu.