Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Rosyjski okręt desantowy Aleksandr Szabalin opuścił w piątek port w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym i płynie w kierunku Syrii - poinformowała agencja Interfax, powołując się na władze wojskowe.

Wszelkie manewry wojskowe mogą zaprzepaścić szanse na uspokojenie na Półwyspie Koreańskim - ostrzegł USA szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Wybuchu wojny nie obawia sie na razie Unia Europejska. Bruksela poinformowała dziś Pjongjang, że obecna sytuacja w kraju nie uzasadnia ewakuacji dyplomatów państw członkowskich.

Władze Chin wezwały do "wspólnych wysiłków" na rzecz zmniejszenia napięcia na Półwyspie Koreańskim. Rosja z kolei skrytykowała "jednostronne działania", dając do zrozumienia, że amerykańska aktywność w regionie może doprowadzić do wymknięcia się sytuacji spod kontroli. W ostatniej odsłonie wojny nerwów reżim w Phenianie zarządził przygotowania do ataku rakietowego na USA.

- Żadnej euforii z powodu tego, co ogłosił minister obrony USA, nie odczuwamy - oznajmił wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow. Odniósł się tym samym do decyzji władz USA, które ograniczyły plany rozbudowy tarczy antyrakietowej w Europie, na rzecz ich wzmocnienia w regionie Pacyfiku. Z tego kroku są natomiast niezadowolone Chiny, które oznajmiły, że jedynie zwiększy to napięcia.

Rosja i Chiny sprzeciwiają się jakiejkolwiek zbrojnej interwencji w Korei Północnej - poinformował minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow po spotkaniu z szefem chińskiej dyplomacji.

Rosyjskie władze wyraziły w środę zaniepokojenie losem rosyjskiego chłopca adoptowanego przez parę lesbijską z USA, która - według Moskwy - ukrywała, że żyje w związku homoseksualnym. - Sytuacja, w której znalazł się mały Igor Szatabałow, gdy został zaadoptowany w USA, "jest nie do przyjęcia i szkodliwa dla jego zdrowia psychicznego" - ocenił pełnomocnik rosyjskiego MSZ ds. praw człowieka, demokracji i przestrzegania prawa Konstantin Dołgow.

- W Mali Francja walczy z tymi, których uzbroiła w Libii przeciwko reżimowi Muammara Kaddafiego, naruszając embargo wprowadzone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ - stwierdził szef rosyjskiej dyplomacji, Siergiej Ławrow. Stwierdził przy tym, że Zachód nie potrafi spojrzeć całościowo na problemy świata islamskiego.

Rosja "jest bardzo zaniepokojona" doniesieniami o ataku lotniczym, przeprowadzonym przez Izrael na terytorium Syrii. - Takie działania oznaczałyby niedopuszczalną ingerencję wojskową w tym kraju - poinformowało MSZ. W środę późnym wieczorem przedstawiciele władz USA poinformowali, że Izrael zaatakował konwój samochodów z rakietami przeciwlotniczymi dla bojowników libańskiego Hezbollahu.