Rosja

Rosja

Oligarcha straszył rosyjskimi czołgami pod Warszawą. Odpowiada mu Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że politykę zagraniaczną Ukrainy kształtuje prezydent i rząd, a nie "jakiś biznesmen". Ukraiński przywódca skomentował w ten sposób słowa Ihora Kołomojskiego, który uznał, że Zachód zawiódł Ukrainę i należy rozpocząć naprawę relacji Kijowa z Moskwą. Oligarcha w wywiadzie dla "New York Timesa" mówił też, że Rosja jest silniejsza od NATO i jej czołgi mogłyby się pojawić w Polsce.

Rosja zwróciła okręty. Kijów: pozdejmowali klosze, gniazdka elektryczne i sedesy

Ukraińskie okręty wojenne, które Rosja zwróciła Ukrainie po ich zeszłorocznym przejęciu w czasie incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej, zostały całkowicie ogołocone ze sprzętu - oświadczył dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Ihor Woronczenko. Jednostki wyruszyły z rosyjskiego portu w poniedziałek. Marynarze wrócili do kraju 7 września w ramach wymiany osób aresztowanych i skazanych.

"Nie oczekujemy nawet skrawka rosyjskiej ziemi. Chcemy odzyskać naszą"

Żądania terytorialne Estonii wobec Rosji są nie do przyjęcia, a Moskwa nie może się na nie zgodzić - oświadczył w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Tak zareagował na wypowiedzi estońskich polityków na temat układu z Tartu z 1920 roku. "Aneksja estońskich terytoriów nie różni się od okupacji Krymu" - takie głosy płyną z Tallina.

Obywatel USA, oskarżony w Rosji o szpiegostwo, pozostanie w areszcie

Sąd w Moskwie odrzucił apelację obrońców Paula Whelana oskarżonego w Rosji o szpiegostwo. Skarga dotyczyła przetrzymywania Amerykanina w areszcie śledczym od prawie roku. Krewni mężczyzny zapewniają, że przybył on do Moskwy na ślub przyjaciela i jest niewinny. Sam Whelan również zapewnia, że doszło do pomyłki.

Putin "jedzie do Paryża" na szczyt w sprawie Donbasu

Władimir Putin przyjedzie do Paryża na szczyt dotyczący uregulowaniu konfliktu w Donbasie - potwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Spotkanie ma odbyć się 9 grudnia. "Paryż spodziewa się podczas tego spotkania przełomu w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy" – sugerują francuskie źródła dyplomatyczne.

Pożar w składzie ropy. Dwie osoby nie żyją

Nie żyje drugi mężczyzna poszkodowany w wyniku pożaru zbiornika w składzie ropy w Noworosyjsku - poinformował Komitet Śledczy w Kraju Krasnodarskim. Pierwszy zmarł wkrótce po wybuchu, do którego doszło 7 listopada. Cztery osoby nadal są w szpitalu.

Rosja zwróciła okręty przejęte w Cieśninie Kerczeńskiej. Zatrzymała broń i dokumenty

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zakomunikowało, że trzy ukraińskie okręty wojenne, przejęte przez Rosję w listopadzie 2018 roku w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, zostały w poniedziałek przekazane Ukrainie. Informację tę potwierdziła strona ukraińska. W Rosji prowadzona jest nadal sprawa karna dotycząca "naruszenia granicy Federacji Rosyjskiej w trakcie celowej prowokacji Kijowa".

Przejęte przez Rosję okręty ruszyły z portu. Przekazanie Ukrainie możliwe w poniedziałek

Rosyjskie media, powołując się na straż graniczną Federalnej Służby Bezpieczeństwa, podały, że trzy ukraińskie okręty wojenne, przejęte przez Rosję w zeszłym roku w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, zostaną zwrócone Ukrainie 18 listopada. Okręty opuściły już na holu port w Kerczu na wschodnim skraju Krymu. Według dziennikarzy, uzbrojenie i dokumenty pozostaną w Rosji.

Miała uklęknąć przed premierem i błagać o gorącą wodę. "Ochroniarz podstawił mi nogę"

Tatiana Kadukina padła na kolana przed rosyjskim premierem Dmitrijem Miedwiediewem, błagając go o rozwiązanie problemu z brakiem gorącej wody? Tak twierdzą media. Mieszkanka Kraju Ałtajskiego podaje jednak inną wersję tego, co zdarzyło się podczas wizyty szefa rządu na Syberii. Przekonuje, że nie było żadnego klękania - potknęła się, bo któryś z ochroniarzy polityka "podstawił jej nogę".

Litwa i Norwegia wymieniły szpiegów z Rosją

Litwa i Norwegia dokonały w piątek wymiany szpiegów z Rosją - poinformował szef litewskiego kontrwywiadu Darius Jauniskis. Dwóch Rosjan zostało wymienionych na dwóch Litwinów i Norwega, skazanych w Rosji za szpiegostwo. Kilka godzin wcześniej kancelaria prezydenta Litwy podała, że Gitanas Nauseda podpisał dekret w sprawie ułaskawienia dwóch obywateli Rosji skazanych w 2017 roku za szpiegostwo.

"Wilk i Zając" wrócą na ekrany

Tę kreskówkę uwielbiały miliony Rosjan. Produkowany w czasach Związku Radzieckiego popularny film animowany "Wilk i Zając" ("Nu, pogodi!") wróci na ekrany. Rosyjskie studio animacji filmowej Sojuzmultfilm rozpoczęło produkcję nowych odcinków. Okazją jest 50. rocznica wyprodukowania tej kreskówki.

Rosja popiera tymczasową prezydent Boliwii, ale stawia warunek

Tymczasowe rządy Jeanine Anez, która przejęła władzę w Boliwii po prezydencie Evo Moralesie, zostały uznane przez Rosję. Moskwa zaznacza jednak, że oczekuje rozwiązania kryzysu politycznego w południowoamerykańskim kraju w drodze nowych wyborów prezydenckich. Wcześniej poparcie dla Anez wyraziły Stany Zjednoczone.