Rosja - UE

Rosja - UE

Unia szykuje radykalne sankcje wobec Rosji. Ale decyzja dopiero w przyszłym tygodniu

Zakaz zakupu przez Europejczyków obligacji i akcji emitowanych przez największe rosyjskie banki, zakaz eksportu towarów wykorzystywanych do celów wojskowych oraz broni dla rosyjskiego sektora obronnego, a także zakaz wspierania długoterminowych technologii energetycznych - to m.in. sankcje, które rozważają unijni dyplomaci. Nieoficjalne informacje na ten temat zgodnie podają "The Financial Times" i Reuters. Ostateczne decyzje mają zapaść jednak dopiero w przyszłym tygodniu - poinformował rzecznik KE.

Czy Rosjanie uciekną z europejskich plaż? Branża się boi

Czy ochłodzenie na linii UE-Rosja zwiększy niechęć do rosyjskich turystów i odbije się na wynikach branży? - W turystyce każdy turysta jest mile widziany - uważa Krzysztof Piątek, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki. Jak dodaje, "rozsądny człowiek nie uważa, że zwykły Rosjanin ma coś wspólnego z wydarzeniami w Doniecku czy używaniem rakiet ziemia-powietrze".

Rosja na celowniku UE. Sankcje dla kolejnych firm

W nadchodzącym tygodniu ma powstać lista rosyjskich spółek i Rosjan, którzy zostaną objęci unijnymi sankcjami. To kara za wspieranie destabilizacji Ukrainy. Do tej pory zakazem wizowym i zamrożeniem aktywów objęte zostały 72 osoby.

Miedwiediew: sankcje cofną nas do lat 80.

Przyjdzie nam zwrócić większą uwagę na wydatki na obronę i bezpieczeństwo - powiedział premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, komentując wprowadzone w środowy wieczór sankcje USA i UE uderzające w wielkie rosyjskie firmy. Dodał, że wynikiem sankcji może być - z winy Zachodu - "cofnięcie się do lat 80." w stosunkach między tymi krajami.

Synchroniczne uderzenie w Rosję. Sankcje trafiają coraz wyżej

W reakcji na rolę Rosji w konflikcie na Ukrainie USA i UE zaostrzyły sankcje ekonomiczne wobec Moskwy. Amerykanie objęli nimi między innymi koncern Rosnieft i bank Gazpromu, jak też inne duże banki oraz firmy energetyczne i zbrojeniowe. Europejczycy również zapowiedzieli uderzenie w wybrane firmy i obcięcie współpracy finansowej.

Bez najważniejszych decyzji. Druga próba za miesiąc

Nadzwyczajny szczyt UE poświęcony obsadzie najwyższych unijnych stanowisk był bardzo krótki. Po około pięciu godzinach obrad unijni przywódcy zgodzili się, że się nie zgadzają. Następna próba 30 sierpnia. Udało się tylko ogłosić kolejne sankcje wymierzone w rosyjską gospodarkę.

Z Rosji odpływa kapitał. Już ponad 74 mld dolarów

Odpływ kapitału z Rosji w pierwszym półroczu 2014 r. sięgnął według wstępnych ocen 74,6 mld dolarów - wynika z cytowanych w środę przez ITAR-TASS materiałów Banku Centralnego Rosji; w pierwszym kwartale było to 48,8 mld dol., w drugim - 25,8 mld dol.

Obama i Hollande zadzwonili do Putina. Zagrozili sankcjami

Barack Obama i Francois Hollande rozmawiali telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i wezwali go, by nakłonił prorosyjskich separatystów do podjęcia dialogu z władzami Ukrainy - poinformował w poniedziałek wieczorem Pałac Elizejski.

Rosjanie szpiegują jak za zimnej wojny. Nawet Niemcy narzekają

W tej wojnie nie wybuchają granaty, a znajomość programów komputerowych jest ważniejsza niż budowy kałasznikowa. Służby specjalne krajów NATO i UE biją na alarm: Rosjanie szpiegują jak za zimnej wojny. Ma to oczywiście związek z konfliktem ukraińskim i napięciem na linii Moskwa-Zachód. Ale ofensywa następców KGB rozpoczęła się dużo wcześniej – zachodni przywódcy to zlekceważyli i teraz ich służby muszą nadrabiać.

Bułgaria blokuje South Stream. To koniec gazowej pułapki Putina?

Gazociąg South Stream miał być gazową bronią Władimira Putina. Jednak ostatnie wydarzenia - m. in. wstrzymanie prac budowlanych przez Bułgarów - wskazują, że to pod prezydentem Rosji może zacząć pękać lód. - Putin będzie musiał iść na ustępstwa w sprawie Ukrainy jeśli chce ocalić rurę - podkreśla w rozmowie z tvn24bis.pl Wojciech Jakóbik, szef serwisu BiznesAlert.