Globalny rajd Putina coraz droższy. Rynek traci, gospodarka zwalnia
Odpływ kapitału z rynku, zerowy wzrost gospodarczy - Władimir Putin wtrąca się w sprawy Ukrainy, a to słono kosztuje Rosję. Po katastrofie samolotu Malaysian Airlines te straty są jeszcze większe - pisze Bloomberg.
Cena ochrony rosyjskich obligacji przed gwałtownym spadkiem, która jest najwyższa wśród czterech największych rynków wschodzących, po tragedii boeinga jeszcze wzrosła.
Indeks Micex (w powszechnej opinii drugi najważniejszy rosyjski parkiet; o profilu walutowym) notuje straty od lutego, gdy Putin zaczął wtrącać się w sprawy Ukrainy, w tym Krymu. Ostatnio Micex otarł się o poziom 28 mld dolarów wartości rynkowej. W tym czasie rynki od USA po Indie notowały wzrosty.
Rosyjska gospodarka w dołku
Do tego dochodzi zaostrzające się spowolnienie gospodarcze. Rosyjski minister gospodarki Andriej Klepacz podkreślił, że gospodarka Rosji w II kwartale zanotowała zerowy wzrost w porównaniu z I kwartałem.
- Rynek wysyła sygnały, że Rosja powinna unikać polityki bycia wyrzutkiem, nie powinna też zamykać się na światowe rynki - podkreślił Aleksiej Belkin z Kapital Asset Management LCC w Moskwie. Jego zdaniem "Putin uważa, że to, co robi, jest uzasadnione, choć z miesiąca na miesiąc kosztuje coraz więcej". W ciągu ostatnich trzech dni do 21 lipca Micex stracił ponad 6 proc. To największy spadek od marca. We wtorek indeks odbił 1,8 proc. Rosja odwołała też aukcję swoich obligacji, powołując się na niekorzystne warunki rynkowe. Do tego doszedł odpływ kapitału. W wyniku zawirować na rynkach 19 najbogatszych Rosjan straciło od początku roku ponad 17 mld dolarów. Dla porównania 64 najbogatszych Amerykanów zarobiło dodatkowe 55 mld dolarów.
Autor: mn/km/zp / Źródło: Bloomberg
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Jeronimo Martins Polska, właściciel Biedronki, 32 firmy transportowe oraz osiem osób usłyszało zarzuty od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w związku z podejrzeniem zmowy na rynku pracy. Miała ona uniemożliwiać przechodzenie kierowców pomiędzy firmami transportowymi, które obsługiwały centra dystybucyjne Biedronki.
Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do resortu infrastruktury o pochylenie się nad problemem kierowców, którzy w niektórych parkometrach nie mogą zapłacić za postój pojazdu gotówką. Jak wyjaśnił RPO, skutkuje to wezwaniami do zapłaty kary za brak biletu.
Nowa ustawa medialna została przekazana do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ale wciąż jest konsultowana między resortami - przekazał wiceminister kultury Maciej Wróbel. Przyznał, że wciąż trwa dyskusja dotycząca źródeł finansowania mediów publicznych, w tym kwestii abonamentu rtv.
Cena bitcoina przekroczyła poziom 120 tysięcy dolarów. To kolejna granica pokonana w ostatnich dniach przez najpopularniejszą kryptowalutę na świecie. Inwestorzy obstawiają polityczne decyzje, które będą korzystne dla branży w tym tygodniu.
Unia Europejska przygotowała już cła odwetowe o wartości 21 miliardów dolarów, które będą wprowadzone w sytuacji załamania się negocjacji handlowych z USA - powiedział w wywiadzie dla dziennika "Il Messaggero" wicepremier, minister spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajani.
Zwyczajowe ataki wymierzone w homoseksualistów, imigrantów i Unię Europejską najwyraźniej przestają działać - pisze brytyjski tygodnik "Economist", dodając, że jednocześnie otocznie gospodarcze przestaje sprzyjać rządowi premiera Węgier Viktora Orbana.
Unia Europejska przedłuży zawieszenie środków odwetowych wobec USA do początku sierpnia - zapowiedziała w niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Planowo miały one wejść w życie w nocy z poniedziałku na wtorek. Jednocześnie zdystansowała się od pomysłu użycia nowego unijnego instrumentu przeciwdziałania przymusowi gospodarczemu (ACI).
Jest reakcja UE na zapowiedzi Trumpa. "Jeszcze nie jesteśmy na tym etapie"
- Źródło:
- PAP, Reuters
Sztuczna inteligencja jest regularnie wykorzystywana przez blisko 70 procent badanych Polaków - wynika z raportu firmy KPMG. Jednocześnie ponad 50 procent nie ujawnia, że korzysta z takiego narzędzia. Mimo że, chętnie korzystamy, to jesteśmy nieufni wobec niej. Zaufanie do sztucznej inteligencji zadeklarowało 41 proc. respondentów z Polski – to mniej niż średnia światowa.
Wojanek to popularny wśród dzieci napój sygnowany przez znanego twórcę internetowego. Eksperci w zakresie żywienia mówią, że można go porównać do lodów Ekipy - to średniej jakości produkt, którego główną siłą jest rozbuchany marketing. - Wiadomo, że youtuberzy to maszynka do promocji wszystkiego, mogliby jednak bardziej odpowiedzialnie wybierać, co chcą firmować - stwierdza dietetyczka Marta Kostka.
Schodzi na pniu jak lody Ekipy. "To dlatego nie chwalą się składem"
Elon Musk wzmacnia Groka. Kosmiczna firma miliardera SpaceX przeznaczy dwa miliardy dolarów na rozwój firmy zajmującej się rozwojem sztucznej inteligencji xAI - donosi "Wall Street Journal". Zacieśnia to powiązania między przedsięwzięciami technologicznego miliardera. W ostatnim czasie wokół projektu Muska było sporo kontrowersji, a on sam musiał się tłumaczyć.
"Moja rada dla UE jest taka, by (Unia Europejska -red.) nie wahała się i podjęła kroki odwetowe" - napisał na swym blogu Paul Krugman, laureat ekonomicznego Nobla, po zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu 30-procentowego cła na dobra importowane z Unii Europejskiej i Meksyku od 1 sierpnia. Dodał, że USA już teraz mają prawie całkiem wolny dostęp do europejskiego rynku.
Cena mieszkań oferowanych przez deweloperów ma być widoczna od razu. To efekt nowych przepisów, które weszły w życie w piątek. Jednak zmiana ta nie objęła jeszcze wszystkich inwestycji. Na część ofert z widoczną ceną trzeba będzie jeszcze poczekać.
Na jawne ceny wszystkich mieszkań od deweloperów jeszcze poczekamy
- Źródło:
- PAP, tvn24.pl
Donald Trump zapowiada nałożenie wysokich ceł na Unię Europejską i Meksyk. Jak ogłosił, 30-procentowe cła na towary importowane z tych krajów mają wejść od 1 sierpnia. Na te zapowiedzi zareagowali przywódcy.
Donald Trump grozi podwyżką ceł. Przywódcy odpowiadają
- Źródło:
- PAP
Widmo podwyżek zawisło nad cenami amerykańskich śniadań. Wszystko za sprawą zapowiedzi ceł Donalda Trumpa na produkty z Brazylii. Mają one wpłynąć między innymi na ceny soku pomarańczowego i kawy. Na nowojorskiej giełdzie już pojawiły się pierwsze zwyżki za sok pomarańczowy.
Drożeje kawa i sok pomarańczowy. Słony rachunek za amerykańskie śniadania
- Źródło:
- tvn24.pl
Sprzedawcy szwajcarskich zegarków w Lucernie od trzech miesięcy borykają się z trudnościami, odkąd prezydent USA Donald Trump wywarł presję na branżę dóbr luksusowych, zapowiadając wprowadzenie wysokich ceł. Sprzedaż spada.
W środku wakacyjnego sezonu Unia Europejska bierze na celownik opłaty za bagaż podręczny. Parlament chce ukrócić dodatkowe koszty, a linie lotnicze biją na alarm - bilety mogą podrożeć. To jednak nie koniec ich kłopotów: europejscy regulatorzy baczniej przyglądają się takim praktykom jak pobieranie opłat za nadbagaż tuż przed odlotem.
Francja wszczęła śledztwo karne w sprawie należącej do Elona Muska platformy X w związku z podejrzeniem omanipulowanie przez tę firmę algorytmami w celu "zagranicznej ingerencji" – poinformował portal Politico. Według parlamentarzysty Erica Bothorela, platforma jest coraz dalej od "gwarantowania środowiska bezpiecznego".
Platforma Muska na cenzurowanym we Francji. "Nienawistne, rasistowskie, homofobiczne treści"
- Źródło:
- PAP
W minionym roku w całej Unii Europejskiej odnotowano rekordowy wzrost liczby ludności do 450,4 miliona osób, pomimo większej liczby zgonów niż urodzeń - poinformował Eurostat. To wynik nasilonych ruchów migracyjnym po pandemii Covid-19. Największy wzrost liczby ludności zanotowała Malta, z kolei Polska i Estonia mają największe spadki.
Władze Kazachstanu są przywiązane do swojej polityki "dedolaryzacji" i mają pomysł na ochronę własnej waluty - tenge. Od 1 września informacje dotyczące kursów walut muszą zniknąć z przestrzeni publicznej - poinformował prezes Narodowego Banku Kazachstanu.
Z ulic mają zniknąć informacje o kursach walut. Mentalna "dedolaryzacja"
- Źródło:
- PAP
Ryanair chce zwiększyć liczbę lotów z kilku polskich lotnisk. - Spodziewamy się, że we wrześniu lub październiku tego roku ogłosimy plany rozwoju co najmniej trzech naszych dużych polskich baz - Krakowa, Gdańska i Wrocławia - poinformował dyrektor generalny linii Michael O’Leary.