prognoza

prognoza

Zgniły wyż rozłożył nad Polską kołdrę z chmur

W poniedziałek nad ranem termometry miejscami wskazały -3 st. C. Nie było już tak mroźno jak w nocy z soboty na niedzielę. Wszystko za sprawą zgniłego wyżu. - To on utrzymuje nad Polską warstwę chmur, która skutecznie zatrzymuje spadek temperatury - informuje Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Mróz przyszedł znad Rosji. Temperatura spadła poniżej -10 stopni

Mróz popłynął ze wschodu szerokim strumieniem. Minionej nocy w Europie temperatura spadła poniżej -10 stopni na terenie Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Polski. Podobnie zimno było w Skandynawii. Wyż Robin, z centrum nad Rosją, powoli, ale stanowczo, cały czas pompuje polarny, kontynentalny chłód.

Mróz zaciska okowy. Na pocieszenie pojawi się Słońce

Wraz z weekendem nad Polskę przyszły rozpogodzenia. Jednak nie wszyscy będą zadowoleni. Zmarźluchy na spacer muszą założyć puchowe kurtki, czapki i rękawiczki. Mróz sprowadza do nas wyż znad Rosji, który zapanuje nad pogodą w Polsce do środy. 1 grudnia rozpoczyna się meteorologiczna zima, więc mróz jest na miejscu.

Deszczowe chmury nadciągną nad południe Europy

Nie wszyscy będą mogli liczyć dziś na pogodne niebo. Deszczowe chmury zawisną m.in. nad Hiszpanią, Włochami i Bałkanami. Z kolei na Wyspach Brytyjskich zrobi się wietrznie. Słońce dopisze jednak mieszkańcom Portugalii, krajów Beneluksu i naszym wschodnim sąsiadom.

Bez względu na obraną trasę kierowcy powinni zachować ostrożność

W czwartek największą ostrożnością powinni wykazać się kierowcy na północy i na północnym wschodzie Polski, gdzie spodziewane są opady deszczu ze śniegiem i ujemne wartości. Warto pamiętać, że względnie dobre warunki drogowe spodziewane w pozostałych województwach, nie zwalniają nas od odpowiedzialnej jazdy.

Zagrzmi na zachodzie kontynentu, a na wschodzie zrobi się biało

W czwartek nad wieloma krajami na kontynencie europejskim zbiorą się ciemne chmury. Na Półwyspie Iberyjskim czy we Włoszech będą zwiastowały burze, natomiast w Holandii i w Skandynawii jedynie opady deszczu o różnym stopniu natężenia. Meteorolodzy prognozują, że w kilku regionach aura dopisze, co nie wyklucza ewentualnych opadów śniegu.