Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie

Do zobaczenia po wojnie, kochana, kochany...

Ostatnie spotkanie z ukochanym, spacer z psem babci "Rudego" w godzinę "W", informacja, która nie dotarła na czas... Ostatnie chwile przed wybuchem powstania warszawskiego, kiedy przeplatały się ze sobą napięcie i nadzieja, wspominają prof. Halina Dziatko "Grażyna", prof. Jan Tadeusz Ebert "Ryś" i prof. Leszek Kosiński "Orzeł".

Miłość ważniejsza niż wojna, bombardowania i łapanki

Miłość istnieje zawsze – to hasło tegorocznych obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Inspiracją był utrwalony na fotografiach powstańczy ślub Alicji i Bolesława Biegów. Takich ślubów było nawet kilkaset, bo miłość była ważniejsza, niż wszystkie przeciwności i wojna, bombardowania czy łapanki. Ewa Szymańska.

"Mieszkańcy Warszawy mogli nas przeklinać"

- Panował chaos. Niemcy mieli rezerwy blisko Warszawy. Nasi dowódcy nie wiedzieli tego ani tamtego, tylko ślepo wierzyli, że Rosjanie wkroczą do miasta i im pomogą - mówi uczestnik powstania warszawskiego Stanisław Aronson, dziś 98-latek, gdy spotykamy się w jego domu na przedmieściach Tel Awiwu. I dodaje, że powstanie warszawskie musiało zakończyć się klęską.