Stanisław Majewski ps. Stach, żołnierz Batalionu "Zaremba"-"Piorun" - 2, kompania "Jura" zmarł w środę – poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego. Był jednym z najmłodszych żołnierzy Powstania Warszawskiego - miał wówczas jedynie 15 lat.
Stanisław Jan Majewski urodził się w Warszawie 8 lutego 1929 roku. - Należę do generacji, która była wychowana w etosie powstań narodowych i walk legionowych. […] Tak się złożyło, że moja [męska] rodzina służyła przeważnie w kawalerii. Oczywiście, też nie wyobrażałem sobie [wojny] inaczej, jak tylko szarże i szable. [Wierzyłem, że] śmiercią żołnierza jest [tylko] śmierć bohaterska w bezpośrednim starciu na polu walki – mówił w rozmowie dla Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.
W maju 1943 roku jego szkolny kolega zaproponował mu wstąpienie do Szarych Szeregów. Po wybuchu Powstania Warszawskiego został przyjęty do Batalionu AK "Zaremba"-"Piorun". Był strzelcem w 2. plutonie "Skobiga". Oddział został sformowany w pierwszych dniach powstania na terenie operacyjnym III rejonu Śródmieście Południe, a jego dowódcą był oficer sztabu Inspektora Prawobrzeżnego Okręgu Warszawskiego rtm. Romuald Radziwiłłowicz "Zaremba".
- Oczywiście, że słysząc gwizd spadającej bomby czy nadlatującego pocisku, to się bałem, ale gdzieś wewnątrz zawsze tkwiła świadomość złożonej przysięgi i poczucia, że jestem żołnierzem. A także strach przed wstydem, który mógłby dotknąć nie tylko mnie, ale i moją rodzinę, gdybym się sprzeniewierzył wpajanym latami wartościom. Dla dzisiejszego pokolenia brzmi to jak sztampa, ale inaczej nie potrafię tego wytłumaczyć – opowiadał Archiwum Historii Mówionej.
Był jednym z najmłodszych żołnierzy Powstania Warszawskiego - miał wówczas jedynie 15 lat. Żołnierz Batalionu...
Posted by Muzeum Powstania Warszawskiego on Thursday, December 14, 2023
Fabryka samochodów i powrót do wojskowych korzeni
Po kapitulacji opuścił Warszawę wraz z ludnością cywilną. Pracował przymusowo we Wrocławiu i Jeleniej Górze, gdzie zastała go kapitulacja Niemiec. W maju 1945 roku powrócił do Warszawy. Na początku lat pięćdziesiątych pracował w Fabryce Samochodów Osobowych, a następie służył w Technicznej Szkole Wojsk Lotniczych w Zamościu.
Był uczestnikiem organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego akcji "Spełnijmy Marzenie Powstańca". Jego marzeniem było, aby 1 sierpnia o godzinie 10 na Skwerze Pamięci Batalionu AK "Zaremba"-"Piorun" w Śródmieściu zebrało się jak najwięcej mieszkańców miasta oddających hołd jego poległym kolegom. "Stach" jest także bohaterem muralu upamiętniającego Powstańców Warszawskich z Batalionu "Zaremba"-"Piorun" przy ulicy Nowogrodzkiej.
12 lipca 2021 został członkiem Zarządu Związku Powstańców Warszawskich. Zmarł 13 grudnia 2023 roku.
Przeczytaj także: Warszawa na minutę zamarła
Autorka/Autor: mg
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP