Walizka wyniesiona z powstania znaleziona na śmietniku

Znaleziona walizka z listami
Znaleziona walizka z listami
Źródło: Michał Zajączkowski/Muzeum Powstania Warszawskiego
Walizka, pamiątka z okresu powstania, trafiła do Muzeum Powstania Warszawskiego. Została znaleziona na śmietniku. - Ta historia świadczy o wrażliwości i uważności na pamiątki związane z powstaniem – powiedziała rzeczniczka Muzeum Powstania Warszawskiego Anna Kotonowicz.

Walizka należała najprawdopodobniej do Katarzyny z Pietrusińskich Bojarskiej. Zgodnie z opisem we wnętrzu walizki kobieta miała wynieść w niej swój dobytek 5 sierpnia 1944 roku w czasie Powstania Warszawskiego.

Walizka trafiła do MPW z czteroma umieszczonymi w środku listami z lat 1943 i 1944. - Listy te pisała prawdopodobnie córka Katarzyny z Pietrusińskich Bojarskiej – Donata, która w tym czasie przebywała w Czerwinie. Opisuje w nich swoje życie codziennie, ale także troski i obawy – powiedziała rzeczniczka MPW Anna Kotonowicz.

Znaleziona walizka z listami
Znaleziona walizka z listami
Źródło: Michał Zajączkowski/Muzeum Powstania Warszawskiego

Leżała w kontenerze na śmieci

Zaznaczyła, że "historia ta jest niezwykła dzięki wrażliwości i uważności osoby, która idąc ulicą Szymanowskiego, zauważyła w kontenerze przedmioty wyrzucone z jednego z czyszczonych mieszkań".

- Wśród nich była walizka w dość kiepskim stanie. Po jej otwarciu okazało się – dzięki napisowi na papierze, którym była ona wyściełana – że walizka została wyniesiona z Powstania Warszawskiego 5 sierpnia 1944 roku przez Katarzynę z Pietrusińskich Bojarską – mówiła.

Informacja o tej walizce, jak i o innych pamiątkach znalezionych w kontenerze, została opublikowana w mediach. Post spotkał się z dużym odzewem.

- Świadczy to o dużym zainteresowaniu i o wrażliwości społecznej na pamiątki związane z Powstaniem Warszawskim. Cieszy nas też to, że ludzie mają świadomość, żeby takie pamiątki przekazać Muzeum Powstania Warszawskiego – zaznaczyła.

Znaleziona walizka z listami
Znaleziona walizka z listami
Źródło: Michał Zajączkowski/Muzeum Powstania Warszawskiego

Przeczytaj także: Rusza akcja społecznego opisywania niepublikowanych dotąd fotografii Warszawy >>>

Muzeum przyjmuje przedmioty związane z powstaniem

Kotonowicz zaapelowała również do osób, które czyszczą mieszkania, piwnice i strychy, i znajdują przedmioty związane z okresem okupacji i Powstania Warszawskiego, aby przyniosły je do MPW.

Muzeum Powstania Warszawskiego przyjmuje fotografie z okresu Powstania Warszawskiego, a także te ukazujące Warszawę przedwojenną, okupacyjną i powojenną (zdjęcia dokumentujące zniszczenia stolicy). Ponadto do muzeum można przynieść okupacyjne i konspiracyjne dokumenty i inne pamiątki związane z Warszawą i jej mieszkańcami, a przede wszystkim z uczestnikami Powstania Warszawskiego. MPW przyjmuje również przedmioty przedwojenne lub powojenne, jeśli związane są pośrednio (lub w ciekawy sposób) z powyższym okresem oraz te współczesne, które nawiązują tematyką do okresu Powstania Warszawskiego, np. sztuka współczesna (obrazy, rzeźby i inne prace plastyczne). Do muzeum można także przynosić muzealia niemieckie, zdjęcia, dokumenty, a także wspomnienia, relacje czy pamiętniki z okresu powstania i okupacji w Warszawie.

Znaleziona walizka z listami
Znaleziona walizka z listami
Źródło: Michał Zajączkowski/Muzeum Powstania Warszawskiego

Przeczytaj także: Urodzona pod bombami >>>

Walczyło 50 tysięcy powstańców

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku. Do walki w stolicy przystąpiło około 50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk zginęło 12-13 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły 120-150 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tysięcy osób, wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.

Po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi 2 października, wobec braku perspektyw dalszej walki, przedstawiciele KG AK podpisali w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

Czytaj także: