Co roku do wolontariatu rocznicowego przystępuje kilkaset osób. W wakacje wolontariusze będą wspierać organizację oficjalnych uroczystości, licznych wydarzeń kulturalno-edukacyjnych oraz nieść wsparcie Powstańcom - zarówno tym mieszkającym w Warszawie, jak i tym przybywającym na obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego z całej Polski i z zagranicy.
- Co roku zgłaszają się do nas nowe osoby, które chcą przeżyć niezwykłą przygodę – wziąć udział w obchodach Powstania Warszawskiego, uczcić pamięć o bohaterach z sierpnia i września 1944 roku, dotknąć historii. Muzeum to miejsce, gdzie można spotkać powstańców, porozmawiać z nimi, zaprzyjaźnić się. To bezcenna lekcja o życiu, o tym, co jest ważne. Bohaterowie tamtych wydarzeń to niezwykłe osobowości, które zarażają innych swoim optymizmem, uśmiechem, pasją. Mamy różne formy wolontariatu: można np. prowadzić wywiady z potomkami Powstańców Warszawskich w ramach projektu "Korzenie pamięci", poszerzyć wiedzę o Powstaniu Warszawskim – ukończyć szkolenie i zostać wolontariuszem-przewodnikiem, można także wspierać edukację dzieci lub wziąć udział w akcji "Paczka dla Powstańca". Każdy znajdzie coś dla siebie. Wielu wolontariuszy znajduje też tutaj trwałe przyjaźnie – mówi cytowany w komunikacie na ten temat Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Kto może się zgłosić do wolontariatu?
Do wolontariatu mogą się zgłaszać osoby, które ukończyły 14 lat. Możliwe są dwa rodzaje współpracy: długo- i krótkoterminowa. Wolontariat długoterminowy (wakacyjno-obchodowy) polega na zaangażowaniu w pomoc kombatantom i ich rodzinom, przygotowaniu i realizacji wydarzeń obchodowych takich jak koncerty, spektakle, gry i akcje miejskie, jak również na wsparciu codziennej działalności Muzeum w Dziale Obsługi Ekspozycji oraz Dziale Edukacyjnym. Z każdym z kandydatów na wolontariusza zostanie przeprowadzona rozmowa wstępna, wybrane osoby zostaną zaproszone na szkolenia organizacyjne i specjalistyczne. Wolontariat krótkoterminowy (jednodniowy) podczas akcji społecznej "Wolność łączy" polega na służbie 1 sierpnia 2024 roku o godz. 17.00 w jednym z 365 miejsc pamięci Powstania Warszawskiego.
Ankiety rekrutacyjne na obie formy wolontariatu dostępne są TUTAJ>>
Wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego biorą udział w akcjach społecznych, wydarzeniach kulturalnych, a także wspierają codzienną pracę Muzeum. W wolontariat angażują się osoby w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Wśród nich są uczniowie, studenci, osoby aktywne zawodowo oraz seniorzy; pasjonaci historii i kultury, jak również ci, którzy chcą mieć kontakt z ostatnimi świadkami i bohaterami Powstania Warszawskiego. "Każdy może znaleźć swoją ścieżkę realizacji zainteresowań i pasji, poznać nowych, ciekawych ludzi, a przy tym wesprzeć rozwój jednego z najważniejszych muzeów w Polsce. Wolontariusze MPW mogą brać udział w przygotowanych specjalnie dla nich szkoleniach, warsztatach, wizytach studyjnych i innych projektach edukacyjnych" - zachęca MPW.
Autorka/Autor: katke
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Julia Sielicka-Jastrzębska, MPW