W wieku 93 lat zmarła członkini Szarych Szeregów i Armii Krajowej, prezeska Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Teresa Stanek "Mitsuko". O jej śmierci poinformował we wtorek na platformie X prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
"Już jako nastolatka była bohaterką @warszawa w czasie Powstania, gdy należała do "Szarych Szeregów". Zaangażowana w życie stolicy przez wiele kolejnych lat - także jako wieloletnia stołeczna radna. Wybitna działaczka kombatancka - w ostatnich latach Prezeska Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK. W wieku 93 lat odeszła Teresa Stanek "Mitsuko". Ogromna strata. Warszawa zawsze będzie o Pani pamiętać" - napisał we wtorek wieczorem w mediach społecznościowych Trzaskowski.
"Bierzcie przykład nie z męstwa, tylko z rozumnego myślenia"
W październiku 2021 roku Teresa Stanek została nową prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wcześniej, w sierpniu, przemawiała w 77. rocznicę Godziny "W" przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na rogu ulic Wiejskiej i Matejki.
- Pamiętajcie, proszę was, my nie jesteśmy bohaterami. My byliśmy tylko po prostu obywatelami Podziemnego Państwa Polskiego. Pamiętajcie, bierzcie przykład nie z męstwa, tylko z rozumnego myślenia. Wy służycie teraz Polsce. Wy musicie myśleć, musicie się uczyć, musicie brać przykład. Nie mówić do nas "bohaterowie", tylko wziąć przykład, który wam będzie służył do podejmowania dalszych działań dla Polski i dla siebie - mówiła wówczas Stanek.
Łączniczka, sanitariuszka i żołnierka. Kim była Teresa Stanek?
Teresa Stanek "Mitsuko" urodziła się 13 października 1929 roku w Kielcach. W czasie okupacji uczęszczała na tajne komplety do Gimnazjum i Liceum im. Błogosławionej Kingi w rodzinnym mieście. W tym czasie aktywnie uczestniczyła w organizacji podziemnego życia kulturalnego - współorganizowała koncerty, wieczory poetyckie i spotkania z literatami.
Służbę wojskową rozpoczęła w strukturach Szarych Szeregów - przekazywała meldunki, była łączniczką i sanitariuszką. Wstąpiwszy do Armii Krajowej, brała udział w akcjach małego sabotażu. Uczestniczyła w przygotowaniu akcji "Burza", kolportowała materiały konspiracyjne i wykonywała wiele prac pomocniczych dla wojska.
Po wojnie studiowała archeologię klasyczną i prehistorię Polski. Pracowała w wydawnictwach "Czytelnik" oraz PWN, gdzie w 1980 roku została wybrana na wiceprzewodniczącą NSZZ "Solidarność". W latach 1990-2002 była radną stołecznej dzielnicy Śródmieście i gminy Centrum.
Od ponad 20 lat należała do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Była również we władzach Ogólnokrajowego Środowiska Żołnierzy AK korpusu "Jodła". W październiku 2021 roku została powołana na funkcję prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wcześniej pełniła obowiązki na tym stanowisku.
Teresa Stanek odznaczona została m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką Pamiątkową Akcji "Burza", Złotą Odznaką Szarych Szeregów, Medalami "Pro Memoria" oraz "Pro Patria". Miała stopień porucznika.
Autorka/Autor: katke/b
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP