Zbliża się 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Blisko 800 osób będzie zaangażowanych w przygotowania do tegorocznych uroczystości. Wolontariusze mogą się już zgłaszać do pomocy w organizacji wydarzeń obchodowych.
Jak zaznacza Muzeum Powstania Warszawskiego, "co roku do wolontariatu rocznicowego przystępuje kilkaset osób, których zaangażowanie nie tylko pomaga w realizacji wydarzeń obchodowych, lecz także jest ważnym elementem sztafety pokoleń i świadectwem pamięci". W wakacje wolontariusze będą wspierać organizację oficjalnych uroczystości, licznych wydarzeń kulturalno-edukacyjnych i akcji społecznych oraz nieść wsparcie powstańcom – zarówno tym mieszkającym w Warszawie, jak i tym przybywającym na obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego z całej Polski i z zagranicy.
"Bezcenna lekcja o życiu"
- Co roku zgłaszają się do nas nowe osoby, które chcą przeżyć niezwykłą przygodę – wziąć udział w obchodach Powstania Warszawskiego, uczcić pamięć o bohaterach z sierpnia i września 1944 roku, dotknąć historii. Muzeum to miejsce, gdzie można spotkać powstańców, porozmawiać z nimi, zaprzyjaźnić się. To bezcenna lekcja o życiu, o tym, co jest ważne. Bohaterowie tamtych wydarzeń to niezwykłe osobowości, które zarażają innych swoim optymizmem, uśmiechem, pasją. Mamy różne formy wolontariatu: można np. prowadzić wywiady z potomkami powstańców warszawskich w ramach projektu "Korzenie pamięci", poszerzyć wiedzę o Powstaniu Warszawskim - ukończyć szkolenie i zostać wolontariuszem-przewodnikiem, można także wspierać edukację dzieci lub wziąć udział w akcji "Paczka dla Powstańca". Każdy znajdzie coś dla siebie. Wielu wolontariuszy znajduje też tutaj trwałe przyjaźnie - zaznaczył dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Do wolontariatu mogą się zgłaszać osoby, które ukończyły 14 lat. Możliwe są dwa rodzaje współpracy: długo- i krótkoterminowa. Wolontariat długoterminowy (wakacyjno-obchodowy) polega na zaangażowaniu w pomoc kombatantom i ich rodzinom, przygotowaniu i realizacji wydarzeń obchodowych takich jak koncerty, spektakle, gry i akcje miejskie, jak również na wsparciu codziennej działalności Muzeum w Dziale Obsługi Ekspozycji oraz Dziale Edukacyjnym. Z każdym z kandydatów na wolontariusza zostanie przeprowadzona rozmowa wstępna, wybrane osoby zostaną zaproszone na szkolenia organizacyjne i specjalistyczne.
Z kolei wolontariat krótkoterminowy (jednodniowy) podczas akcji społecznej "Wolność łączy" polega na służbie 1 sierpnia 2024 roku o godz. 17 w jednym z 365 miejsc pamięci Powstania Warszawskiego.
Nabór trwa do 31 maja. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.wolontariat.1944.pl
Ogromne straty wśród ludności cywilnej
Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. Do walki w stolicy przystąpiło ok. 50 tys. powstańców. Planowane było na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk zginęło 12-13 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły 120-150 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys. osób, wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.
Po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi 2 października, wobec braku perspektyw dalszej walki, przedstawiciele KG AK podpisali w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24