Mechanizmy zawarte we wrześniowym porozumieniu dotyczącym zasad i tempa transformacji górnictwa są gwarancją skutecznego odejścia Polski od węgla - powiedział w Katowicach wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Jego zdaniem, powinien to być mocny argument w rozmowach z Komisją Europejską, by ta zgodziła się na pomoc publiczną dla górnictwa.
Związkowcy i delegacja rządowa we wrześniu podpisały porozumienie w sprawie zasad i tempa transformacji górnictwa. Zgodnie z porozumieniem ostatnia kopalnia węgla kamiennego należąca do Polskiej Grupy Górniczej ma zakończyć działalność w 2049 roku. Obecnie pracujący górnicy mają mieć zagwarantowaną pracę do emerytury, a jeśli nie będzie to możliwe – zostaną objęci osłonami socjalnymi. Treść porozumienia ma być teraz notyfikowana w Komisji Europejskiej.
- Każde inne rozwiązanie będzie rozwiązaniem gorszym – to jest najważniejsze - powiedział dziennikarzom wiceminister, który jest także pełnomocnikiem rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego.
Porozumienie z górnikami
Artur Soboń podkreślił, że "za planowym wsparciem dla procesu ograniczania, a wreszcie likwidacji produkcji węgla kamiennego w Polsce" jest nie tylko strona społeczna, ale jest to rozwiązanie korzystne także z punktu widzenia rządu i samorządów.
- Liczę, że takie rozwiązanie jest lepsze również dla samorządów, które mogą zaplanować swój rozwój gospodarczy terenów pogórniczych na przyszłość, i lepsze dla rządu, który może ten proces rozłożyć odpowiednio w czasie, zapewniając Polsce bezpieczeństwo w zakresie zastąpienia tych źródeł zasilania innymi źródłami – na to potrzeba czasu, inwestycji i dużych środków - tłumaczył wiceminister.
- Dlatego zgranie tego procesu jest gwarancją skutecznego odejścia przez Polskę od węgla – i to jest główny argument, który nam przyświeca, by nastąpiło to w zgodzie społecznej, planowo z określonymi datami i jednocześnie skutecznie. Mam wrażenie, że to są poważne argumenty - dodał Soboń.
Pomoc publiczna dla branży
Wiceminister uczestniczył w czwartek w Katowicach w inauguracji prac zespołu, który zajmie się oceną możliwości wykorzystania czystych technologii węglowych. Wcześniej rozpoczęły już prace zespoły robocze w spółkach węglowych, mające do końca listopada uszczegółowić sprawy zawarte we wrześniowym porozumieniu.
Soboń zapowiedział, że w perspektywie kilku tygodni zacznie także pracę zespół, który zajmie się mechanizmem finansowania górnictwa oraz rozwiązaniami umożliwiającymi udzielanie branży pomocy publicznej.
- Ten zespół powstanie najpóźniej, ponieważ zakres jego prac i sposób, w jaki będziemy pracować, jest uwarunkowany od naszych roboczych kontaktów z Komisją Europejską - wyjaśnił pełnomocnik rządu. Artur Soboń zapowiedział, iż w skład zespołu wejdą – obok przedstawicieli strony społecznej – także eksperci doświadczeni w sprawach związanych z pomocą publiczną jako częścią prawodawstwa europejskiego.
- To jest coś, nad czym obecnie pracujemy – by pokazać model, który przedyskutujemy w ramach tego zespołu. Spodziewam się, że w przeciągu najbliższych tygodni również ten zespół powstanie. W tej chwili bardzo intensywnie pracujemy nad taką propozycją, którą chcielibyśmy pokazać Komisji Europejskiej - powiedział wiceminister.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24