Kopalnie do wygaszenia. "Tylko cztery mają szansę funkcjonować dłużej"

Źródło:
TVN24 Biznes
Jerzy Markowski o porozumieniu górników z rządem
Jerzy Markowski o porozumieniu górników z rządemTVN24
wideo 2/6
Jerzy Markowski o porozumieniu górników z rządemTVN24

Rzeczywistość będzie biegła szybciej niż zapisy porozumienia między górnikami a rządem - ocenił dr Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki, który był gościem "Wstajesz i weekend" w TVN24. - Spośród 17 kopalń, które w tej chwili funkcjonują w Polsce, tylko cztery mają szansę funkcjonować dłużej - wskazał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Związkowcy i delegacja rządowa podpisały porozumienie w sprawie zasad i tempa transformacji górnictwa. Zgodnie z porozumieniem, ostatnia kopalnia węgla kamiennego należąca do Polskiej Grupy Górniczej ma zakończyć działalność w 2049 roku. - Ta perspektywa jest na tyle odległa, że trudno mówić o perspektywie realnej. Rzeczywistość będzie biegła szybciej niż zapisy tego porozumienia. Kopalnie po prostu nie mają udostępnionych zasobów węgla, mimo że posiadają je geologicznie - ocenił Jerzy Markowski.

- Porozumienie tytularnie obejmuje wszystkich górników i tak naprawdę dotyczy ono tych kopalń, które miałyby szanse funkcjonować po roku 2049, ale proszę mi wierzyć, że spośród 17 kopalń, które w tej chwili funkcjonują w Polsce, tylko cztery mają szanse funkcjonować dłużej ze względu na posiadane zasoby węgla, a przede wszystkim udostępnione zasoby węgla - wyjaśnił były wiceminister gospodarki.

Jego zdaniem "wszystkie pozostałe kopalnie i tak wcześniej skończą swój żywot". - Mało tego, górnicy korzystają z przywilejów emerytalnych, który powoduje, że dla nabycia uprawnień emerytalnych wystarczy 25 lat pracy pod ziemią, więc nawet ten górnik, który dzisiaj nie pracuje, ale przyjąłby się do pracy, to jeszcze załapie się, bo zdąży nabyć uprawnienia emerytalne przed 2049 rokiem - dodał.

Dwie wartości porozumienia

Zdaniem Jerzego Markowskiego porozumienie ma dwie wartości. - Kończy spór, który rozpoczął się we wrześniu, tym kuriozalnym dokumentem, którego nawet pan premier Sasin nie miał odwagi ujawnić, o zamknięciu trzech kopalń w Rudzie Śląskiej i dwóch poza Rudą Śląską, które miało zbawić polskie górnictwo. Dziś okazuje się, że to niczego nie zbawia, bo można robić to powoli - wskazał.

- Druga wartość tego dokumentu jest taka, że ona przerywa protest, ale również wyznacza de facto koniec państwowego górnictwa w Polsce, czyli górnictwa, które jest bastionem polityczno-związkowym, w którym niestety coraz trudniej przebić się z kompetencjami i wykształceniem ekonomicznym - dodał były wiceminister gospodarki.

W ocenie Markowskiego, "to wcale nie jest koniec węgla w Polsce, ale to jest koniec państwowego górnictwa w Polsce i dlatego to jest dobre".

Model niemiecki

Przedstawiciele rządu oraz działających na Śląsku związków uzgodnili, że Polska przyjmie niemiecki, długofalowy model transformacji górnictwa.

- Ten model jest w Polsce nie do odtworzenia, ażeby dotować z budżetu państwa koszty wydobycia węgla. Budżet państwa będzie prawdopodobnie kontynuował to, co robi dzisiaj za zgodą Komisji Europejskiej, mianowicie fizyczną likwidację kopalń trwale nierentownych, po to, żeby węgiel pojawiał się na rynku polskim na warunkach rynkowych - zaznaczył Markowski.

Jak wskazał, ma to doprowadzić do sytuacji, w której odbiorca węgla - energetyka, ciepłownictwo, osoby, które ogrzewają domy węglem - mogą nabywać węgiel w warunkach rynkowych, czyli tam, gdzie taniej. - Stąd też miejsce dla węgla importowanego - dodał.

- Jestem przekonany, że to porozumienie w żaden sposób nie wpłynie na koszty energii elektrycznej wytwarzanej z węgla kamiennego, a nie brunatnego - podkreślił.

Jerzy Markowski o niemieckim modelu odchodzenia od węgla
Jerzy Markowski o niemieckim modelu odchodzenia od węglaTVN24

Co z innymi kopalniami?

Porozumienie dotyczy wygaszenia działalności kopalń należących do Polskiej Grupy Górniczej. W Polsce swoje kopalnie ma jednak również na przykład Jastrzębska Spółka Węglowa. - W Jastrzębskiej Spółce Węglowej mamy pięć kopalń, z tego jedną kopalnię Budryk, którą akurat ja wybudowałem i ona ma złoże na dużo dłużej niż te przewidywane 30 lat (2049 rok - red.). Tam jest złoże na 80 lat - wskazał Markowski.

Jak zwrócił uwagę, "to jest spółka, która wydobywa węgiel koksowy, która Unia Europejska uznała za produkt deficytowy i strategiczny dla Unii Europejskiej, także to się rządzi innymi prawami". - W JSW wydobywają w niewielkiej ilości - 15 procent - węgiel energetyczny, więc to nie ten surowiec, stąd też inny pogląd na sprawę - wyjaśnił były wiceminister gospodarki.

- Jastrzębska Spółka Węglowa ma poza tym kopalnie, które wcześniej niż 30 lat zakończą swoje funkcjonowanie. Nie dotyczy, to kopalni Budryk, kopalni Bzie-Dębina, którą uruchomiono w ubiegłym roku i kopalni Pniówek, jeżeli chłopcy dobrze poszukają węgla, a mają gdzie szukać - dodał.

- Nie dotyczy to także - jak sądzę - powstających w Polsce, które będą inwestycjami prywatnymi, tudzież zagranicznymi, bo i takie się pojawiają. Tu upatruję nadzieję na dostarczenie węgla na polski rynek - zaznaczył Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Grupa Mulliez, do której należy sieć sklepów wielkopowierzchniowych Auchan, przedstawiła we wtorek przedstawicielom pracowników proponowany plan zwolnień, który obejmuje łącznie 2389 miejsc pracy we Francji. Decyzję spółka uzasadniła problemami finansowymi - poinformowała agencja AFP.

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który we wtorek przyjęła Rady Ministrów. Wypłata świadczeń ma nastąpić z wyrównaniem od 1 października 2024 roku.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Rząd przyjął projekt

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Recepty na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów będą mogli wystawić wszyscy uprawnieni lekarze niezależnie od kontraktu z NFZ - zakłada projekt nowelizacji ustawy, który we wtorek przyjął rząd. Ponadto - zgodnie z regulacją - farmaceuci będą mogli wystawiać refundowane recepty na szczepionki.

Zmiany w wystawianiu recept. Zielone światło z rządu

Zmiany w wystawianiu recept. Zielone światło z rządu

Źródło:
PAP

Grupa Azoty zakończyła pierwszy etap programu naprawczego - podała spółka. Dodała, że zoptymalizowała koszty na poziomie około 350 milionów złotych i pracuje nad aktualizacją strategii i programem dekarbonizacyjnym.

"To jedyna droga". Program naprawczy w chemicznym gigancie

"To jedyna droga". Program naprawczy w chemicznym gigancie

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju dwie serie leku o nazwie Hydroxyzinum Hasco. Nie spełnia on wymagań jakościowych. GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Dwie serie leku na receptę wycofane z obrotu

Dwie serie leku na receptę wycofane z obrotu

Źródło:
tvn24.pl

Do końca listopada można wnioskować o środki z programu Dobry Start. Do tej pory wypłacono ponad 1,37 miliarda złotych - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

Źródło:
PAP

Kontrolerzy NIK na wniosek prokuratora regionalnego w Rzeszowie rozpoczęli kontrolę w siedzibie Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o przekroczenie uprawnień przez ministra kultury przy zawarciu w 2018 roku umowy z fundacją Lux Veritatis na utworzenie Muzeum Pamięć i Tożsamość. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kioski Ruchu do likwidacji. Obecnie ajenci otrzymują wypowiedzenia umów - podał Orlen, który jest właścicielem spółki. Niektórzy decydują się na odkupienie kiosku i prowadzenie działalności "we własnym zakresie". 

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nawet 50 tysięcy złotych grzywny będzie grozić tym pracodawcom, którzy spóźniają się z wypłatą pracownikom wynagrodzeń przez co najmniej trzy miesiące - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Taką maksymalną wysokość sankcji zakłada najnowsza wersja projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przygotowana przez resort rodziny i pracy.

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Hurtowe ceny energii są w Polsce jednymi z najwyższych w Europie, z kolei ceny dla gospodarstw domowych są jedne z najniższych - zauważa we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Jednocześnie resort klimatu chce stopniowo odchodzić od mrożenia cen prądu.

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Źródło:
PAP

Pracownicy koncernu lotniczego Boeing opowiedzieli się za przyjęciem oferty firmy zakładającej podwyżki płac o 38 procent w ciągu czterech lat i zakończenie trwającego od ponad siedmiu tygodni strajku - przekazała agencja AP. Za akceptacją propozycji zagłosowało 59 procent głosujących.

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Źródło:
PAP

Stopy procentowe nie zostaną obniżone na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - twierdzi ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. Ekspert przewiduje, że pierwsza obniżka nastąpi w maju.

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

Źródło:
PAP

Chiny złożyły pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko cłom wyrównawczym nałożonym przez UE na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Państwie Środka.

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. W nocy "ze względu na procedurę bezpieczeństwa w firmie Anwil uruchomiony został alarm chemiczny trzeciego stopnia" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta. We wtorek rano przekazano, że alarm został odwołany.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek amerykański koncern Apple, aby dostosował do unijnych przepisów działanie systemu operacyjnego tabletów iPadOS. W przeciwnym wypadku KE grozi firmie nałożeniem grzywny.

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Źródło:
PAP

Licytacja pakietu akcji spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, rozpocznie się 2 grudnia, a cenę wywoławczą określono na niemal 1,2 miliona złotych - przekazał komornik sądowy z Lublina.

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Staszak został powołany na prezesa Energi - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Staszak dotychczas zajmował stanowisko wiceprezesa.

Nowy prezes spółki energetycznej

Nowy prezes spółki energetycznej

Źródło:
PAP

Ładowarka iPower B3+ nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wezwał także "przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu".

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tysiąca wniosków o wakacje składkowe - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu.

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl