OFE

OFE

PiS: Chodzi o to, żeby przeżyć rok do wyborów

PiS krytykuje założenia zmian w systemie emerytalnym. - Wybrano najłatwiejszy sposób. Sięgnięto po raz kolejny do kieszeni Polaków. To nie jest rozwiązanie problemu, tylko odsunięcie go w czasie - uważa Beata Szydło. Anna Bieńskowska z SLD zadeklarowała z kolei, że będzie skłaniać swoich kolegów i koleżanki z klubu, by "nie przeszkadzali rządowi we wprowadzeniu tych zmian".

Premier obetnie OFE?

Na dzisiejszym posiedzeniu rządu Rada Ministrów zajmie się kwestią reformy emerytalnej i Otwartego Funduszu Emerytalnego. Minister pracy Jolanta Fedak przypuszcza, że rząd w ramach walki z rosnącym deficytem budżetowym zgodzi się na ograniczenie środków przekazywanych do OFE.

"Wszyscy ministrowie za obcięciem wpłat do OFE"

Otwarte Fundusze Emerytalne dostaną mniej pieniędzy? - Myślę, że taką decyzję rząd podejmie - stwierdza minister pracy Jolanta Fedak przed czwartkowym posiedzeniem gabinetu. Jolanta Fedak od dawna przekonuje, że obowiązujący od 10 lat system jest niekorzystny dla przyszłych emerytów, a zwłaszcza dla budżetu.

Unia potwierdzi ustalenia ws. OFE

Realizacja polskiego "planu minimum" na trwającym właśnie unijnym szczycie to potwierdzenie, że koszty reform emerytalnych będą brane pod uwagę w ocenie deficytu i długu publicznego. Według szefa polskiego rządu Donalda Tuska, takie właśnie zapewnienie przywiezie on z Brukseli.

"Likwidacja OFE nie wchodzi w rachubę"

- Premier wyraźnie powiedział, że likwidacja OFE nie wchodzi w rachubę i ja również tak uważam. To jest dobry system, który wymaga przebudowy – powiedział Jan Krzysztof Bielecki w programie "Tak jest" TVN24. Doradca premiera zapewnił, że "w naszym scenariuszu nie ma takiego rozwiązania". To komentarz do słów Janusza Palikota, który w poniedziałek w "Kropce nad i" powiedział, że minister Rostowski sprawia wrażenie człowieka zdeterminowanego, aby zlikwidować OFE.

Palikot: Rostowski chce zlikwidować OFE

- Rostowski sprawia wrażenia człowieka zdeterminowanego, aby zlikwidować OFE - oświadczył Janusz Palikot w "Kropce nad i" TVN24. Były poseł wysnuwa swoją ocenę z krótkiej rozmowy z ministrem finansów na korytarzu w budynku TVN24. Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się projektem zmiany ustawy o OFE.

"Tusk uzyskał olbrzymią swobodę manewru"

Premier Donald Tusk uzgodnił z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso, że koszty reformy emerytalnej nie będą wliczane do długu i deficytu publicznego - potwierdziło w rozmowie z TVN CNBC Ministerstwo Finansów. Oznaczałoby to koniec polskiego zasadniczego sporu z Brukselą o sposoby określania wielkości deficytu finansów publicznych oraz długu publicznego.

OECD: W 2011 polski dług powyżej 55 proc. PKB

Mimo planowanej przez rząd na 2011 r. podwyżki VAT Polska nie uniknie przekroczenia progu 55-procentowego progu ostrożnościowego - ocenił główny ekonomista i zastępca sekretarza generalnego OECD Pier Carlo Padoan. Jego zdaniem także odebranie pieniędzy OFE nie wzmocni polskich finansów publicznych.

Fedak: Reforma emerytalna była kłamstwem

Reforma emerytalna z 1999 roku była obarczona "grzechem kłamstwa" - mówi minister pracy Jolanta Fedak. I dodaje, że jeśli nasz dług przekroczy 55 proc. PKB, "to będzie u nas jak w Grecji".

Rostowski ignoruje dialog?

Minister finansów Jacek Rostowski nas lekceważy, ignoruje dialog społeczny, postępuje arogancko - skarżą się pracodawcy z Komisji Trójstronnej, a wtóruje im wicepremier Waldemar Pawlak. Komisja wezwała Rostowskiego na najbliższe posiedzenie, żeby się ze swojego postępowania wytłumaczył.

Komisarz Rostowskiemu przekonać się nie dał

Minister finansów w Brukseli znów podejmuje starania o zmianę sposobu liczenia długu publicznego. Pojechał tam z nowym pomysłem: proponuje wprowadzenie ostrzejszych tzw. progów ostrożnościowych jeśli Bruksela zgodzi się na wyłączenie OFE z tych rachunków.

Morgan Stanley: Warszawa zabierze kasę OFE

Polska może pójść w ślady Węgier zmieniając zasady transferu pieniędzy z budżetu do OFE, ale nie zrobi tego w równie dramatyczny sposób - taka opinie zawarł bank Morgan Stanley w swoim komentarzu.

Co dadzą emerytom nowe obligacje?

15 milionów Polaków każdego miesiąca wpłaca do Otwartych Funduszy Emerytalnych 7 proc. swojej pensji. Otwarte Fundusze Emerytalne mają te pieniądze pomnażać na starość. Rząd jednak chce zamiast części żywych pieniędzy dać funduszom obligacje emerytalne. Co to za obligacje i co ich wykorzystanie w systemie OFE oznacza dla przyszłych polskich emerytów?

Pawlak: Premier nie będzie się wahać ws. OFE

Wicepremier Waldemar Pawlak uważa, że decyzje dotyczące zawieszenia wpłat do Otwartych Funduszy Emerytalnych mogłyby zostać podjęte jeszcze w tym albo w pierwszej połowie przyszłego roku. Rząd nie przewiduje na razie żadnych radykalnych zmian, a tylko dyskutuje o różnych scenariuszach - twierdzi z kolei premier Donald Tusk.

Otwieranie emerytalnej puszki Pandory

Wielki skok na kasę przyszłych emerytów, demontaż reformy emerytalnej i gigantyczna porażka rządu - czy ratowanie finansów Państwa? Ministrowie rządu znów publicznie mówią o zaprzestaniu wpłacania pieniędzy do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Idzie o sumę 24 miliardów złotych rocznie, która okazuje się łakomym kąskiem dla budżetu.

Mamy nowy pomysł na unijną statystykę

Polska nie domaga się już zmiany statystycznej metodologii liczenia długu publicznego. Teraz chce, by koszty reformy emerytur były w pełni i trwale odliczane od deficytu i długu przy podejmowaniu w UE decyzji o procedurze karnej przeciwko krajowi z nadmiernym zadłużeniem - twierdzi PAP.

Rostowski walczy o sposób liczenia deficytu

Polska nie jest usatysfakcjonowana propozycjami Komisji Europejskiej dotyczącymi ulgowego traktowania krajów, które przeprowadziły reformy emerytalne. Chodzi o odliczenie ich od długu i podwyższenie tolerowanego poziomu deficytu.

KE ulgowo potraktuje Polskę?

Komisja Europejska sygnalizuje, że jest otwarta na polski postulat uwzględnienia kosztów reform emerytalnych przy obliczaniu deficytu finansów publicznych. To oznacza, że przyszłe zobowiązania wobec emerytów nie będą wliczane w całości do deficytu, co może obniżyć jego poziom nawet o 2 punkty procentowe. W środę KE przedstawi propozycje legislacyjne, jak wzmocnić zarządzanie gospodarcze i dyscyplinę budżetową Unii.