Niemcy

Niemcy

Uzbrojona po zęby Luftwaffe na straży państw bałtyckich

Pierwszy raz od wybuchu konfliktu na Ukrainie, w patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad państwami bałtyckimi biorą udział w pełni uzbrojone niemieckie myśliwce - pisze niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". - To środek, który służy wyrównaniu szans i działa na żołnierzy motywująco - tłumaczy główny dowódca Luftwaffe Karl Müllner.

Napływ do Niemiec nie ustaje. Berlin rozszerza kontrole na granicę z Czechami

Kontrole graniczne zostały przywrócone również na granicy Niemiec z Czechami. - W celu zatrzymania przemytników ludzi i lepszego radzenia sobie z narastającym strumieniem azylantów - oznajmiła niemiecka policja. W środę do Niemiec wkroczyło 7266 imigrantów. To ponad dwa razy więcej ludzi niż we wtorek. Większość zjawia się na granicy z Austrią, gdzie już wcześniej przywrócono kontrole.

Pociągi wstrzymano, tłumy ruszyły na piechotę. Byle do Niemiec

Ok. 700 imigrantów, którzy w środę wyruszyli z Salzburga, przekroczyło granicę Niemiec - poinformował rzecznik niemieckiej policji, dodając, że spodziewane jest przybycie kolejnych 700 osób. Tego dnia Niemcy zawiesiły połączenia kolejowe z austriackim miastem. Setki osób koczują więc na dworcu w Salzburgu.

"Raj nazywa się Almaniya". Co przyciąga imigrantów do Niemiec

Niemcy są ulubionym celem imigrantów z Bliskiego Wschodu, Afryki i Bałkanów, szukających schronienia przed prześladowaniami lub pragnących po prostu polepszyć byt materialny. Magnesem są nie tylko wysokie świadczenia, lecz także ranga instytucji azylu.

Przywódcy Austrii i Niemiec chcą szczytu UE. Tusk: decyzja w czwartek

Niemcy, Austria i Szwecja nie są w stanie wziąć na siebie całego ciężaru związanego z obecnym napływem uchodźców - twierdzą Angela Merkel i Werner Faymann. Kanclerze Niemiec i Austrii zaapelowali o zwołanie w przyszłym tygodniu unijnego szczytu poświęconego uchodźcom. Po kilku godzinach głos zabrał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Poinformował, że w czwartek zdecyduje, czy odbędzie się nadzwyczajny szczyt Unii w sprawie imigrantów.

Mury wzdłuż granic, kontrole. "To wbrew prawu międzynarodowemu"

- Nie można tworzyć granic tak, że są one zupełnie nieprzepuszczalne dla nikogo. To jest wbrew prawu międzynarodowemu - mówił we "Wstajesz i wiesz" Rafał Kostrzyński z biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). Dodał, że niedzielna decyzja Niemiec, dotycząca wprowadzenia kontroli na granicy z Austrią, to efekt "braku solidaryzmu w Europie".

Juncker obdzwonił Europę wschodnią, szukał słabego ogniwa w "bloku antykwotowym"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude do ostatniej chwili próbuje przekonać blok państw Europy Wschodniej do swojej koncpecji kwotowego podziału uchodźców. W niedzielę dzwonił do premierów Słowacji, Łotwy, Czech, Węgier, Rumunii, którzy wcześniej zapowiadali stanowcze "nie" dla przymusowego przyjmowania uchodźców. Mimo zapowiedzi nie udało mu się porozmawiać z Ewą Kopacz.

Monachium pęka w szwach, Niemcy się buntują. "Z solidarnością nie jest najlepiej"

Burmistrz Monachium zaapelował do kanclerz Angeli Merkel i władz innych krajów związkowych o pomoc w zakwaterowaniu uchodźców napływających od tygodnia do miasta. - Doszliśmy do ściany - stwierdził Dieter Reiter. Część bawarskich polityków coraz silniej krytykuję decyzję Merkel o otwarciu granicy dla uchodźców, ale ona jest przekonana, że postąpiła słusznie.

Rządowy koalicjant krytykuje Merkel i zaprasza Orbana

Czołowi politycy bawarskiej CSU ostro krytykują kanclerz Angelę Merkel za podjętą tydzień temu decyzję o otwarciu granicy dla uchodźców koczujących na dworcu w Budapeszcie. To był błąd, który będzie miał długofalowe skutki - mówi szef CSU Horst Seehofer.

Wielka głowa Lenina spod Berlina

Granitowa głowa Włodzimierza Lenina została w czwartek wykopana w lesie na obrzeżach Berlina. Fragment pomnika, usuniętego po upadku NRD, ma zostać częścią planowanej na przyszły rok wystawy.