- Niemcy chcą utrzymać bliskie partnerstwo z Polską - oświadczył w poniedziałek rzecznik rządu w Berlinie Steffen Seibert, wypowiadając się na temat wyborczego zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości.
Relacje polsko-niemieckie, stosunek nowego rządu do sprawy imigrantów i pytania o kadencję Beaty Szydło na stanowisku premiera - te kwestie w powyborczy poniedziałek poruszają niemieckie media, komentując wyniki polskich wyborów parlamentarnych. Silne jest przekonanie, że Polska zmierza w kierunku wzorców węgierskich.
Partiom chadeckim CDU/CSU stanowiącym trzon koalicyjnego rządu Angeli Merkel nie udało się zahamować spadku poparcia będącego skutkiem kryzysu migracyjnego. W sondażu dla "Bilda" chadecy dostali 36 proc. głosów, co jest ich najgorszym wynikiem od 2012 r.
Mimo silnego oporu w UE kanclerz Niemiec Angela Merkel forsuje nadal pomysł ustanowienia stałego mechanizmu podziału imigrantów wśród wszystkich krajów członkowskich. W piątek w Saarbruecken Merkel powtórzyła, że jej celem jest znalezienie "wspólnego rozwiązania".
Niemiecko-rosyjskie spotkanie przedstawicieli społeczeństw obu krajów "Dialog Petersburski", zorganizowane po ponad rocznej przerwie spowodowanej aneksją Krymu i wojną na Ukrainie, ujawniło głębokie różnice w podejściu Niemców i Rosjan do polityki międzynarodowej, sytuacji NGO i praw człowieka.
Niemieckie władze przyspieszyły wprowadzanie w życie zaostrzonych przepisów azylowych. Już w przyszłym tygodniu mają rozpocząć się deportacje imigrantów, którym odmówiono statusu azylanta bądź uchodźcy. Początkowo nowe prawo miało obowiązywać od listopada.
Niemiecki Federalny Urząd Kryminalny BKA ostrzega przed kolejnymi zamachami ze strony skrajnej prawicy na ośrodki dla uchodźców oraz na polityków nastawionych pozytywnie do imigrantów. W sobotę poważnie ranna w zamachu została kandydatka na burmistrza Kolonii.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu w środę w Berlinie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu zaapelowała do wszystkich stron konfliktu na Bliskim Wschodzie o zaprzestanie stosowania przemocy. Netanjahu podkreślił, że Izrael pragnie pokoju.
Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert podkreślił, że Niemcy są świadomi swojej odpowiedzialności za Holokaust. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który stwierdził, że do eksterminacji Żydów miał przekonać Adolfa Hitlera wielki mufti Jerozolimy.
Rząd Niemiec zamierza bardziej energicznie niż dotychczas deportować do krajów pochodzenia imigrantów, którym odmówiono statusu azylanta bądź uchodźcy. Berlin planuje użycie w tym celu wojskowych samolotów transportowych - podał w środę "Bild".
Dżihadyści z Niemiec służą w jednostce specjalnej Państwa Islamskiego (IS), która ściga i likwiduje dezerterów i odszczepieńców - pisze w środę dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Redakcja powołuje się na zeznania Nilsa D., zatrzymanego po powrocie z Syrii.
W Dreźnie na wschodzie Niemiec doszło w poniedziałek do starć między sympatykami antyimigranckiego ruchu społecznego Pegida a uczestnikami lewicowej kontrdemonstracji. Jeden z sympatyków Pegidy został ciężko ranny.
Podróż kanclerz Angeli Merkel do Turcji i jej zabiegi o poparcie tureckich władz dla rozwiązania kryzysu imigracyjnego podzieliły niemieckie media. Część komentatorów oceniła wizytę jako właściwy krok, inni zarzucają kanclerz pomoc wyborczą dla "sułtana Erdogana".
Przewodniczący Związku Zawodowego Niemieckiej Policji (DPolG) Rainer Wendt powiedział w niedzielę w wywiadzie dla "Welt am Sonntag", że skuteczna kontrola napływu imigrantów nie jest możliwa bez wzniesienia płotu wzdłuż granicy państwa. Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest przeciwna.
Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier powiedział, że sankcje wobec Iranu pozostaną w mocy co najmniej do stycznia. Niedziela jest dniem formalnego przyjęcia wynegocjowanej w lipcu umowy ws. irańskiego programu nuklearnego.
Kanclerz Angela Merkel podkreśliła w sobotę w cotygodniowym internetowym przesłaniu do obywateli, że warunkiem niemieckich inwestycji na Ukrainie jest ograniczenie dominacji oligarchów i walka z korupcją. W piątek do Berlina przyjedzie ukraiński premier Arsenij Jaceniuk. Merkel oceniła też, że dostawy rosyjskiego gazu do zachodniej Europy nie są zagrożone.
Kandydatka na nadburmistrza Kolonii Henriette Reker została w sobotę ciężko ranna. 44-letni mężczyzna dźgnął ją nożem na stoisku wyborczym CDU. Sprawca, zanim został zatrzymany przez policję, zaatakował jeszcze cztery osoby. Polityk została operowana i jej życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.
Winfrid Halder, powołany w czerwcu na szefa Fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie, wbrew opinii polskich i niemieckich historyków z rady naukowej dotąd nie objął swego stanowiska. Jak pisze "Der Spiegel", przedmiotem sporu jest umowa o pracę.
Bundestag znowelizował w czwartek prawo o azylu, aby zniechęcić imigrantów ekonomicznych z Bałkanów do przyjazdu do Niemiec. Równocześnie parlament przyjął pakiet ustaw zapewniających uchodźcom z terenów ogarniętych wojnami lepsze warunki pobytu i integracji.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w Bundestagu, że nie zrezygnuje z zabiegów o wprowadzenie w UE stałego i obowiązkowego mechanizmu podziału uchodźców pomiędzy poszczególne kraje. Zaapelowała o lepszą ochronę granic zewnętrznych UE. Więcej w Faktach z zagranicy w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.