"Volkswagen stał się większym ryzykiem dla niemieckiej gospodarki niż Grecja"

Ekspert: Volkswagen nie upadnie
Ekspert: Volkswagen nie upadnie
TVN24 BiS
Ekspert: Volkswagen nie upadnie TVN24 BiS

Afera w Volkswagenie może być dla niemieckiej gospodarki większym zagrożeniem niż grecki kryzys - uważają ekonomiści cytowani przez Reutersa. Okazuje się, że koncern wysyłał wezwania dla właścicieli aut, aby naprawić system pomiaru emisji spalin.

W kwietniu 2015 roku amerykański Volkswagen wysyłał do swoich klientów listy, w których wzywał do dealerskich warsztatów właścicieli aut z wysokoprężnymi silnikami diesla zamontowanymi w VW i Audi. Powodem wezwania miał być serwis emisji spalin wpływający na pojazdy.

Wezwanie dla kierowców

Volkswagen poinformował właścicieli samochodów, że powinni udać się do warsztatów dealerskich VW, aby uzyskać nowe oprogramowanie systemu emisji spalin. Miało ono zapewnić, że system będzie działał dobrze, a poziom emisji będzie odpowiedni.

Jak podaje Reuters koncern motoryzacyjny podjął takie działania, aby spełnić żądania federalnej Agencji Ochrony Środowiska (EPA), która coraz sceptyczniej podchodziła do tłumaczeń Volkswagena dotyczących rozbieżności w poziomie emisji spalin pomiędzy wynikami badań laboratoryjnych a rzeczywistą emisją z silników niemieckiej firmy.

Urzędnicy w grudniu 2014 roku zgodzili się, aby Volkswagen dobrowolnie wezwał do warsztatów samochody z wysokoprężnym silnikiem diesla, aby naprawić usterkę. Proces wezwań został rozłożony na kilka miesięcy.

Dave Clegern, rzecznik EPA potwierdził informację, że listy rozsyłane przez VW były częścią planu wezwań do warsztatów. - Przedstawiano nam to jako jeden z potencjalnych sposobów rozwiązania tego problemu. Ale to nie zadziałało - powiedział Clegern.

Dziś Volkswagen nie komentuje sprawy wysyłania listów do właścicieli samochodów z silnikiem diesla.

Naprawa kontrolki

Reuters przypomina, że koncern wysyłał wezwania dla właścicieli aut z lat 2010-2014 z silnikami diesla o pojemności 2 litrów. Polecał im odwiedzenie autoryzowanego serwisu VW w celu aktualizacji oprogramowania, które miało rozwiązać problem niewłaściwego działania jednej z kontrolek świateł.

"Jeśli kontrolka świeci z jakiegokolwiek powodu, to pojazd nie przejdzie kontroli emisji spalin w niektórych regionach kraju. Oprogramowanie zarządzające silnikiem zostało ulepszone tak, aby zapewnić sprawne działanie i optymalizację emisji spalin" - pisał do klientów VW zaznaczając, że wcześniejsza wersja systemu zwiększa prawdopodobieństwo, że kontrolka będzie się zapalać. Warto przypomnieć, że VW przyznał już, ze manipulował systemem pomiaru spalin w silnikach diesla. Koncern ujawnił, że w skali światowej dotyczy to ok. 11 milionów jego pojazdów. A to oznacza ogromne kary, które sięgają nawet 18 mld dolarów, czyli więcej niż wyniósł cały zeszłoroczny zysk firmy. Prawdopodobne są też roszczenia cywilnoprawne klientów i akcjonariuszy, co tylko zwiększy straty niemieckiego giganta.

Gorszy niż Grecja?

Nic więc dziwnego, że coraz częściej pojawiają się opinie analityków mówiące o tym, że skandal biznesowy w Volkswagenie może być większym zagrożeniem dla gospodarki Niemiec, a więc i Europy, niż grecki kryzys.

Wszystko przez to, że VW jest największym producentów samochodów w Niemczech oraz jednym z największych na świecie. Tylko w Niemczech koncern motoryzacyjny zatrudnia 270 tys. osób. A to tylko część jego wpływu na gospodarkę, bowiem od firmy uzależnionych jest wiele miejsc pracy w zakładach współpracujących z VW. - Niespodziewanie Volkswagen stał się większym ryzykiem dla niemieckiej gospodarki niż grecki kryzys zadłużenia - uważa Carsten Brzeski, główny ekonomista ING. - Jeśli w najbliższych miesiącach sprzedaż aut VW gwałtownie spadnie w Ameryce Północnej, to będzie miało to wpływ nie tylko na sam koncern, ale również całą niemiecka gospodarkę - dodał. W zeszłym roku VW sprzedał w USA blisko 600 tys. samochodów. To około 6 proc. globalnej sprzedaży niemieckiego koncernu, która wyniosła w 2014 roku 9,5 mln egzemplarzy. Jeśli producent będzie musiał zapłacić 18 mld dolarów kary, o której mówi EPA, to jej budżet znacznie się uszczupli. Wprawdzie spółka ma 24 mld dolarów oszczędności, ale wizja tak ogromnej grzywny wywołała już obawy dotyczące redukcji zatrudnienia.

Efekt domina?

Ekonomiści twierdzą również, że kłopoty VW oznaczają szerszy problem dla niemieckiego rządu. Przestrzegają, że skandal odbije się na całej branży, czyli również innych producentach, czyli Daimlerze oraz BMW. A to jak pisze Reuters, powołując się na dane resortu gospodarki Niemiec, bardzo innowacyjny sektor generujący dużą ilość miejsc pracy. W zeszłym roku zatrudnienie w sektorze motoryzacyjnym wynosiło około 775 tys. osób. Ponadto samochody i części do aut są kluczowym elementem niemieckiego eksportu. W zeszłym roku sprzedano towary motoryzacyjne o wartości 225 mld dolarów. To blisko jedna piąta całego eksportu Niemiec. Analitycy ostrzegają, że to właśnie duża zależność niemieckiej gospodarki od branży motoryzacyjnej jest zagrożeniem dla tema wzrostu, które w tym roku a wynieść 1,8 proc. A nie wiadomo, czy ten wynik nie będzie niższy, bo Niemcy boją się również spowolnienia chińskiej gospodarki. - Jeśli sprzedaż samochodów spadnie, to odbije się również na dostawcach, a wraz z nimi ucierpi cała gospodarka - powiedział Martin Gornig z berlińskiego think tanku DIW. - Skandal w VW to nie drobiazg. Uderzona została cała niemiecka gospodarka - podkreśla Michael Huether, dyrektor Instytutu Gospodarczego Niemiec.

Made in Germany

Kiepskie nastroje próbuje tonować niemieckie stowarzyszenie handlu BGA, którego przedstawiciele chcą uspokoić opinię publiczną. Twierdzą oni, że nie ma żadnych oznak, że zagraniczni klienci zaczęli wątpić w jakość i niezawodność niemieckich firm. - Nikt nie patrzy podejrzliwie na towary oznaczone "Made in Germany" - powiedział Andre Schwarz, dyrektor BGA. Przyznaje jednak, że istnieje pewne ryzyko, że skandal odbije się na niemieckich firmach niczym efekt domina. - Może dojść do niszczenia marki "Made in Germany" - przestrzega.

Volkswagen na ostrym zakręcie
Volkswagen na ostrym zakręcieTVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: Reuters,

Pozostałe wiadomości

Miliarder Elon Musk poinformował, że ograniczy wydatki na kampanie wyborcze, bo "nie widzi powodu" dalszego ich finansowania. Odniósł się także do przeciwników atakujących jego firmy i zapowiedział, że "wielu z nich trafi do więzienia".

Elon Musk: nie martwcie się, idziemy po was

Elon Musk: nie martwcie się, idziemy po was

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Reputacja najważniejszych firm należących do Elona Muska spadła ze szczytu rankingu na sam dół - wykazał sondaż firmy Harris Poll, który we wtorek cytuje portal Axios. Tesla, która była na 8. miejscu w 2021 roku, zajmuje obecnie 95. pozycję.

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Niemczech odnotowano dwie wygrane drugiego stopnia. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 20 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Niemczech

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął cztery projekty z pakietu deregulacyjnego - podała kancelaria premiera. Nowe rozwiązania dotyczą między innymi podatku od spadków i darowizn, podatku dochodowego, a także prawa bankowego.

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Źródło:
PAP

Mechanizm zezwalający na bezcłowy import towarów z Ukrainy przestanie obowiązywać na początku czerwca - przekazał premier Donald Tusk. Dodał, że znów będą obowiązywać regulacje sprzed inwazji Rosji na Ukrainę.

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Źródło:
PAP

Rosyjski sąd przedłużył do 25 sierpnia areszt tymczasowy dla Wadima Moszkowicza, założyciela firmy rolniczej Rusagro - przekazał jego prawnik, cytowany przez Agencję Reuters. Miliarder jest podejrzewany o łapówkarstwo i defraudację 30 miliardów rubli (około 1,5 miliarda złotych).

Sąd przedłużył areszt dla rosyjskiego oligarchy

Sąd przedłużył areszt dla rosyjskiego oligarchy

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Projekt noweli o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa trafi do Sejmu w czerwcu - przekazał wicedyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji Marcin Wysocki. Podkreślił, że zmiana jest pilna i priorytetowa.

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

Źródło:
PAP

Bruksela planuje nałożenie podatku na małe paczki spoza Unii Europejskiej (UE), głównie z Chin. Ma to ograniczyć import za pośrednictwem tamtejszych detalicznych sklepów online, takich jak Temu czy Shein - poinformował "Financial Times".

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Źródło:
PAP

- Z roku na rok coraz trudniej jest wybrać finalistów. Jakość kandydatów jest bardzo dobra w każdej kategorii - mówił w TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Ogłoszenie laureatów "biznesowych Oscarów" w ramach 14. edycji konkursu odbędzie się 26 maja 2025 roku.

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

Źródło:
tvn24.pl

- Osiemset tysięcy dzieci w wieku szkolnym potrzebuje fachowego dostępu do opieki psychiatrycznej i psychologicznej. To jest populacja drugiego miasta w Polsce - Krakowa. Ta skala potrzeb jest ogromna - podkreśliła Zuzanna Lewandowska, prezeska Fundacji TVN.

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2026 roku informacja o emeryturze będzie dostępna w aplikacji mObywatel - wynika z projektu przyjętego przez rząd. Dokument zakłada likwidację Centralnej Informacji Emerytalnej z powodu wysokich kosztów i niepewnej skuteczności.

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Wypłata 14. emerytury w 2025 roku została zaplanowana na wrzesień - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem rozporządzenia, które formalnie określi termin przekazania dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od wtorku maszyniści nie muszą już podawać sygnału dźwiękowego "Baczność" przed przejazdami kolejowymi wyposażonymi w rogatki lub sygnalizację świetlno-dźwiękową. To efekt nowelizacji rozporządzenia podpisanej przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka. Zmiana ma ograniczyć hałas w rejonach zamieszkałych i poprawić komfort życia mieszkańców.

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Źródło:
tvn24.pl

Niższy limit ceny za ropę z Rosji, wsparcie ukraińskiego przemysłu i cios w rosyjską "flotę cieni" - to zaproponował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w Brukseli. Wskazał w ten sposób, co jeszcze może zrobić Unia Europejska.

Sikorski: powinniśmy być nie gorsi

Sikorski: powinniśmy być nie gorsi

Źródło:
PAP

Unia Europejska zatwierdziła 17. pakiet sankcji na Rosję, obejmujący blisko 200 statków z rosyjskiej "floty cieni" - poinformowała we wtorek szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas. Powtórzyła, że trwają prace nad kolejnymi sankcjami.

Nowe sankcje na Rosję. Jest zielone światło

Nowe sankcje na Rosję. Jest zielone światło

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W pierwszym kwartale 2025 roku ponad 14 tysięcy odbiorców energii elektrycznej zmieniło swojego sprzedawcę prądu. Z danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) wynika także, że w ponad 8 tysiącach przypadków były to gospodarstwa domowe.

Zmiany sprzedawcy prądu. Skorzystały tysiące gospodarstw

Zmiany sprzedawcy prądu. Skorzystały tysiące gospodarstw

Źródło:
PAP

Złoty we wtorek odrobił większość strat po weekendzie i jego kurs zszedł do 4,25 względem euro. Jednak zdaniem analityków, przestrzeń do dalszego umacniania jest niewielka, a na znaczeniu zyskają globalne czynniki wpływu. 

"Bez paniki". Co się dzieje ze złotym?

"Bez paniki". Co się dzieje ze złotym?

Źródło:
PAP

Rząd zajmie się na wtorkowym posiedzeniu rekompensatami dla poszkodowanych weteranów - zapowiedział premier Donald Tusk. - Po powrocie do kraju otrzymują oczywiście rentę, kiedy nie są zdolni do służby, ale już odszkodowanie, inne środki do życia - to już bardzo długa droga sądowa, procesowanie się z instytucjami państwa, często kończące się niczym z punktu widzenia weterana - stwierdził premier.

Sześć tysięcy złotych za każdy procent utraty zdrowia. Tusk: podjęliśmy decyzję

Sześć tysięcy złotych za każdy procent utraty zdrowia. Tusk: podjęliśmy decyzję

Źródło:
tvn24.pl

W Niemczech narastają apele o powołanie komisji śledczej Bundestagu w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Zdaniem dziennika "Sueddeutsche Zeitung", poparcie dla tego projektu było jedną z największych pomyłek w historii niemieckiej polityki zagranicznej. Gazeta wzywa do przeprowadzenia parlamentarnego dochodzenia, podobnie jak przedstawiciele opozycji.

"Jedna z największych pomyłek w historii". Chcą komisji śledczej

"Jedna z największych pomyłek w historii". Chcą komisji śledczej

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące kwasu chlebowego. W kilku partiach produktu oznakowanego jako bezglutenowy wykryto gluten, co u niektórych osób może wywołać reakcje alergiczne.

Partie produktu wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Partie produktu wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Ceny ropy na nowojorskiej giełdzie paliw pozostają niestabilne po dwóch dniach wzrostów. Inwestorzy dostrzegają sygnały, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wycofuje się z dotychczasowych działań na rzecz zakończenia wojny w Ukrainie. Dodatkowo, według maklerów, Iran nie zamierza łatwo rezygnować ze swoich ambicji nuklearnych, co również wpływa na nastroje na rynku.

Niepewność na rynku. Inwestorzy analizują sygnały z USA i Iranu

Niepewność na rynku. Inwestorzy analizują sygnały z USA i Iranu

Źródło:
PAP

Wietnamskie władze aresztowały byłą miss i influencerkę Nguyen Thuc Thuy Tien pod zarzutem oszustwa konsumenckiego. Promowany przez nią w mediach społecznościowych suplement w postaci żelków miał być bogaty w błonnik, jednak badania wykazały jego śladową zawartość. W produkcie stwierdzono natomiast wysokie stężenie substancji stosowanej między innymi w środkach przeczyszczających.

Była miss aresztowana za reklamowanie fałszywego suplementu

Była miss aresztowana za reklamowanie fałszywego suplementu

Źródło:
BBC

Administracja Donalda Trumpa podjęła decyzję, że nie wypłaci Uniwersytetowi Harvarda 60 milionów dolarów grantów. Zdaniem Departamentu Zdrowia uczelnia nie podjęła działań przeciw antysemityzmowi i dyskryminacji etnicznej na kampusie.

Kolejne uderzenie administracji Trumpa w znaną uczelnię

Kolejne uderzenie administracji Trumpa w znaną uczelnię

Źródło:
PAP

Krajowa Unia Konsumentów we Włoszech zaapelowała o wprowadzenie przepisów regulujących napływ turystów na Capri. Organizacja zwraca uwagę, że nadmierny ruch turystyczny prowadzi do poważnych utrudnień i negatywnie wpływa na życie mieszkańców wyspy.

Tłumy blokują włoską wyspę. Jest apel

Tłumy blokują włoską wyspę. Jest apel

Źródło:
PAP

Obniżka podatków, podniesienie drugiego progu podatkowego, duże fundusze inwestycyjne czy zmiany w popularnych świadczeniach - to miedzy innymi proponują kandydaci na prezydenta, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów. Przypominamy, jakie gospodarcze obietnice złożyli Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki.

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stacje TVN24 i TVN, należące do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, były w trakcie ogłaszania sondażowych wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich najchętniej oglądanymi w Polsce. W grupie widzów powyżej czwartego roku życia odnotowały łącznie prawie 22 procent udziału w rynku - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Rewelacyjne wyniki osiągnął także portal tvn24.pl.

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl