Niemcy

Niemcy

Niemieckie wojsko na wojnę w Syrii. Jest zgoda Bundestagu

Bundestag wyraził w piątek zgodę na udział Bundeswehry w działaniach zbrojnych przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) w Syrii. Zgodnie z przewidywaniami za wnioskiem rządu Angeli Merkel głosowała zdecydowana większość posłów niemieckiego parlamentu.

Niemcy przywracają dokładne kontrole uchodźców z Syrii

Ministrowie spraw wewnętrznych niemieckich krajów związkowych opowiedzieli się za przywróceniem zaostrzonych kontroli imigrantów z Syrii ubiegających się w Niemczech o status uchodźcy. Indywidualne kontrole Syryjczyków zostały zniesione na jesieni 2014 r.

Bundeswehra: mamy wystarczająco dużo samolotów do walki z IS

Inspektor generalny Bundeswehry, generał Volker Wieker zapewnił w czwartek, że niemieckie lotnictwo dysponuje wystarczającą liczbą samolotów, aby wykonać wszystkie zadania w związku z udziałem Niemiec w operacji wojskowej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (IS).

Merkel: Niemcy zostaną w Afganistanie, ale Afgańczycy niech nie przyjeżdżają

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała po spotkaniu w Berlinie z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim, że ze względu na napiętą sytuację w Afganistanie niemieccy żołnierze pozostaną w najbliższych latach w tym kraju. Obietnica pozostawienia wojska będzie aktualna także po 2016 roku - powiedziała Merkel. Jak zaznaczyła, "sytuacja w Afganistanie jest niestety trudna".

Hamburg jak Kraków. Mieszkańcy powiedzieli "nie" igrzyskom

Po odrzuceniu przez mieszkańców Hamburga w referendum propozycji ubiegania się o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2024 r. niemieccy politycy i sportowcy nie kryją rozczarowania, obawiając się negatywnych skutków tej decyzji dla sportu w Niemczech. Materiał "Faktów z zagranicy". Program od poniedziałku do piątku o 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Przykuli się do torów i zatrzymali pociąg minister środowiska

Ekolodzy zatrzymali w sobotę pociąg, którym niemiecka minister środowiska Barbara Hendricks wraz z ok. 30-osobową delegacją jechała na konferencję klimatyczną do Paryża. Działacze wykorzystali postój pociągu, żeby dostać się na jego dach i przykuć do torów.

Szef MSZ: Unia nie ma wspólnej definicji zagrożeń

Bez definicji zagrożeń nie ma wspólnej polityki zagranicznej i obronnej - stwierdził w programie "Horyzont" szef MSZ Witold Waszczykowski. Zaznaczył jednak, że "nasza dyplomacja jest otwarta na takie rozmowy". Szef MSZ był także pytany o stosunki z Niemcami.

Szef MSZ w Berlinie sceptycznie o migrantach. "Sam mechanizm realokacji nie rozwiąże problemu"

Nowy szef polskiego MSZ po raz pierwszy odwiedził Berlin. Na konferencji prasowej ze swoim niemieckim odpowiednikiem Frankiem-Walterem Steinmeierem, Witold Waszczykowski mówił, że przyjechał „porozmawiać z sąsiadami”. Temat przyjmowania imigrantów, na którym Niemcom bardzo zależy, potraktował jednak z rezerwą. - Sam mechanizm realokacji nie rozwiąże problemu - stwierdził szef MSZ.

Waszczykowski z wizytą w Berlinie

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że spodziewa się trudnych rozmów ze swoim polskim odpowiednikiem Witoldem Waszczykowskim. Dyplomata ostrzegł również przed zbyt dużymi oczekiwaniami związanymi z tym spotkaniem. Ministrowie spraw zagranicznych obu krajów spotkają się w czwartek wieczorem w Berlinie. O wizycie w "Otwarciu dnia" rozmawiali Michał Kobosko, dyrektor polskiego Biura Atlantic Council oraz Agaton Koziński z "Polska The Times".