Polityka zagraniczna Niemiec

Polityka zagraniczna Niemiec

Niemcy będą walczyć z morskimi przemytnikami ludzi

Rząd Niemiec zamierza skierować Bundeswehrę do walki z przemytnikami ludzi na Morzu Śródziemnym. W operacji NATO Sea Guardian ma wziąć udział maksymalnie 650 niemieckich żołnierzy. Decyzja rządu w Berlinie zapadnie prawdopodobnie w środę.

Niemcy liczą na koniec "przepychanek słownych" z Turcją

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier oświadczył, że decyzja Ankary, która zezwoliła na wizytę niemieckich parlamentarzystów w bazie wojskowej Incirlik, jest "politycznym sygnałem" chęci wznowienia dialogu z Berlinem.

Sikorski: Koncepcje PiS zbankrutowały. W partii następuje refleksja, ale boją się prezesa

Prawo i Sprawiedliwość miało dwa pomysły na politykę zagraniczną i oba w ciągu roku upadły. Teraz następuje moment, w którym polski rząd zaczyna rozumieć, że współpraca z Niemcami jest potrzebna. Problem w tym, że nikt nie odważył się jeszcze powiedzieć tego głośno Jarosławowi Kaczyńskiemu - mówił w programie "Horyzont" w TVN24 były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Niemcy tracą cierpliwość do Turcji. Nalegają na dostęp do swoich lotników

Władze w Berlinie nalegają, by niemieckim parlamentarzystom pozwolono na odwiedzenie 250 żołnierzy Bundeswehry w tureckiej bazie Incirlik oraz spodziewają się, że do takiej wizyty dojdzie w październiku - oświadczył w piątek rzecznik niemieckiego MSZ. Jednocześnie szef MSZ Frank-Walter Steinmeier przestrzegł Turcję przed utrzymywaniem przez dłuży czas własnej obecności wojskowej w Syrii.

Wiceszef MSZ: Merkel nie ma czego się obawiać

Europa Środkowa, w tym także Polska, jest gotowa do solidarnego zachowania wobec kryzysu migracyjnego - zapowiedział w TVN24 BiS wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Szymański powiedział, że każdy kraj powinien sam zdecydować, w jaki sposób pomagać migrantom.

Merkel wzywa Turków w Niemczech do "daleko idącej lojalności"

Kanclerz Angela Merkel zaapelowała do mieszkańców Niemiec pochodzących z Turcji o lojalność wobec RFN i ostrzegła ich przed przenoszeniem na grunt niemiecki konfliktów pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Steinmeier u Ławrowa. Niemcy piszą o "cynizmie Moskwy"

Po nieudanej wizycie szefa MSZ Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Rosji niemieccy komentatorzy krytykują politykę Kremla wobec Syrii i Ukrainy polegającą na podsycaniu konfliktów służących rosyjskim interesom i używaniu - jak w czasach ZSRR - słowa "niet".

Nie pokazali Erdogana. Niemiecki dyplomata na dywaniku

Tureckie MSZ wezwało charge d'affaires ambasady Niemiec w związku z demonstracją Turków w Kolonii, podczas której niemieckie władze nie zgodziły się na połączenie wideo z Ankarą i pokazanie wystąpienia prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Merkel ostrzega Erdogana: kara śmierci wyklucza członkostwo w UE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała w poniedziałek prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana do przestrzegania praworządności i ostrzegła, że kara śmierci jest nie do pogodzenia z członkostwem w Unii Europejskiej. Taką samą opinię wcześniej wyraził rzecznik rządu Steffen Seibert, który uprzedził, że przywrócenie kary śmierci w Turcji oznaczałoby koniec negocjacji o wstąpieniu kraju do UE.

Pierwsza podróż Theresy May. Cel: Berlin

Nowa premier Wielkiej Brytanii Theresa May pierwszą wizytę zagraniczną złoży w środę Niemcy, gdzie z kanclerz Niemiec będzie rozmawiać m.in. na temat Brexitu. Następnego dnia poleci do Francji - poinformowała w poniedziałek jej rzeczniczka.