Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel opowiedział się na łamach dziennika "Handelsblatt" za Europą "dwóch prędkości". Według polityka, kraje tworzące "trzon" UE współpracowałyby ze sobą w polityce zagranicznej, kwestiach bezpieczeństwa oraz w gospodarce i finansach.
Odnosząc się do planowanej w lutym wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Polsce, dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że jej ewentualne spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim może doprowadzić do "pragmatycznego postępu" we wzajemnych relacjach.
Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier uważa, że objęcie przez Donalda Trumpa stanowiska prezydenta USA oznacza "ostateczny koniec dwudziestego stulecia". "W czasach globalnego nieporządku stawka jest bardzo wysoka" - ostrzega polityk SPD na łamach "Bilda".
Polska powinna nasilać współpracę wojskową ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział we wtorek agencji Reutera prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Zasugerował też - pisze agencja - że Polska z zadowoleniem powitałaby reelekcję kanclerz Niemiec Angeli Merkel.
Wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie planowana jest "w okolicach" 7 lutego - poinformował szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Według niego, w agendzie wizyty pojawi się wiele kwestii bilateralnych, ale i europejskich, jak Brexit czy kryzys migracyjny. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział z kolei we wtorek, że z kanclerz Merkel spotka się Andrzej Duda.
- Uważam, że my, Europejczycy, mamy swój los we własnych rękach - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel w odpowiedzi na wywiad Donalda Trumpa, w którym prezydent elekt USA ocenił, że po Wielkiej Brytanii Unię Europejską opuszczą też inne kraje.
Rząd Niemiec pragnie zachować i umacniać bardzo dobre i bliskie relacje z Polską, które ze względu na wojenną przeszłość nie są oczywistością - zapewnił jego rzecznik Stefen Seibert na konferencji prasowej.
Wypowiedzi amerykańskiego prezydenta elekta, m.in. na temat NATO, wywołały zdumienie i zaniepokojenie w Brukseli - ocenił w poniedziałek szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier. Zaniepokojenie słowami Trumpa wyrazili także inni europejscy politycy. W wywiadzie dla niemieckiego "Bilda" Trump uznał NATO za "przestarzałe".
Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w Berlinie, że będzie zabiegała o dialog z Donaldem Trumpem po jego zaprzysiężeniu na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. - Do rozwiązywania globalnych problemów konieczna jest międzynarodowa współpraca - podkreśliła Merkel.
Źródła w urzędzie kanclerskim i niemieckim MSZ potwierdzają PAP nieoficjalnie przygotowania do wizyty kanclerz Angeli Merkel w Warszawie. "Gazeta Wyborcza" napisała w sobotę, że szefowa rządu Niemiec chce się przy tej okazji spotkać m.in. z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.
Niemiecki wywiad zagraniczny BND oraz Federalny Urząd Ochrony Konstytucji oskarżają Rosję o systematyczne działania prowadzące do osłabienia ścisłych więzów łączących Europę ze Stanami Zjednoczonymi - poinformował niemiecki tygodnik "Der Spiegel".
Mimo obowiązujących sankcji minister rolnictwa Niemiec Christian Schmidt zaprosił swego rosyjskiego odpowiednika Aleksandra Tkaczowa na spotkanie ministrów rolnictwa krajów G20 w Berlinie. MSZ tłumaczy, że przewodniczące w tym roku G20 Niemcy zrobiły wyjątek.
Po zakończeniu rządów prezydenta USA Baracka Obamy to kanclerz Niemiec Angela Merkel będzie musiała przejąć od niego rolę przywódcy liberalnego świata Zachodu - twierdzi brytyjski dziennik "Financial Times", dodając, że nie będzie to łatwe zadanie.
Kanclerz Niemiec i prezydent Francji, Angela Merkel i Francois Hollande, opowiedzieli się za tym, by na szczycie UE w tym tygodniu przedłużono unijne sankcje na Rosję w związku z jej zaangażowaniem w konflikt na Ukrainie.
Organizacje religijne z Arabii Saudyjskiej i innych państw znad Zatoki Perskiej wspierają za aprobatą swoich rządów wyznawców radykalnej odmiany islamu, salafizmu, w Niemczech - pisze "Sueddeutsche Zeitung", powołując się na niemiecki wywiad BND.
Aby przetrwać Unia Europejska musi tworzyć dobrobyt, miejsca pracy i zapewniać bezpieczeństwo – pisze w "Le Figaro" ekonomista Nicolas Baverez. Apeluje o wzmocnienie sojuszu Francji i Niemiec w celu "zbudowania Unii na nowych podstawach".
OBWE może realnie przyczynić się do redukcji zagrożeń dla bezpieczeństwa. Warunkiem jest, aby wszystkie strony przestrzegały reguł - powiedział szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski na czwartkowym szczycie OBWE w Hamburgu. Otwierając konferencję, szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier ocenił z kolei, że ton w relacjach między Wschodem i Zachodem zaostrzył się w minionych latach, a fundamenty pokoju są dziś bardziej kruche.
Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier ocenił w poniedziałek, że porażka rządu Matteo Renziego w niedzielnym referendum konstytucyjnym we Włoszech jest powodem do niepokoju.
Minister obrony Ursula von der Leyen chce umożliwić służbę w Bundeswerze, zastrzeżoną obecnie dla osób z niemieckim paszportem, ochotnikom z innych krajów Unii Europejskiej. Szefowa resortu obrony przedstawiła w czwartek założenia polityki personalnej w armii.
Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere zapowiedział szybsze deportacje migrantów, którym odmówiono prawa do azylu i którzy nie podlegają ochronie ze względu na sytuację w ich kraju ojczystym. Minister proponuje powstanie centralnego ośrodka dla osób, które będą musiały wyjechać.