Nagrody filmowe 2017

Nagrody filmowe 2017

Dziś po raz 70. startuje jubileuszowy festiwal filmowy w Cannes i zarazem największe święto X Muzy na Starym Kontynencie. Patrząc na wielkie nazwiska tegorocznej imprezy- takie jak Michael Haneke, Roman Polański, Andriej Zwiagincew czy Michel Hazanavicius, pamiętajmy, że właśnie temu festiwalowi zawdzięczamy największych mistrzów kina. Począwszy od Buñuela i Felliniego poprzez Antonioniego, a nawet Amerykanina Scorsese, festiwal na Lazurowym Wybrzeżu daje początek wielkim karierom indywidualności kina.

Polański, Haneke, Coppola, Lynch, Akin, Ozon, Baumbach, Doillon i wielu innych. Publiczność tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes jako pierwsza zobaczy najnowsze filmy reżyserów, którzy zaliczani są do najciekawszych, najwybitniejszych i najbardziej twórczych na świecie. Niektóre z nich warto zapamiętać. Będzie o nich głośno.

W tegorocznym konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes znalazły się dwa filmy wyprodukowane przez firmę, która swoje tytuły dystrybuuje jedynie online. Po krytycznych komentarzach, organizatorzy festiwalu zmienili regulamin i od przyszłego roku wszystkie wybrane do Konkursu Głównego filmy muszą być dystrybuowane w kinach, przynajmniej we Francji.

Przyznająca Oscary Amerykańska Akademia Filmowa będzie nadal współpracować z firmą księgową PricewaterhouseCoopers. która jest odpowiedzialna za największą wpadkę w historii amerykańskich nagród.

Oscar za pokazanie Syryjskiej Obrony Cywilnej. Nagroda za ten dokument trochę przyćmiona przez zaskakujący przebieg oscarowej gali, więc tym bardziej warto przypomnieć o filmie i o tym, co pokazuje. Jest to bowiem kolejna dramatyczna ilustracja wojennej codzienności w Syrii. Z akcentem jednak na ludzi, którzy się nie poddają. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

- Jest to uczucie jak upadek ze 100-piętrowego budynku. W przeciwieństwie, jeśli wiesz, że przegrasz, to jest to uczucie jak upadek z pierwszego piętra - powiedziała Viola Davis. Amerykańska aktorka, o której świat filmowy mówi "czarnoskóra Meryl Streep", jest faworytką do tegorocznego Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Relacja na żywo z tegorocznej gali wręczenia Oscarów w tvn24.pl w nocy z niedzieli na poniedziałek.

- Tegoroczne Berlinale było wielkim sukcesem dla polskiej kinematografii. To jednak nie pierwszy raz, kiedy świętowaliśmy triumfy w Berlinie - powiedziała na konferencji podsumowującej 67. Berlinale dyrektorka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Magdalena Sroka.

"Pokot" Agnieszki Holland został w sobotę uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem - Nagrodą im. Alfreda Bauera, przyznawaną filmom fabularnym wyznaczającym nowe perspektywy w sztuce filmowej. Za najlepszy film 67. MFF Berlinale został uznany "On Body and Soul" węgierskiej reżyserki Ildiko Enyedi.