Czy lipiec spiszemy na straty? Synoptyk odpowiada

Prognoza na piątek i kolejne dni
Prognoza na piątek i kolejne dni
Prognoza na piątek i kolejne dni

"Jest pełnia lata, a za nami jedne z najchłodniejszych nocy w tym okresie. Temperatura powietrza ostatnio spadła miejscami do 5-7 stopni Celsjusza. Gdzie te gorące letnie noce, w czasie których nie można spać? W prognozach ich nie widać" - pisze dla nas synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Jest chłodno. Polacy uciekają z zimnych Mazur, narzekają nad Bałtykiem, bo jak nie deszcz, to wiatr. Czy lipiec w tym roku spiszemy na straty?

Przed nami wprawdzie ciepły epizod. Od piątku do poniedziałku (7-10 lipca) temperatura ma mocno wzrastać, na południu nawet do 30-32 st. C. Jednak od wtorku 11 lipca kolejna potężna zatoka chłodu zacznie wdzierać się do Europy Środkowej. I takie to lato w tym roku jest - zmienne, kapryśne, chwilami byle jakie. Bo w atmosferze od dłuższego czasu panuje niepodzielnie cyrkulacja zachodnia, zwana przez klimatologów przenosem strefowym lub przenosem zachodnim. Dlatego, że za jej sprawą napływa do nas wilgotne, niosące kłębiące się chmury, deszcz i silniejszy wiatr powietrze prosto znad Atlantyku, Grenlandii, północnej Kanady. Tak wynika z badań nad wędrówką cząstek powietrza.

Wędrówka cząstek powietrza docierających do Warszawy na wysokości około 500 m n.p.m. (kolor czerwony), 1500 m n.p.m. (kolor zielony) i 3000 m n.p.m (kolor niebieski)

Atlantyk rządzi pogodą

Nad północnym Atlantykiem występuje zjawisko meteorologiczne zwane Oscylacją Północnoatlantycką. To ono determinuje pogodę na otaczających ocean kontynentach. Opisuje się je indeksem NAO wyliczanym na podstawie różnicy ciśnienia atmosferycznego pomiędzy dwiema najważniejszymi nad Atlantykiem układami barycznymi - Wyżem Azorskim i Niżem Islandzkim. Oscylacja może być w fazie dodatniej lub ujemnej. W tym roku dominuje dodatni indeks NAO, co oznacza przewagę cyrkulacji zachodniej powietrza, znad Atlantyku. Wiatr "nie przywieje" nam stamtąd temperatury rzędu 30 st. C. Klimatolodzy udowodnili, że każdorazowo dodatnia wartość NAO sygnalizuje duży wpływ oceanu na pogodę. W Europie zimy są wtedy stosunkowo ciepłe i wilgotne, a lata dość chłodne i deszczowe - jak w krajach o przewadze klimatu morskiego.

Poniższe wykresy pokazują, jak kształtował się indeks NAO od 1950 roku do dziś oraz prognozę, dzięki której widać, że indeks NAO w pierwszej połowie lipca ma być wyraźnie dodatni.

Indeks NAO na przestrzeni lat. Kolor czerwony oznacza fazę dodatnią, czyli przewagę napływu powietrza z zachodu (NOAA)
Prognoza indeksu NAO na pierwszą połowę lipca (NOAA)

Prognozy na lipiec

To co aktualnie dzieje się w atmosferze, odbija się na prognozach długoterminowych. Według popularnego modelu CFS amerykańskiej NOAA (Narodowej Administracji ds. Oceanu i Atmosfery) lipiec maluje się w naszej części Europy w zimnych barwach. Warianty tej prognozy są zawsze trzy. Według najnowszych wyliczeń, czyli wariantu III, lipiec w Polsce ma cechować się temperaturą średnią miesięczną sporo poniżej normy, bo nawet o dwa stopnie Celsjusza. Szczególnie chłodno ma być w Polsce północnej i północno-wschodniej. Prognoza nie wyklucza oczywiście ciepłych czy gorących epizodów z temperaturą osiągającą 30 st. C. Z wyliczeń Amerykanów wynika jednak, że okresy napływu do nas mas powietrza polarnego będą zdecydowanie dłuższe niż okresy, kiedy gościć będziemy afrykańskie zwrotnikowe masy. Gorące dni mają być jedynie krótkimi przerywnikami w długim paśmie dni z temperaturą umiarkowaną bądź niską jak na lipiec. Upalne okresy letnie, takie jak w roku 2015, trochę nas rozpuściły. Dziś aura przypomina nam, że mieszkamy w strefie klimatu umiarkowanego zmiennego, a nie podzwrotnikowego.

Zarówno w zimnym, jak i ciepłym wariancie prognozy zawsze pojawiają się w niebieskie barwy oznaczające temperaturę poniżej średniej. To oznacza, że nad Europą dominują niże atlantyckie, czyli deszczowo-wietrzne wiry powietrza. Mam jednak nadzieję, że sprawdzi się wariant łagodniejszy i w drugiej połowie lipca popłyną do nas masy powietrza z południa lub wschodu i będzie ciepło. Bo sporo wątpliwości budzą wyliczenia, które pokrywają niebieska plamą nie tylko całą Polskę, lecz także wiele regionów południowej Europy. Czy i tam temperatura miałaby być dużo niższa od normy? Upały, które odnotowuje się w tych rejonach do tej pory, na to nie wskazują. Skwar znad Afryki w ostatnich tygodniach zatrzymywał się na ogół w basenie Morza Śródziemnego, a nas, mieszkańców środka kontynentu, jedynie muskał przez dwa-trzy dni.

Prognoza odchylenia średniej miesięcznej temperatury lipca 2017 od normy z wielolecia - wariant III pesymistyczny (NOAA)
Wariant I (lipiec w normie lub poniżej) (NOAA)

Co dalej?

Tak by się chciało rozgrzanych słońcem łąk i plaż. Sierpień na razie nie rysuje się w gorących barwach, jest jednak szansa, że będzie cieplejszy od lipca.

Zimny Bałtyk

Za nami dość chłodna wiosna i do tej pory niespecjalnie gorące lato. Przewaga pogody pochmurnej i deficyt usłonecznienia w ostatnich miesiącach wpływają też na temperaturę wód Bałtyku. A wynosi ona według pomiarów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej około 16 st. C w Kołobrzegu, Ustce i na Helu oraz 17 st. we Władysławowie i Sopocie. Według pomiarów NOAA już i tak chłodne Morza Bałtyckie jest chłodniejsze niż zwykle. Temperatura wód powierzchniowych jest o jakieś 1-2 st. C niższa od przeciętnej wartości z wielolecia. Jedynie w okolicach ujść Odry i Wisły woda jest ciepła.

Za to nad południową Europą silne wyże ze słoneczną i upalną pogodą pozwalają promieniom Słońca w sposób niczym nieskrępowany ogrzewać wody Morza Śródziemnego. Te pomiędzy Europą i Afryką są teraz wyjątkowo ciepłe, o jakieś 3-4 st. C cieplejsze niż zwykle. Ich temperatura ma 22 st. C w okolicach Nicei, 25 st. C przy Palermo, 26 st. C w okolicach Krety i 28 st. C przy plażach tureckiej Antalyi.

Taki mamy w Europie klimat - nad Anglią, Szwecją czy Polską kłębią się latem chmury, a we Włoszech praży słońce.

Odchylenie temperatury wód powierzchniowych od średniej z wielolecia (NOAA)

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Niedziela w części kraju upływa pod znakiem gwałtownej aury. Superkomórka burzowa przeszła po południu przez Mielec (Podkarpackie). Wiatr łamał drzewa i uszkadzał linie energetycznie. Doszło też do zalań piwnic. Strażacy w całym województwie przeprowadzili ponad 200 interwencji.

Zalane piwnice, brak prądu. Superkomórka przeszła przez Mielec

Zalane piwnice, brak prądu. Superkomórka przeszła przez Mielec

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami. Najgroźniejsze są spodziewane na Podkarpaciu - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przed nami niebezpieczne godziny

Ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przed nami niebezpieczne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. Noc w części kraju będzie deszczowa, a miejscami burzowa. Poniedziałek 8.07 przyniesie wytchnienie od upalnej pogody, ale nie od wyładowań atmosferycznych. Termometry pokażą maksymalnie 27 stopni.

Pogoda na jutro - poniedziałek 8.08. Deszczowa noc w części kraju

Pogoda na jutro - poniedziałek 8.08. Deszczowa noc w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Wiało tak mocno, że w Międzychodzie (Wielkopolskie) pękł ponad stuletni dąb i przewrócił się na samochód. W Radgoszczy silny podmuch wiatru poderwał dwa dmuchane zamki, cztery osoby zostały ranne. Skutki gwałtownej pogody były odczuwalne także w innych regionach.

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Beryl sunie w kierunku Teksasu. Według Amerykańskiego Narodowego Centrum ds. Huraganów, żywioł przybierze jeszcze na sile i uderzy w ląd jako huragan pierwszej kategorii. Przyniesie ulewne opady deszczu, które mogą doprowadzić do powodzi.

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Źródło:
NHC, CNN, houstonchronicle.com

Węgrzy przygotowują się na uderzenie drugiej fali upałów w tym roku. Dla całego kraju ogłoszono czerwony alert. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć 39 stopni. Wzrasta również ryzyko pożarów - w sześciu komitatach wydano zakaz palenia ognisk.

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Źródło:
PAP, idokep.hu

Ranny strażak został uratowany w Kalifornii. Do wypadku doszło podczas akcji gaśniczej w hrabstwie Fresno, gdzie pożar wybuchł ponad tydzień temu. Ogień spalił w tym regionie ponad 5,6 tysięcy hektarów i wciąż nie został opanowany.

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
Reuters, Cal Fire

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Źródło:
PAP

Do śmiertelnego wypadku doszło w Tatrach. W sobotę turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak w polskich górach.

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, TVN24

Od kilku dni włoski wulkan Stromboli wyrzuca w powietrze popiół i materiał piroklastyczny. Takie widoki przyciągają niektórych turystów, którzy podpływają łódkami w okolice miejsca erupcji, podziwiać niecodzienny dla nich widok.

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Trąba powietrzna przeszła w piątek przez centrum miasta we wschodnich Chinach. Świadkowie uwiecznili na nagraniach żywioł porywający fragmenty budowli. Wskutek silnego wiatru zginęło pięć osób, a prawie 90 zostało rannych.

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Źródło:
Reuters, The Straits Times

W piątek strażacy z Kalifornii walczyli z 20 pożarami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Temperatura w północnych regionach stanu przekroczyła miejscami 47 stopni Celsjusza.

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Cal Fire

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Beryl, huragan drugiej kategorii, po tym jak przetoczył się między innymi przez Karaiby, w piątek dotarł do Meksyku. - Niebo zrobiło się bordowe i zaczęło lać, dość porządnie. Niektóre pokoje w hotelu pozalewało - mówił w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pan Dariusz, który przebywa w Cancun.

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, Reuters, Kontakt 24

Z powodu aktywności wulkanu Etna na Sycylii czasowo zamknięte zostało lotnisko w Katanii, jedno z głównych na wyspie. Linia lotnicza Ryanair odwołała w piątek część lotów do i z tego miasta. Przed godziną 17 w piątek lotnisko wznowiło działalność.

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, euronews.com, aeroporto.catania.it

Doszło do erupcji sycylijskiego wulkanu Etna. Z krateru wydobyły się ogromne ilości pyłu i popiołu wulkanicznego, które przysłoniły niebo. Zamknięto lotnisko w Katanii, a także wprowadzono zakaz korzystania z pojazdów dwukołowych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania z Katanii.

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Grecję nękają gwałtowne burze. Od piorunów wybuchają niegroźne pożary, a ulewny deszcz powoduje zalania i utrudnienia na drogach. Mieszkańcy kilku regionów dostali alerty ostrzegające przed groźną pogodą.

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Źródło:
eKhatimerini, Greek Reporter, ENEX, tvnmeteo.pl, pelop.gr

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe