Kościół hierarchowie

Kościół hierarchowie

Czy osoba tuszująca zbrodnie pedofilskie jest godna posiadać stopień generalski, nawet pozostając w stanie spoczynku? To pytanie padło pod adresem arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Pojawiają się apele o odebranie mu stopnia generalskiego i innych odznaczeń, tytułów i orderów. Radni w Warszawie rozważają odebranie tytułu honorowego obywatela miasta. Arcybiskup może też stracić order Odrodzenia Polski. To wszystko po symbolicznej karze z Watykanu. Michał Tracz.

Na mszy w dniu, kiedy Kościół miał się pochylić nad ofiarami pedofilii, arcybiskup Andrzej Dzięga mówił, że nikt nie jest bez grzechu. On sam jest oskarżany o to, że roztoczył "parasol ochronny" nad księdzem Andrzejem Dymerem, zmarłym niedawno duchownym, który według licznych świadectw wykorzystywał seksualnie dzieci. Nie poniósł za to żadnej kary. Takich spraw na koncie arcybiskupa Dzięgi może być więcej. Karolina Bałuc.

Co państwo, świeckie organy ścigania i politycy zrobili w sprawie księdza Andrzeja Dymera, który wykorzystywał dzieci? Ksiądz zmarł, ale sprawa nie powinna być zamknięta, bo cały czas żyją ci, którzy o sprawie wiedzieli i pozwolili na jej tuszowanie. Materiał Jacka Tacika.

Zmowa milczenia, tuszowanie pedofili w polskim Kościele i brak działań przez ponad 25 lat. Wnioski i pytania po reportażu "Najdłuższy proces Kościoła" są wstrząsające. Nie zrobiono nic przez wiele lat - hierarchowie kościelni tuszowali sprawę. Prymas Polski w oświadczeniu napisał "przykro mi, że nie sprostałem oczekiwaniom osób pokrzywdzonych przez księdza Dymera". Ofiary nie doczekały się sprawiedliwości. Ksiądz Dymer po długiej chorobie zmarł, ale to nie jest koniec tej sprawy. Michał Tracz.