Kościół hierarchowie

Kościół hierarchowie

Pierwszy dzień wizyty polskich biskupów w Watykanie. Audiencja u papieża odbędzie się w piątek, a jednym z tematów ma być sytuacja i bolączki polskiego Kościoła, między innymi nierozliczone tuszowanie pedofilii. Jacek Tacik sprawdził, jakie jeszcze pojawią się tematy i czego oczekiwać po wizycie hierarchów w Stolicy Apostolskiej.

Co wiedział arcybiskup Marek Jędraszewski w sprawie oskarżeń o molestowanie kleryków przez biskupa Juliusza Paetza? Od dwudziestu lat miał wiedzieć przynajmniej tyle, by próbować to wyjaśnić i spotkać się z ofiarami - twierdzi ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który o wszystkim informuje papieża Franciszka. Jacek Tacik.

Przesłanie papieża i pytanie o kryzys polskiego Kościoła związany z problemem pedofilii - w Warszawie trwa międzynarodowa konferencja tej sprawie. Głos mają ofiary, ale kiedy zostaną ukarani oprawcy i ci którzy ich kryli? Państwowa Komisja do spraw pedofilii zaproponowała episkopatowi powołanie wspólnego zespołu do spraw zbadania akt kościelnych. Patryk Rabiega.

O seminarium św. Cyryla i Metodego niedaleko Detroit w Stanach Zjednoczonych zrobiło się głośno po reportażu "Królestwo" Marcina Gutowskiego. Rektor seminarium, ksiądz Mirosław Król został oskarżony o molestowanie seksualne. Dziennikarz TVN24 dotarł do jego ofiar, byłych wychowanków, a także zbadał powiązania księdza Króla z polskimi biskupami, w tym z kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Zamknięcie seminarium to na pewno nie koniec tej sprawy. Monika Celej.

Biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt napisał list do radnych, w którym zrezygnował z tytułu Honorowego Obywatela Zielonej Góry. - Zapewne na tę decyzję wpływ miały ostatnie działania Watykanu - mówi Paweł Wysocki, wiceprzewodniczący rady miasta.

Sławoj Leszek Głódź został właśnie sołtysem w Piaskach. To część jego rodzinnej Bobrówki na Podlasiu. Nie miał z kim przegrać, nie miał z kim wygrać - był jedynym kandydatem. Głosowało na niego dziewięć osób, czyli wszyscy, którzy przyszli na wybory. Materiał Karoliny Bałuc.