Kościół hierarchowie

Kościół hierarchowie

Biskup Tadeusz Rakoczy otrzymał zakaz uczestnictwa w celebracjach, spotkaniach publicznych i zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu - to decyzja Stolicy Apostolskiej po zakończeniu postępowania w sprawie zaniedbań dotyczących nadużyć seksualnych i to też może być jeden z powodów wezwania polskich biskupów do Watykanu w trybie pilnym. Niepokojąco wiele jest zgłoszeń wskazujących na zaniedbania biskupów w podobnej sprawie. Maria Mikołajewska.

Czy osoba tuszująca zbrodnie pedofilskie jest godna posiadać stopień generalski, nawet pozostając w stanie spoczynku? To pytanie padło pod adresem arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Pojawiają się apele o odebranie mu stopnia generalskiego i innych odznaczeń, tytułów i orderów. Radni w Warszawie rozważają odebranie tytułu honorowego obywatela miasta. Arcybiskup może też stracić order Odrodzenia Polski. To wszystko po symbolicznej karze z Watykanu. Michał Tracz.

Na mszy w dniu, kiedy Kościół miał się pochylić nad ofiarami pedofilii, arcybiskup Andrzej Dzięga mówił, że nikt nie jest bez grzechu. On sam jest oskarżany o to, że roztoczył "parasol ochronny" nad księdzem Andrzejem Dymerem, zmarłym niedawno duchownym, który według licznych świadectw wykorzystywał seksualnie dzieci. Nie poniósł za to żadnej kary. Takich spraw na koncie arcybiskupa Dzięgi może być więcej. Karolina Bałuc.