Irak

Irak

Warszawska prokuratura umorzyła śledztwo ws. zabójstwa dziennikarzy TVP Waldemara Milewicza i Mounira Bouamrane w Iraku w 2004 roku z powodu nie wykrycia sprawców. Strona iracka nie ma dokumentów sprawy, a USA w ogóle nie odpowiedziały na wniosek o pomoc prawną.

Do co najmniej 66 wzrosła liczba zabitych w poniedziałkowej serii zamachów w Bagdadzie. Samochody pułapki eksplodowały po południu na targach w zamieszkanych głównie przez szyitów dzielnicach irackiej stolicy - poinformowała policja i pracownicy szpitali.

Co najmniej 31 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych w zamachach bombowych, do których doszło w stolicy Iraku, Bagdadzie, i w Basrze na południu kraju - poinformowały policja i źródła medyczne.

Co najmniej 10 policjantów zginęło w niedzielę w serii ataków na posterunki kontrolne policji na zachodzie Iraku - poinformowały władze. Nie wiadomo kto dokonał ataków, władze podejrzewają sunnickich rebeliantów.

Turcja gra o wielką stawkę, zacieśniając więzi polityczne i gospodarcze z irackim Kurdystanem, ale jest to ryzykowna gra, grożąca podsyceniem sił odśrodkowych w Iraku - zauważa środowy "Financial Times".

Ulewne deszcze padały przez ostatnie 3 dni na południu Iraku. Z powodu podtopień setki ludzi straciły domy, które wezbrana woda zmyła z powierzchni ziemi. Do ewakuacji ludności użyto wojskowych śmigłowców.

Konflikty religijne i etniczne mogą rozedrzeć Irak. Jeśli wojna doprowadzi też do rozłamów religijnych w Syrii i sunnici z obu krajów stworzą dążący do dżihadu emirat, będzie to strategiczny koszmar - pisze wtorkowy "Financial Times" w artykule redakcyjnym.

Na 10 lat więzienia skazano w czwartek w Londynie brytyjskiego biznesmena Jamesa McCormicka, który sprzedawał, m.in. do Iraku, urządzenia udające wykrywacze materiałów wybuchowych. Ogłaszając wymiar kary sędzia podkreślił, że James McCormick ma krew na rękach.

Ok. 130 osób zginęło w ciągu dwóch dni walk w Iraku, zapoczątkowanych stłumieniem przez siły bezpieczeństwa protestu sunnitów w mieście Hawija, niedaleko Kirkuku. W środę rebelianci przejęli kontrolę nad miastem Sulejman Pek, ok. 150 km na północ od Bagdadu.

Co najmniej 55 osób zginęło, a ponad 300 zostało rannych w serii poniedziałkowych zamachów bombowych w różnych częściach Iraku - podała agencja AP. Według mediów ataki mogą mieć związek z sobotnimi wyborami władz prowincji.

W trakcie niezapowiedzianej wizyty w Iraku John Kerry, sekretarz stanu USA, wyraził wobec premiera Nuriego al-Malikiego swoje zaniepokojenie w związku z wykorzystywaniem irackiej przestrzeni powietrznej przez irańskie samoloty transportujące broń do Syrii. - Wszystko co wspiera prezydenta Asada, stanowi problem - powiedział dziennikarzom po rozmowie z Malikim.

Mała Irakijka, urodzona z ciężkimi wadami wrodzonym, żyje dzięki amerykańskim żołnierzom. To oni znaleźli ją bezbronną i to oni zadbali, by trafiła do szpitala w Stanach Zjednoczonych. Po latach dziewczynka dorosła, ale jej rodzina - tak jak wtedy - jest bezradna i potrzebna jest jej pomoc.