Irak

Irak

Ambasadorzy NATO odbyli nadzwyczajne posiedzenie na wniosek Turcji. Ankara chciała przedyskutować sytuację w Iraku, zwłaszcza kwestię porwania przez radykalnych islamistów 80 Turków. Niezależnie od tego USA zapowiedziały, iż udzielą "wszelkiego odpowiedniego wsparcia" władzom Iraku, choć nie sprecyzowano, co to ma oznaczać.

Irak od kilku lat wydaje wielkie sumy na swoje wojsko i siły bezpieczeństwa. W 2013 roku było to już 17 miliardów dolarów, czyli niemal dwa razy więcej niż w Polsce. Irak stał się jednym z największych klientów zagranicznych koncernów zbrojeniowych. Pomimo tego iracka armia ponosi upokarzające porażki w walkach z nielicznymi radykałami. W ostatnich dniach wręcz "wyparowały" całe dywizje.

Sunnici z organizacji Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIL) odnieśli kolejny - po zajęciu Mosulu - sukces. Przejęli kontrolę nad miastem Bajdżi, gdzie znajduje się największa w kraju rafineria ropy. Islamiści są coraz bliżej stolicy Bagdadu, szyicki rząd ponosi klęskę za klęską. To największy kryzys w Iraku od czasu opuszczenia go przez Amerykanów i przejęcia pełni władzy przez lokalne elity.

W Iraku odbywają się pierwsze wybory ogólnokrajowe od czasu wycofania wojsk amerykańskich. Irakijczycy mają wybrać nowy skład parlamentu. Głosowanie upływa pod znakiem obaw przed zamachami terrorystycznymi i w atmosferze wewnętrznej niestabilności kraju, gdzie trwa krwawa walka pomiędzy wyznawcami dwóch odłamów islamu: szyitami i sunnitami.

Irak jest gotowy do przyjęcia prawa zezwalającego szyitom na zawieranie małżeństw z dziewczynkami mającymi mniej niż dziewięć lat. Prawo zakłada też, że - jako żony - będą one musiały zaspokajać seksualne potrzeby mężów. Obrońcy praw człowieka protestują.

Kierownik bagdadzkiego biura Radia Wolny Irak, należącego do Radia Swoboda, znany dziennikarz Mohamed Badawi al-Szammari został w sobotę zastrzelony przez ochroniarza irackiego prezydenta. Stało się to na drodze nieopodal oficjalnej rezydencji w Bagdadzie.

Premier Iraku Nuri al-Maliki w rozmowie z francuską stacją telewizyjną France 24 oskarżył Arabię Saudyjską i Katar o destabilizację Iraku i wspieranie ugrupowań rebelianckich. Rządom w Rijadzie i Dausze zarzucił, że wypowiedziały Irakowi wojnę.

Iran podpisał kontrakty na dostawy do Iraku broni wartości 195 mln USD - podał Reuters, powołując się na dokument, do którego uzyskał wgląd. Taka transakcja byłby złamaniem ONZ-owskiego embarga na sprzedaż broni przez Teheran. Waszyngton oznajmił, że monitoruje sprawę, ale na razie iracki rząd zaprzeczył w oświadczeniu, jakoby do sprzedaży doszło.

Iracki radykalny duchowny szyicki Muktada as-Sadr, który po wejściu wojsk USA do Iraku w 2003 roku prowadził przez szereg lat zbrojną rebelię przeciwko nim, a potem pojednał się z rządem, zadeklarował w niedzielę, że wycofuje się z polityki.