Irak

Irak

Eskalacja wewnętrznego konfliktu w Iraku i ofensywa islamistów rozbudziły nadzieje Kurdów irackich na utworzenie niepodległego państwa. Najpewniej do tego nie dojdzie, gdyż sprzeciwiają się temu USA i kraje regionu z mniejszością kurdyjską. Mimo to ich niezależne siły zbrojne - peszmergowie, co z kurdyjskiego oznacza "wojowników śmierci", zajęli milionowe miasto Kirkuk na północnym-wschodzie kraju.

MI5, brytyjska służba bezpieczeństwa, której jednym z głównych zadań jest walka z terroryzmem i ochrona bezpieczeństwa wewnętrznego, ogłosiła, że teraz jej priorytetowym zadaniem jest tropienie brytyjskich dżihadystów, walczących w szeregach ISIL. Wiąże się to z upublicznieniem nagrania, na którym dżihadyści, pochodzący z krajów Zachodu, zachęcają do przyłączenia się do nich w Syrii i Iraku.

Premier Iraku Nuri al-Maliki, który próbuje przejść do kontrofensywy przeciw dżihadystom z ISIL, zaoferował ok. 650 dolarów miesięcznego żołdu każdemu irackiemu ochotnikowi, który wstąpi teraz do formacji bojowych armii. Maliki poprosił też USA o wsparcie lotnicze.

Wiceprezydent USA Joe Biden rozmawiał w środę z premierem Iraku Nurim al-Malikim, a także z przywódcami szyitów i Kurdów; apelował do nich o jedność w obliczu islamistycznej ofensywy na północy kraju oraz utworzenie rządu jedności narodowej - podał Biały Dom.

Rząd Indii nie jest jest w stanie skontaktować się z 40 pracownikami budowlanymi w irackim mieście Mosul. Jedna z głównych indyjskich gazet donosi, że zostali oni porwani. Z kolei w mieście Dor między Kirkukiem a prowincją Salah Ad-Din porwano kolejną grupę obywateli Turcji.

Premier Iraku Nuri al-Maliki zwolnił w czwartek czterech wysokich rangą dowódców sił zbrojnych za to, że nie potrafili powstrzymać ofensywy sunnickich dżihadystów w kraju, w tym w Mosulu - poinformował iracki rząd w oświadczeniu odczytanym w telewizji. Tymczasem Barack Obama zaprosił na rozmowy ws. form pomocy Irakowi liderów obu największych partii. Prowadzone są też rozmowy z Iranem.

ONZ wycofała 58 pracowników z Bagdadu do stolicy Jordanii, Ammanu, i niewykluczone, że w najbliższych dniach zostanie wycofana kolejna grupa - poinformował w poniedziałek zastępca rzecznika organizacji Farhan Hak.

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył w poniedziałek, że Waszyngton jest skłonny rozmawiać z Iranem na temat pogarszającego się bezpieczeństwa w Iraku i nie wykluczył w tym kontekście ewentualnej amerykańsko-irańskiej współpracy militarnej.

Stany Zjednoczone poleciły w niedzielę zwiększyć poziom zabezpieczenia ambasady w stolicy Iraku, Bagdadzie, w związku z zagrożeniem ze strony rosnących w siłę dżihadystów. Część personelu placówki dyplomatycznej ma być ewakuowana - poinformował Pentagon.