Hongkong

Hongkong

Szefowa rządu Hongkongu: chcecie, żeby został rozbity na kawałki?

Szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam stwierdziła we wtorek, że antyrządowe protesty spychają region w "głęboką przepaść". Zapytana, czy potrzebuje zgody Pekinu, by wycofać niepopularny projekt nowelizacji hongkońskiego prawa ekstradycyjnego, nie udzieliła odpowiedzi.

"Użycie przez protestujących radykalnych taktyk jest zrozumiałe, gdy rząd nie chce słuchać"

Większość protestujących w Hongkongu zamierza kontynuować demonstracje, jeśli władze nie spełnią ich postulatów - przekazali naukowcy z kilku hongkońskich uczelni na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród uczestników 12 manifestacji od 9 czerwca. Większość badanych zgodziła się między innymi z twierdzeniem, że "użycie przez protestujących radykalnych taktyk jest zrozumiałe, gdy rząd nie chce słuchać".

Mieli zakończyć protest, wrócili. Starcia z policją na lotnisku w Hongkongu

Manifestanci starli się we wtorek z policją na międzynarodowym lotnisku w Hongkongu. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego, a władze lotniska informowały o "poważnych zakłóceniach" w funkcjonowaniu portu. Wcześniej, we wtorek rano, przywrócono ruch po całkowitym jego zawieszeniu w poniedziałek, by po południu ponownie zablokować loty.

Policjanci w cywilu wtapiali się w tłumy w Hongkongu, by "wrabiać" protestujących

Mamy powody podejrzewać, że policja mogła używać działających pod przykryciem funkcjonariuszy w czasie wielu poprzednich protestów, żeby wrabiać protestujących w te przestępstwa - mówi Catrina Ko, rzeczniczka antyrządowych protestów w Hongkongu. Przedstawiciele policji potwierdzili, że przebrani policjanci brali udział w demonstracjach, ale - jak twierdzi - nie prowokowali do radykalnych działań.

Spięcie na linii Chiny-USA. Powodem hongkońskie spotkanie dyplomatki

Doniesienia chińskich mediów o amerykańskiej dyplomatce, która spotkała się z przedstawicielami prodemokratycznego ruchu w Hongkongu, przekształciły się z "nieodpowiedzialnych w niebezpieczne" - oświadczyła na Twitterze rzeczniczka Departamentu Stanu Morgan Ortagus. Wcześniej skrytykowała ona publikację chińskiej gazety "Ta Kung Pao", która artykuł na temat dyplomatki zatytułowała "Obce siły ingerują".

Chiny są "twarde jak skała". Ostrzegają USA w sprawie Hongkongu

Przedstawicielstwo resortu dyplomacji Chin w Hongkongu zażądało w czwartek, by strona amerykańska nie wspierała "antychińskich sił" i "unikała wtrącania się w sprawy" tego terytorium. Pekin domaga się także, by USA wyjaśniło sprawę domniemanych kontaktów amerykańskich dyplomatów z hongkońskimi działaczami.

Bitwa o duszę miasta. Przewodnik do walki ze sztuczną inteligencją

Bitwa o duszę Hongkongu - tak określano trwające całe tygodnie wielkie starcia mieszkańców z chińską policją. W tej konfrontacji dużą rolę odgrywają nowoczesne technologie, bo obie strony wykorzystywały je przeciwko sobie. Sposobem na inteligentny monitoring okazał się laser, a na gaz łzawiący - zwykłe parasolki. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Starcia na ulicach Hongkongu. Media: pół miliona osób nie przyszło do pracy

Grupa napastników zaatakowała w poniedziałek długimi drewnianymi kijami uczestników antyrządowego protestu w okolicy North Point w północnej części wyspy Hongkong - podały lokalne media. W poniedziałek trwał strajk generalny wielu grup zawodowych w proteście przeciwko działaniu lokalnej administracji. Według dziennika "South China Morning Post" do pracy nie przyszło około 500 tysięcy osób.

"Droga bez powrotu". Zablokowane linie metra i ulice, odwołane loty

Protestujący twierdzą, że chcą rewolucji i przywrócenia Hongkongu, ale ich działania dalece wykroczyły poza ich pierwotne postulaty polityczne - stwierdziła szefowa władz Hongkongu Carrie Lam. Ostrzegła też, że protesty kierują ten ważny w Azji ośrodek finansowy na "drogę bez powrotu". W poniedziałek w mieście rozpoczął się strajk generalny. Protestujący sprzeciwiają się lokalnej administracji i zgłoszonemu przez nią projektowi zmian w prawie ekstradycyjnym.

Tłumy na ulicach Hongkongu. Protesty nie ustają

Tysiące mieszkańców Hongkongu wyszło w sobotę na ulice w centrum miasta, żeby zamanifestować przeciwko lokalnym władzom i nowelizacji prawa ekstradycyjnego. To już dziewiąty z rzędu weekend protestów.

"Mamy prawo wykrzyczeć naszą opinię". Tłumy ludzi znów na ulicach Hongkongu

Lider zdelegalizowanej przez władze proniepodległościowej Hongkońskiej Partii Narodowej (HKNP) Andy Chan jest jedną z ośmiu osób zatrzymanych przez policję za posiadanie broni i materiałów wybuchowych – podał w piątek dziennik "South China Morning Post". Protesty w Hongkongu nie ustają. W piątek na ulice wyszli przedstawiciele personelu medycznego oraz pracownicy administracji publicznej.

Dwa fronty walk na ulicach Hongkongu. Policja użyła gazu

Hongkońska policja użyła w niedzielę gazu łzawiącego przeciwko uczestnikom antyrządowych demonstracji niedaleko przedstawicielstwa rządu centralnego Chin. To kolejny dzień masowych protestów przeciw lokalnym władzom i nowelizacji prawa ekstradycyjnego.

Zakazana manifestacja i tysiące ludzi na lotnisku. Hongkong protestuje

Policja użyła gazu, by rozproszyć demonstrantów, którzy wzięli w sobotę udział w zakazanej manifestacji sił demokratycznych w okolicy Yuen Long na Nowych Terytoriach – pomiędzy wyspą Hongkong a granicą z Chinami kontynentalnymi. Dzień wcześniej tysiące osób protestowały na lotnisku międzynarodowym w Hongkongu, jednym z najruchliwszych portów lotniczych świata.

Jedenastu zatrzymanych po ataku w metrze

Hongkońska policja zatrzymała we wtorek kolejne pięć osób za udział w nielegalnym zgromadzeniu w związku z niedzielnym brutalnym atakiem na antyrządowych demonstrantów i przypadkowych podróżnych na stacji metra Yuen Long. Łącznie zatrzymano już jedenaście osób.

"Majestatyczne godło Chińskiej Republiki Ludowej zbrukane". Gniew w Pekinie

Działania niektórych "radykalnych osób" podczas niedzielnych protestów w Hongkongu naruszyły podstawy zasady "jednego kraju, dwóch systemów", zgodnie z którą Chiny zarządzają tym regionem - ocenił w poniedziałek rzecznik chińskiego resortu spraw zewnętrznych Geng Shuang. Dyrektor przedstawicielstwa rządu centralnego w Hongkongu Wang Zhimin unzał, że protesty przed budynkiem jego biura były atakiem na zwierzchnictwo Pekinu.