Hongkong

Hongkong

Pekin "absolutnie nie ma planu" interwencji. Wyciekło nagranie z szefową władz Hongkongu

Rząd Chin nie zamierza wysyłać wojska na ulice Hongkongu. Pekin dba o międzynarodowy wizerunek kraju - wynika ze słów szefowej hongkońskich władz Carrie Lam. Fragmenty jej wypowiedzi ze spotkania z biznesmenami za zamkniętymi drzwiami opublikowała w poniedziałek agencja Reutera. - Gdybym miała wybór, to po pierwsze bym się zwolniła - powiedziała Lam na nagraniu. We wtorek zaprzeczyła jednak, by chciała podać się do dymisji.

Zamiast do szkoły poszli protestować

Tysiące hongkońskich uczniów szkół średnich nie poszły na lekcje w pierwszym dniu roku szkolnego. Zamiast tego zgromadzili się w centrum miasta, by wyrazić poparcie dla trwających od prawie trzech miesięcy prodemokratycznych protestów.

Organizator pokojowych protestów zaatakowany w restauracji

Jeden z organizatorów pokojowych demonstracji w Hongkongu został napadnięty przez zamaskowanych napastników uzbrojonych w nóż i kij bejsbolowy - przekazały lokalne media, powołując się na informacje przekazane przez samego napadniętego. Według tych doniesień, Jimmy'emu Shamowi nic się nie stało, ale towarzyszący mu mężczyzna trafił do szpitala.

Pisarz powieści szpiegowskich oskarżony o szpiegostwo. Grozi mu kara śmierci

Pisarz Yang Hengjun, obywatel Australii przetrzymywany w Chinach od stycznia został formalnie aresztowany pod zarzutem szpiegostwa - przekazało australijskie MSZ. Australia powinna uszanować suwerenność chińskiego wymiaru sprawiedliwości i nie wtrącać się w prowadzone przez niego sprawy - oświadczył z kolei rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang. Sprawa wpisuje się w pogorszenie relacji między Pekinem a Canberrą.

Wyrywali cegły z chodników, rzucali koktajlami Mołotowa. Policja oddała strzał ostrzegawczy

Policja w Hongkongu oddała w niedzielę strzał ostrzegawczy i użyła wobec protestujących gazu łzawiącego - informują międzynarodowe agencje. Ulicami miasta przeszło kilkadziesiąt tysięcy demonstrantów. W wielu miejscach wybuchły zamieszki. - Eskalacja, którą teraz widać, jest wynikiem obojętności naszych władz wobec ludzi - powiedział agencji AP jeden z manifestantów.

Kanada ostrzega przed podróżami do Chin

Kanadyjski konsulat w Hongkongu zawiesił służbowe podróże swojego lokalnego personelu do Chin kontynentalnych – poinformowała placówka w piątek, dwa tygodnie po zatrzymaniu pracownika brytyjskiego konsulatu w Hongkongu przez chińską policję. Rząd Justina Trudeau ostrzegł swoich obywateli przed podróżami do tego kraju. Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo podczas wizyty w Ottawie zapewnił, że USA będą wspierać Kanadę w sprawie uwolnienia dwóch jej obywateli aresztowanych w Chinach.

Pracownik brytyjskiego konsulatu w Hongkongu jest w chińskim areszcie

Simon Cheng, pracownik brytyjskiego konsulatu w Hongkongu, wyjechał służbowo do Chin kontynentalnych, jednak z podróży nie wrócił. Jak przekazał rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Geng Shuang, mężczyzna został zatrzymany przez policję w mieście Shenzhen i ukarany został 15-dniowym aresztem za złamanie prawa.

Hongkoński poseł: Pekin ustalił termin zakończenia sporu. Wtedy zostaną dwie opcje

Propekiński poseł hongkońskiego parlamentu Michael Tien ostrzegł, że rząd centralny Chin może wysłać wojsko do Hongkongu, jeśli lokalne władze nie poradzą sobie z protestami w początkowym okresie września. Tymczasem szefowa administracji tego autonomicznego terytorium Carrie Lam zapowiedziała utworzenie "platformy dialogu" pomiędzy władzami a społeczeństwem.

Prawie dwa miliony ludzi w parku Wiktorii. Władze Hongkongu mówią o 130 tysiącach

Organizatorzy antyrządowych zgromadzeń w Hongkongu poinformowali, że w niedzielę w parku Wiktorii zebrało się co najmniej 1,7 miliona demonstrantów. Według policji w szczytowym momencie manifestowało 128 tysięcy osób. Był to 11. z rzędu weekend protestów przeciw hongkońskiemu rządowi oraz propozycji zmian w prawie ekstradycyjnym, która według protestujących, ogranicza autonomię tego terytorium.

Pokaz chińskiej siły tuż przy granicy z Hongkongiem. Nowe zdjęcia

Setki chińskich funkcjonariuszy wzięło udział w czwartkowych ćwiczeniach na stadionie w graniczącym z Hongkongiem mieście Shenzhen. Oddziały Zbrojnej Policji Ludowej miały trenować między innymi rozpędzanie tłumów. Media wiążą te manewry z trwającymi od kilku miesięcy w Hongkongu demonstracjami antyrządowymi. Eksperci sądzą jednak, że ryzyko związane z pacyfikacją hongkońskich protestów przy użyciu sił zbrojnych wciąż jest dla Pekinu zbyt duże.

Zaatakowali demonstrantów przy użyciu fajerwerków. Zostali zatrzymani

Trzech mężczyzn, podejrzanych o wystrzelenie fajerwerków w stronę antyrządowych demonstrantów, zostało zatrzymanych w Hongkongu. Do incydentu doszło 31 lipca, w czasie protestu w miejscowości Tin Shui Wai. Obrażenia odniosło wtedy sześć osób – podał w czwartek portal Hong Kong Free Press.

Chińskie wojsko tuż przy granicy z Hongkongiem. Zdjęcie satelitarne

Nawet kilkaset chińskich pojazdów wojskowych zaparkowanych na terenie i wokół stadionu w graniczącym z Hongkongiem Shenzhen widać na zdjęciach satelitarnych opublikowanych w środę - podała agencja AP. W Hongkongu od kilku miesięcy trwają antyrządowe demonstracje, a w ostatnich dniach media zwracają uwagę na zwiększoną aktywność armii Chin przy granicy.