Hiszpański minister spraw zagranicznych Josep Borrell dopuścił możliwość akcesji niepodległej Szkocji do Unii Europejskiej, rezygnując z wieloletniej opozycji rządu w Madrycie wobec takiego scenariusza - poinformował w środę brytyjski dziennik "The Telegraph".
Rząd Katalonii, tak zwany Generalitat, wydał we wtorek zgodę na otwarcie sześciu przedstawicielstw tego regionu na świecie. Ich inauguracja odbędzie się wbrew woli rządu Hiszpanii.
Potężne fale uderzyły w północne wybrzeże Teneryfy, największej spośród Wysp Kanaryjskich. Woda sięgała nawet trzeciego piętra, niszczyła budynki i spowodowała konieczność ewakuacji kilkudziesięciu osób.
Były premier Katalonii Artur Mas oraz jego współpracownicy zostali w poniedziałek skazani przez Trybunał Obrachunkowy w Madrycie na karę ponad 5,2 miliona euro grzywny za zorganizowanie w 2014 roku referendum niepodległościowego w tym hiszpańskim regionie.
Funkcjonariusze katalońskiej policji, tzw. Mossos d'Esquadra, ujęli mężczyznę, który planował zamach na premiera Hiszpanii Pedro Sancheza. Według ustaleń mediów zatrzymany jest "wyspecjalizowanym snajperem".
Alerty pogodowe utrzymywały się we wtorek i w środę na północy Hiszpanii. Meteorolodzy ostrzegali przed silnym wiatrem i wysokimi falami. Na jednym z nagrań widać, jak na lotnisku pod Bilbao samoloty lądują i startują z poważnymi kłopotami.
Baskijski dziennik "Gara" opublikował we wtorek ostatni raport terrorystycznej organizacji ETA. Jej kierownictwo dokonało w nim oceny trwającej 60 lat działalności, ujawniając pełną liczbę przeprowadzonych zamachów.
Hiszpańska prokuratura zażądała kary 25 lat więzienia i zakazu pełnienia funkcji publicznych dla byłego wicepremiera Katalonii Oriola Junquerasa. Prokuratorzy zarzucają mu rebelię i malwersacje w związku z dążeniem do niepodległości regionu. Junqueras - którego prokuratura uznała za jednego z liderów katalońskiego ruchu separatystycznego - dokładnie od roku przebywa w tymczasowym areszcie.
Hiszpański malarz Enrique Tenreiro w środę namalował czerwoną farbą na nagrobku generała Francisco Franco w bazylice w Dolinie Poległych napis "Za wolność!". Gdy został zatrzymany, oświadczył, że jego działanie artystyczne ma "prowadzić do pojednania".
Intensywny wiatr i opady śniegu doprowadziły do chaosu komunikacyjnego w Hiszpanii w poniedziałek. Wskutek śnieżyc zablokowane były liczne drogi i trasy kolejowe, zaś kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw domowych nie miało prądu. Zima zaskoczyła też mieszkańców Francji.
Stolica Apostolska nie sprzeciwi się ekshumacji i przeniesieniu zwłok generała Francisco Franco z bazyliki w Dolinie Poległych, mauzoleum wojny domowej w Hiszpanii - poinformował rząd Pedro Sancheza.
Tysiące mieszkańców Madrytu zgromadziło się przed katolicką katedrą Almudena, by wyrazić swój sprzeciw wobec planów pochowania w tym miejscu Francisco Franco. Na transparentach nieśli między innymi hasła "Franco dyktator" i "Madryd bez Franco i frankizmu". W sierpniu hiszpański rząd wydał dekret o ekshumacji i przeniesieniu zwłok generała poza podmadryckie mauzoleum wojny domowej w Hiszpanii - Valle de los Caidos.
Hiszpania deportowała w poniedziałek 55 nielegalnych migrantów, którzy w niedzielę wdarli się do Melilli, jej północnoafrykańskiego terytorium. Nielegalnych przybyszów przetransportowano statkiem do Maroka.
Jeden migrant zmarł, a trzech zostało rannych, gdy w niedzielę około 300 osób próbowało sforsować ogrodzenie na granicy hiszpańskiej eksklawy Melilla z Marokiem - poinformowały lokalne władze. Około 200 ludziom udało się przedostać na hiszpańskie terytorium.
Tysiące osób uczestniczyło w demonstracji w San Sebastian w Kraju Basków domagając się przeniesienia do tego hiszpańskiego regionu więźniów skazanych za działalność w ETA. Obecnie odbywają oni kary w różnych częściach Hiszpanii.
Madrycki sąd Audiencia Nacional uniewinnił w piątek 17 obywateli Rosji podejrzanych o przynależność do mafii. Wśród nich są między innymi politycy i przedsiębiorcy z sektora nieruchomości.
Intensywne opady deszczu, jakie od piątku utrzymują się nad wschodnią i południową Hiszpanią, doprowadziły do zablokowania kilkudziesięciu dróg. Z powodu załamania pogody do szkół i na uczelnie nie poszło kilkaset tysięcy uczniów.
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez, który przebywa w Brukseli na szczycie unijnym, oświadczył w czwartek, że kwestia przyszłości Gibraltaru, brytyjskiego terytorium zamorskiego, nie będzie już przeszkodą w toku negocjacji nad brexitem.
Jak możemy ufać rządowi chroniącemu króla, który zamiast być sędzią, zachowywał się w ciągu ostatniego roku niczym chuligan w koronie - pytał w czwartek przebywający w Szwajcarii premier Katalonii Quim Torra. Polityk zarzucił hiszpańskiemu monarsze Filipowi VI podsycanie przemocy w kraju.