Hiszpania

Hiszpania

"Referendum wstydu". Hiszpańskie media o referendum i reakcji Europy

Hiszpańscy dziennikarze są podzieleni w ocenie przebiegu niedzielnego referendum niepodległościowego w Katalonii. Przeważa jednak opinia, że skierowanie do zamknięcia lokali wyborczych policji i użycie siły było zbędne i zaszkodziło wizerunkowi Hiszpanii. Większość europejskich przywódców nie zabrała jak dotąd głosu w sprawie wydarzeń podczas referendum niepodległościowego w Katalonii. Żadnego oficjalnego stanowiska nie przedstawiła też Komisja Europejska.

Hiszpańskie media: czarny dzień w historii demokracji

Hiszpańskie media - komentując przebieg niedzielnego referendum niepodległościowego - odnotowują, że od czasu zakończonej w latach 70. XX wieku dyktatury frankistowskiej nie było na Półwyspie Iberyjskim tak poważnego kryzysu politycznego. Pojawiają się opinie, że był to jeden z najczarniejszych dni w historii demokracji tego kraju.

90 procent głosujących za niepodległością Katalonii

Głos oddało około 2,26 miliona osób, z których 90 procent opowiedziało się za niepodległością tego regionu - ogłosił regionalny rząd Katalonii, podając wyniki niedzielnego referendum. 8 procent było przeciwnych niepodległości regionu. Pozostałe głosy były nieważne.

Kataloński rząd: działa ponad 70 procent lokali, chcemy reakcji Brukseli

Ustanowiono ponad 2300 lokali wyborczych, w których mieszkańcy Katalonii mieli oddawać głosy w referendum niepodległościowym. Po interwencjach hiszpańskiej policji działało w niedzielę przed południem 73 procent lokali - poinformował kataloński rząd. W wyniku działań funkcjonariuszy rannych zostało 38 osób. Rząd w Madrycie nie uznaje referendum.

Hiszpańskie media: Rosja wpływa na referendum w Katalonii

Osoby i instytucje powiązane z Kremlem na 48 godzin przed plebiscytem w Katalonii 20-krotnie zwiększyły liczbę publikowanych informacji na ten temat - zauważają hiszpańskie media. Wskazują, że Rosja wpływa w ten sposób na referendum dotyczące niepodległości tego hiszpańskiego regionu.

Rośnie napięcie w Katalonii. Kilkaset osób rannych w starciach z policją

W starciach z policją obrażenia odniosło już około 460 osób - poinformowała burmistrz Barcelony. Wcześniej pojawiły się informacje, że hiszpańska policja użyła gumowych kul wobec osób protestujących w Barcelonie. Funkcjonariusze konfiskują urny wyborcze i karty do głosowania aby uniemożliwić przeprowadzenie referendum niepodległościowego. Raport specjalny na antenie TVN24 BiS.

Szef katalońskiego rządu apeluje do policjantów. Madryt powtarza: referendum się nie odbędzie

Planowane na niedzielę głosowanie w Katalonii w sprawie niepodległości tego regionu nie odbędzie się - oświadczył rzecznik hiszpańskiego rządu Inigo Mendez de Vigo. Innego zdania są władze Katalonii. Szef autonomicznego rządu Carles Puigdemont wyraził nadzieję, że głosowanie przebiegnie pokojowo i wezwał wysłanych przez Madryt policjantów, by kierowali się standardami swojego zawodu, a nie politycznymi rozkazami.

Trump: byłoby szaleństwem, gdyby Katalonia oderwała się od Hiszpanii

- Naprawdę uważam, że mieszkańcy Katalonii powinni pozostać z Hiszpanią - powiedział prezydent USA. Donald Trump i premier Hiszpanii Mariano Rajoy powiedzieli we wtorek na wspólnej konferencji prasowej w Waszyngtonie, że sprzeciwiają się referendum niepodległościowemu w Katalonii, które władze tego regionu zaplanowały na niedzielę.

Płomienie trawią Gran Canarię. Setki ewakuowanych

Ponad dwa tysiące hektarów lasów i gruntów rolnych strawił pożar na Gran Canarii, głównej wyspie hiszpańskiego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Z terenów zagrożonych przez żywioł ewakuowanych było 800 osób.