Polityka zagraniczna Francji

Polityka zagraniczna Francji

Kolejne kraje gotowe uznać nowe władze Wenezueli. Stawiają warunek Maduro

Władze Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz Portugalii ogłosiły w sobotę, że są gotowe uznać Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli, jeśli w nadchodzącym tygodniu urzędująca głowa państwa, Nicolas Maduro nie rozpisze nowych wyborów. Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini w sobotę zaapelowała do władz Wenezueli, by zorganizowały w kraju wolne wybory.

"Zagrożenie terrorystyczne we Francji jest bardzo znaczące"

Francuskie władze po raz kolejny przedłużają o sześć miesięcy, do 30 kwietnia przyszłego roku, kontrole na granicach kraju, przywrócone po zamachach w Paryżu w listopadzie 2013 roku. Ich zdaniem zagrożenie terrorystyczne jest w dalszym ciągu "bardzo znaczące".

Wicepremier Włoch "jest jak Poncjusz Piłat"

Stanowisko wicepremiera i szefa MSW Włoch Matteo Salviniego w sprawie migrantów upodabnia go do umywającego ręce Poncjusza Piłata - oceniła w środę francuska minister ds. europejskich Nathalie Loiseau, odnosząc się do sporu o odesłany z Włoch statek Aquarius z migrantami.

"Widzimy kryzys u samych podstaw dzisiejszego świata"

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział we wtorek podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że nacjonalizm zawsze prowadzi do porażki. Ostrzegł, że unilateralizm i podziały w Radzie Bezpieczeństwa mogą doprowadzić do tego, że ONZ będzie "symbolem bezsilności".

Uda się ominąć Amerykanów? Ma pomóc koncepcja SPV

Iran oraz pięciu sygnatariuszy porozumienia ws. irańskiego programu atomowego - Wielka Brytania, Chiny, Francja, Rosja i Niemcy - uzgodniło, że podejmą działania w celu utrzymania relacji handlowych z Teheranem mimo zapowiedzianych sankcji USA.