Polityka zagraniczna Francji

Polityka zagraniczna Francji

Francja zamknęła ambasadę i konsulat w Turcji

Ze względów bezpieczeństwa Francja zamknęła do odwołania swą ambasadę w stolicy Turcji Ankarze oraz konsulat generalny w Stambule - poinformowała placówka dyplomatyczna. Wcześniej odwołano uroczystości z okazji święta 14 lipca, które miały się odbyć w Turcji.

Francuzi stawiają sprawę jasno: musimy przeciąć ten wrzód

Europa nie ma czasu na dyplomatyczną ostrożność, po referendum w sprawie Brexitu musi "przeciąć ten wrzód" i opracować nową wizję samej siebie - ocenił premier Francji Manuel Valls. Nieśmiałe działania tylko zachęcą eurosceptycznych populistów - ostrzegł.

Francusko-niemiecki pomysł na UE. Są propozycje

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji przygotowali dziewięciostronicowy dokument zatytułowany "Silna Europa w świecie niepewności". Zawarte w nim propozycje mają na celu wzmocnienie Unii Europejskiej i dotyczą m.in. wspólnej polityki migracyjnej i bezpieczeństwa - informuje Reuters.

Francuzi chcą zostać w UE

Dwoje na każdych troje Francuzów wyraża pragnienie, aby ich kraj pozostał w Unii Europejskiej. Taki jest rezultat sondażu, którego wyniki ogłosił w piątek tygodnik "Paris Match".

Francuscy komandosi wspierają arabsko-kurdyjską ofensywę

Żołnierze francuskich sił specjalnych są obecni w Syrii, gdzie doradzają arabsko-kurdyjskim oddziałom walczącym z dżihadystami z tzw. Państwa Islamskiego - podaje AFP, powołując się na źródła z otoczenia ministra obrony Francji Jean-Yves Le Driana.

"Zagrożenia i priorytety się zmieniły". Apel o nowe podejście w poszukiwaniu pokoju

Dotychczasowe wysiłki na rzecz pokoju między Izraelczykami i Palestyńczykami nie są już odpowiednie. Bliski Wschód się zmienił. Rozmowy o pokoju muszą uwzględniać cały region - stwierdził prezydent Francji Francois Hollande, otwierając paryską konferencję poświęconą ożywieniu izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego. Władze Izraela podważyły sens zorganizowania takich rozmów.

"Wyraźny krok do przodu" w Berlinie, ale bez przełomu

Dwunaste spotkanie szefów MSZ państw tzw. czwórki normandzkiej - Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy - w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie w środę w Berlinie nie przyniosło i tym razem przełomu. Postęp odnotowano jedynie w kwestiach bezpieczeństwa.

"Wezwano wszystkie strony do poszanowania rozejmu"

Prezydent USA Barack Obama oraz przywódcy Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch wezwali strony syryjskiego konfliktu do respektowania zawieszenia broni i postępu w rozmowach pokojowych prowadzonych w Genewie - głosi komunikat Białego Domu.

"Oczekujemy prezydenta Putina. W zasadzie się zgodził"

Przebywający we wtorek w Moskwie minister spraw zagranicznych Francji Jean-Marc Ayrault przekazał prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi zaproszenie od francuskiego prezydenta Francois Hollande'a do złożenia w październiku wizyty we Francji. Do ostatniej wizyty prezydenta Putina w kraju UE doszło w lutym 2015 roku; były to Węgry.

Berlin i Paryż: Ukraina musi przyspieszyć

Prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwali w piątek nowy ukraiński rząd do "przyspieszenia reform" wewnętrznych, zwłaszcza w celu walki z korupcją oraz do "szybkich postępów" w procesie pokojowym na wschodzie kraju.

Londyn i Paryż: to fikcja i hańba. Moskwa chwali

Francuskie MSZ nazwało odbywające się w środę w Syrii wybory parlamentarne "fikcją". Brytyjski rząd ocenił, że decyzja o przeprowadzeniu głosowania świadczy o tym, jak bardzo syryjski reżim jest oderwany od rzeczywistości. Rosja uważa, że wybory są niezbędne.

Jest zawieszenie broni. Baku i separatyści potwierdzają

Ministerstwo obrony Azerbejdżanu poinformowało we wtorek, że uzgodniło z separatystami w Górskim Karabachu ogłoszenie rozejmu. Ma on zakończyć czterodniowe walki, w następstwie których zginęły 64 osoby. Przedstawiciel Karabachu potwierdził zawarcie rozejmu.