blog

blog

Część osób, w tym ja, uwielbia burze. Niesamowite i prawie monumentalne zjawisko – zwłaszcza w nocy. Te błyskawice malujące niebo w wielobarwne obrazy, deszcz to muzyka - ileż tam harmonii a zarazem dynamiki, wiatr – twórca niesamowitego baletu przyrody.

Rosję, Ukrainę, Bałkany i Półwysep Apeniński obejmują wyże. Nad pozostałą częścią Europy zalegają układy niżowe. Przez Polskę z zachodu na wschód przemieszcza się zatoka niżowa z frontem chłodnym.

Na razie jest słonecznie. Na zachodzie ciepło, na wschodzie chłodniej, ale temperatura szybko się wyrówna. Z deszczem równości nie będzie.

Serdecznie zapraszam na magazyn Dobre Klimaty. Tiry na tory- słyszeliście to hasło? Zapewne osoby przemierzające Austrię widziały duże trucki przewożone koleją. Czy to możliwe u nas?

Co z tym województwem świętokrzyskim? Wydawać by się mogło, że rejon ten upodobały sobie intensywne deszcze. Ostatnie obfite opady wyniosły w Polsce do 50-60 l/mkw. A w rejonie Sandomierza odnotowano 140 l/mkw.

Biometeorologii ciąg dalszy. Obok promieniowania słonecznego i zachmurzenia, bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na samopoczucie człowieka jest temperatura powietrza.

W ciągu najbliższej doby sytuacja baryczna nad Europą zasadniczo się nie zmieni. Polska nadal pozostanie w zasięgu niżu znad południowej Skandynawii.

Burze zagościły w Polsce na dobre. Obserwujemy je z ziemi i nieba, na stacjach meteorologicznych, satelitami oraz detektorami burz. A co to są te detektory?

Polska pod wpływem niżu "Otto". Jego centrum znajduje się obecnie na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Mazowsza. Będzie powoli, stopniowo przemieszczać się na północ, nad Bałtyk.

Uwielbiam burze. Ale właśnie burza, a właściwie grzmoty burzowe, obudziły mnie tuż po północy – przerwały mój sen.