blog

blog

Wiosna przyjdzie z początkiem marca? Wszystko wskazuje, że tak

W Polsce zapanowała wyjątkowo miła, przedwiosenna pogoda. I chociaż dziś piątek trzynastego, dzień na który co bardziej zabobonni chuchają i dmuchają, uśmiech pojawia się na twarzy większości Polaków, wyglądających przez okno i wychodzących na dwór. Uśmiechajmy się, bo weekend również zapowiada się słonecznie!

To nie ostatni sztormowy niż

Niż Felix, powstały jako kolejny wtórny niż na rubieżach potężnego niżu Christian, spustoszył mocno północno-zachodnią i środkową Europę. Atlantyckie wietrzne ośrodki niskiego ciśnienia nie odpuszczą i kształtować mają pogodę na naszym kontynencie przez co najmniej najbliższy tydzień.

Tylko na wschodzie będzie zimno

W ciągu następnej doby zachodnia Polska dostanie się pod wpływ klina wysokiego ciśnienia. Na wschodzie pogodę kształtować będzie zatoka niżowa z ustępującym frontem atmosferycznym.

Z odwilżą czy z mrozem? Synoptyk TVN Meteo o prognozie na święta

Zauważyłam dziś, że na portalu TVN Meteo pojawiły się pierwsze prognozy, wypowiedzi i komentarze dotyczące pogody na święta Bożego Narodzenia. Jak co roku, to jeden z najważniejszych tematów dotyczących świąt. Bo co roku czekamy na magię tych dni, wiążącą się z jakąś pierwotną, pogańską radością.

Synoptyk: dziś rozpoczyna się meteorologiczna zima

Mapę z prognozą temperatury maksymalnej na dziś możemy sobie spokojnie darować. Nie dlatego, że jest do niczego - jest jak najbardziej trafna. Tylko, że nijak ma się do naszego odczucia owej temperatury z powodu nieprzyjemnego, zimnego wiatru i dużej wilgotności powietrza oraz z powodu braku dopływu silnego promieniowania słonecznego.

Mróz przyszedł znad Rosji. Temperatura spadła poniżej -10 stopni

Mróz popłynął ze wschodu szerokim strumieniem. Minionej nocy w Europie temperatura spadła poniżej -10 stopni na terenie Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Polski. Podobnie zimno było w Skandynawii. Wyż Robin, z centrum nad Rosją, powoli, ale stanowczo, cały czas pompuje polarny, kontynentalny chłód.