blog

blog

Lato nadrabia zaległości. Lipiec był mało przyjemny dla nas, odrobinę lepszy sierpień. Ale dopiero teraz mamy dużo słońca i przyjemne temperatury.

W ciągu najbliższej doby znajdziemy się pod wpływem głębokiego niżu znad Skandynawii, w silnym, zachodnim strumieniu powietrza polarno-morskiego (PPm) napływającego znad Atlantyku.

We wtorek na blogu próbowałem tchnąć nieco otuchy Rodakom. Prosiłem, aby nie przejmować się chłodem, bo na weekend nasi synoptycy na południu Polski zapowiadają 28 stopni.

Nad Europą dominują układy niżowe. Na zachodzie Polski znajduje się zatoka niżowa z frontem chłodnym i przesuwa się w kierunku centrum.

Islandię, Wyspy Brytyjskie i Rosję zalegają niże. Pozostałą część kontynentu europejskiego obejmują układy wyżowe.

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie w zasięgu układu wysokiego ciśnienia. Tylko na północy kraju zaznaczy się wpływ zatoki niżowej.

Europę Wschodnią, Bałkany i Półwysep Apeniński obejmują wyże. Nad pozostałą częścią kontynentu europejskiego zalegają układy niżowe.

"Tu byłem 990. Mszczywoj". I jeszcze jeden napis: "Lepszy upał w okolicy, niż koniec wakacji". To prastare pogodowe przysłowie, wyryte runami na kamiennych stupach w okolicy Port Halifax, daje świadectwo mądrości naszych antenatów.

W ciągu najbliższej doby fronty atmosferyczne związane z niżem znad Morza Północnego będą psuły pogodę w północnej Polsce.

Koniec wakacji, koniec z bikini... A historia tego kawałka materiału, jaki wkładają na siebie kobiety w sezonie plażowym, jest moim zdaniem bardzo ciekawa.

Północną Rosję, Europę Centralną, Półwysep Apeniński i Wyspy Brytyjskie obejmują wyże. Pozostałą część kontynentu europejskiego zalegają układy niżowe. Przez Polskę z zachodu na wschód przemieszcza się zatoka niżowa z frontem chłodnym.

W ciągu najbliższej doby wyż znad Sudetów przesunie się nad południowe Karpaty, ale Polska nadal pozostanie w jego zasięgu. Zacznie napływać ciepłe powietrze polarno-morskie (PPmc) z południowego zachodu.

W ciągu najbliższej doby niż znad Morza Północnego przesunie się nad środkowy Bałtyk i prawie cała Polska znajdzie się w jego zasięgu.

Wyspy Brytyjskie, Bałkany, Półwysep Apeniński oraz Europę Centralną obejmują wyże. Nad pozostałą częścią kontynentu europejskiego zalegają układy niżowe.