blog

blog

Stwórca wysłuchał mych próśb, przynajmniej tych związanych z pogodą. Rozbudował się wyż nad Europą Środkową, chmury powoli rozchodzą się, rozmywają.

Zmieniać opony na zimowe czy nie zmieniać. Pierwsze przymrozki mamy już za sobą. Część osób już "przesiadło się na zimówki". U wulkanizatorów ruch na razie umiarkowany.

Europę północną i północno-zachodnią obejmują układy niżowe. Nad pozostałą częścią kontynentu zalega rozległy wyż z centrum nad wschodnią Polską.

Finlandię, Rosję i Bałkany obejmują układy niżowe. Pozostałą część kontynentu zalegają wyże z centrami nad Morzem Norweskim i Zatoką Biskajską. Polska jest na skraju niżu rosyjskiego.

Europę północną i wschodnią obejmują układy niżowe. Pozostałą część kontynentu zalegają wyże. Polska jest pod wpływem klina wyżowego, tylko na zachodzie zaznacza się zatoka niżowa.

Wiatr będzie nam towarzyszył i utrudniał nieco życie w ciągu nadchodzących dni. Powieje do 60-80 km/h i sprawi, że temperatura odczuwalna wyniesie od 9 do 14 st., więc będzie niższa od tej, którą pokażą termometry. A co to ten wiatr?

Byłem wczoraj "na rowerze". Pogoda cudowna, temperatura idealna, przed wiatrem schowałem się w lesie. Ileż radości z piaszczystych dróg. Sucho. Grzybów nie widać, grzybiarzy tak.

My tu się cieszymy z PZJ (polska złota jesień), a na półkuli południowej rozpoczyna się wiosna. Na Ziemi Ognistej, w Kapsztadzie, w Tasmanii, w Nowej Zelandii, w Australii… A gdyby tak nasza dzienna gwiazda w swej pozornej wędrówce postanowiłaby trochę zawrócić?

Wyspy Brytyjskie, Norwegię i Rosję obejmują układy niżowe. Pozostałą część kontynentu zalegają wyże z centrami nad Ukrainą i Austrią. Polska jest pod wpływem pogodnego wyżu ukraińskiego.

Kiedy "myszkowałam" ostatnio po stronach internetowych z dziedziny astronomii, wpadałam również na fora dyskusyjne i zauważyłam, że jedną z najczęściej roztrząsanych spraw są warunki pogodowe umożliwiające, bądź mocno utrudniające obserwacje nieba.

Remont. Wydarzenie często oczekiwane, nierzadko konieczne, zazwyczaj kosztowne, z reguły uciążliwe i z pewnością nieudane. Przeprowadziłem remontów kilka, jako inwestor. Wrażenia niezapomniane.

W ciągu najbliższej doby klin wyżowy osłabnie i północna część Polski znajdzie się pod wpływem niżu znad Skandynawii. Zacznie napływać nieco chłodniejsze powietrze polarno-morskie (PPm) znad Morza Północnego.