Założenie konta bankowego niepełnoletniemu dziecku może być dobrym sposobem, by nauczyć je umiejętności przydatnych w dorosłym życiu. To nauka odpowiedzialności za swoje finanse, oszczędzania i inwestowania. Kiedy i na jakich zasadach jest możliwe otwarcie rachunku bankowego dla dziecka? Od jakiego wieku dziecko może mieć własne konto?
● Istnieje bogata oferta kont bankowych dla dzieci i młodzieży w różnym wieku. ● W przypadku osób niepełnoletnich o otwarciu konta bankowego decydują ich rodzice. ● Korzystanie z kont dla dzieci ma określone ograniczenia i może być nadzorowane przez rodziców.
Osoby niepełnoletnie nie posiadają pełnej zdolności do czynności prawnych. Co za tym idzie, nie mogą same podejmować ważnych decyzji dotyczących np. swojego zdrowia lub mienia. Dzieci i młodzież nie mogą w związku z tym samodzielnie otworzyć również konta w banku.
Konto dla dzieci
Rachunek dla swoich niepełnoletnich dzieci mogą jednak otworzyć ich rodzice. Większość banków oferuje taką możliwość osobom, które posiadają już w nich własne rachunki. Zasady zakładania i prowadzenia kont dla dzieci mogą się różnić w zależności od banku, ale najczęściej potrzebne są:
● potwierdzenie tożsamości dziecka: może być to legitymacja szkolna, dowód osobisty lub akt urodzenia i PESEL, ● potwierdzenie tożsamości rodzica lub opiekuna prawnego dziecka: np. dowód osobisty lub pisemna zgoda rodzica na założenie konta.
W zależności od banku rachunek dla dziecka można otworzyć zdalnie, lub trzeba udać się osobiście do najbliższego oddziału. Nie zawsze wymagana jest przy tym obecność samego dziecka, warto jednak wziąć je ze sobą by zobaczyło jak wygląda załatwianie spraw w banku.
Konto dla dziecka poniżej 13 lat
Nie ma określonego wieku, od którego banki oferują konta dla dzieci. Często takie konto bankowe skierowane jest do osób od ukończenia 13. roku życia. Wynika to z faktu, że od tego wieku dziecko posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Tym samym, choć wciąż nie może samo założyć konta w banku, może już gospodarować swoim mieniem w zakresie bieżących spraw życia codziennego. Może więc zarówno pójść na zakupy, jak też dokonać np. wpłaty czy wypłaty pieniędzy ze swojego konta.
Jednocześnie banki często oferują konta także dla młodszych dzieci. Wówczas rodzice dokładnie określają ograniczenia, w ramach których ich dziecko może samodzielnie dysponować własnym rachunkiem, np. ustalić niewielkie limity wypłat środków. Przykładami takich kont są m.in. Konto Junior w mBanku, Konto Samodzielniaka BNP Paribas, Konto 360° Junior w Banku Millennium, Konto internetowe w Alior Banku, eKonto Junior, PKO Konto Dziecka w PKO BP, Portfel PeoPay KIDS w Banku Pekao SA, czy Konto Jakie Chcę do 13 w Santander Bank Polska.
Zdarza się również, że rachunki dla młodych można posiadać nadal po uzyskaniu przez dziecko pełnoletności, np. do 26. roku życia. Szczegółowe informacje na temat oferty kont dla dzieci w każdym wieku najlepiej uzyskać bezpośrednio w wybranym banku.
Konto dla młodych
Zarządzanie własnym kontem bankowym i zgromadzonymi na nim pieniędzmi przez osobę niepełnoletnią pozostaje ograniczone. Osoba niepełnoletnia nie może samodzielnie wyrobić sobie karty kredytowej, stworzyć długu na rachunku, czy wnioskować o określony limit na koncie.
Ponadto jego rodzic lub opiekun prawny posiada wgląd w to, jak dziecko gospodaruje swoim kontem i pieniędzmi.
Jednocześnie jednak otwieranie i prowadzenie rachunków dla dzieci i młodzieży z reguły odbywa się na atrakcyjnych warunkach. Najczęściej banki nie pobierają dodatkowych opłat za prowadzenie takiego konta, przelewy, wydanie karty debetowej, a nawet za wypłaty gotówki z bankomatów krajowych.
Konta dla młodzieży powyżej 13. roku życia pozwalają ponadto na dostęp do większości usług, które dostępne są dla dorosłych. Nastolatek może więc używać płatności mobilnych, takich jak: Blik, Apple Pay, Google Pay lub Garmin Pay. Dodatkowo młody człowiek jest objęty, tak jak i dorosły użytkownik, programami lojalnościowymi oraz rabatowymi prowadzonymi przez jego bank.
Konto dla dzieci - czy warto?
Dla dzieci i młodzieży korzystanie z bankowości internetowej i mobilnej jest ważnym krokiem w dorosłość. Jest też ułatwieniem dla rodziców, którzy łatwiej mogą przesłać dziecku pieniądze na odległość. Dodatkowo uczy młodych ludzi odpowiedzialności i daje im poczucie niezależności.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock