Miliard gwiazd w zasięgu wzroku. To możliwe dzięki kolosalnej pracy wykonanej przez naukowców z Edynburga. Na skutek zastosowania teleskopów na podczerwień stworzyli rzeczywisty obraz Drogi Mlecznej i udostępnili go Internautom. Teraz każdy może podejrzeć dowolny fragment tej galaktyki.
Po dziesięciu latach pracy brytyjskim naukowcom udało się wyprodukować gigantyczny obraz Drogi Mlecznej. Zdołali to osiągnąć dzięki złożeniu w jedną całość pojedynczych obrazów uzyskanych za pomocą brytyjskich teleskopów umiejscowionych na Hawajach i w Chile. Jeden z nich działa na podczeriweń, co pozwala wejrzeć w historię powstawania Drogi Mlecznej.
Miliard, a może więcej
- Jest tam około miliarda gwiazd. To więcej niż w jakimkolwiek dotychczas badanym przez nas obszarze - mówi dr Nick Cross z Uniwersytetu w Edynburgu. To właśnie jego zespół, korzystając z teleskopowych zdjęć, sworzył interaktywne narzędzie, które pozwala każdemu z nas podejrzeć dowolny fragment Drogi Mlecznej. Nawet najmniejszy zawiera tysiące gwiazd.
Naukowcy z uniwersytetU w Edynburgu przetwarzają i archiwizowują wszystkie dane, które leżą u podstaw obraz, a następnie udostępniają je astronomom na całym świecie do przyszłych badań. Dr Cross ma nadzieję, że pozwoli to zrozumieć prawdziwą naturę naszej galaktyki.
- Niektórzy naukowcy będą mogli użyć tych danych do znalezienia obszarów formowania się gwiazd. Inni zajmą się szukaniem gromad kulistych, które powstawały zaraz na pocżatku formowania się galaktyki. Może nam to pomóc zrozumieć, jak wykształcił się cały ten system - tłumaczy dr Cross.
Projekt astronomów nazywa się Vista Data Flow System.
Autor: mm/mj / Źródło: bbc.co.uk