Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska

"Arabia Saudyjska w dużej niepewności"

Śmierć króla Abd Allaha nastąpiła w delikatnych czasach dla Arabii Saudyjskiej, kluczowego sojusznika USA. Królestwo zmaga się ze skutkami spadku cen ropy, zagrożeniem ze strony Państwa Islamskiego i rosnącymi wpływami Iranu na Bliskim Wschodzie - pisze "Foreign Policy".

Pół wieku rządził stolicą, jest "szeryfem rodziny". Kim jest najstarszy z "siódemki Sudairi"?

Ma 79 lat, trzynastu synów i za sobą pół wieku rządzenia saudyjską stolicą, którą z pustynnego miasta zamienił w pełną zagranicznych inwestycji metropolię z wieżowcami. Nowy król Arabii Saudyjskiej, Salman, zapowiada kontynuację polityki poprzednika, ale podobno jest jeszcze bardziej postępowy od zmarłego monarchy. Choć wydaje się jedną z najbardziej przygotowanych do rządzenia osobą w państwie, to pojawiają się plotki o jego złym stanie zdrowia. Kim jest nowy król Saudyjczyków?

Król Arabii Saudyjskiej nie żyje. Co z cenami ropy?

Dzisiejszej nocy zmarł król Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud, który rządził Arabią Saudyjską, czyli największym w OPEC producentem ropy naftowej. Ceny surowca na światowych rynkach wzrosły, ale analitycy uważają, że nie będzie to stały trend. Dziś baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 47,76 USD, po zwyżce o 1,45 USD.

Nie żyje król Arabii Saudyjskiej

Król Arabii Saudyjskiej Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud zmarł w czwartek wieczorem. Nowym monarchą został jego brat, książę Salman Ben Abd al-Aziz - podała telewizja państwowa w nocy z czwartku na piątek.

"Nieodpowiednie jest kojarzenie islamu z terroryzmem"

Akt terrorystyczny, którego celem są niewinne osoby jest obcy myśli i nauczaniu islamu - zapewniła rzecznika MSZ Iranu Marzija Afgham. Zamach na redakcję "Charlie Hebdo" potępiły też inne muzułmańskie kraje.

Cios w saudyjskich szyitów. Wyrok śmierci na duchownego

Znany w Arabii Saudyjskiej szyicki duchowny, szejk Nimr al-Nimr został skazany na karę śmierci m.in. za nieposłuszeństwo wobec władcy i podważanie jedności narodowej. Rodzina al-Nimra uznała, że wyrok jest niesprawiedliwy, że powinien być łagodniejszy.

Strzały na stacji benzynowej. Nie żyje dwóch Amerykanów

Dwóch obywateli USA zginęło w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie - poinformowała miejscowa policja. Mężczyźni zostali ostrzelani na jednej ze stacji benzynowych. To pierwszy od lat przypadek zabicia obywatela zachodniego kraju w tym islamskim królestwie.

Gorączka selfie opanowała muzułmanów. Zdjęcia z pielgrzymki do Mekki zalały internet

Muzułmanie pielgrzymujący od czwartku do Mekki wpadli w szał robienia "słitfoci". "Gorączka selfie" - jak piszą o niej media w krajach muzułmańskich - wywołuje skrajne emocje. Część robiących sobie zdjęcia w czasie pielgrzymki, będącej jednym z najwznioślejszych przeżyć, jakiego mogą dostąpić wyznawcy Allaha, nie widzi w nich nic złego. Niektórzy duchowni je potępiają.

Zniszczyć dżihadystów, potem obalić Asada. Wielka gra na Bliskim Wschodzie

Amerykańsko-arabska koalicja atakuje wspólnie dżihadystów, ale cele polityczne nie do końca ma zbieżne. Sunnickie monarchie mają nadzieję, że współpraca z USA w walce z Państwem Islamskim w Syrii zapewni im "wolną rękę", żeby potem obalić reżim Baszara el-Asada, sojusznika Iranu w regionie. Z kolei Waszyngton interesuje całkowite rozbicie dżihadystów i ocalenie rządu w Iraku, uważanego za sprzymierzeńca Iranu.

Kto bombardował? W atakach na terytorium Syrii "uczestniczyły kraje arabskie"

Barack Obama, zapowiadając 11 września rozprawę z Państwem Islamskim, oświadczył, że w walce z dżihadystami Stany Zjednoczone nie będą osamotnione, lecz będą działać w koalicji. Do tej pory była to koalicja państw niechętnych bezpośredniej akcji wojskowej, jednak ataki na Syrię wskazują, że USA znalazły skorych do pomocy sojuszników.