Albania

Albania

Społeczeństwa krajów Bałkanów Zachodnich "są przychylne integracji europejskiej i to poparcie musimy wykorzystać" - powiedział w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jak przekazał, Polska zobowiązała się do wpłaty pół miliona euro na fundusz inwestycyjny Bałkanów Zachodnich. To pierwsza część wpłaty środków, które zostaną przeznaczone przede wszystkim na projekty infrastrukturalne i gospodarcze w regionie.

Konflikt polityczny w Albanii wszedł w nową fazę. W czwartek prezydent Ilir Meta ogłosił nowy termin wyborów lokalnych: 13 października. Tymczasem premier Edi Rama i socjaliści wyznaczyli je na najbliższą niedzielę, zgodnie z pierwotnym terminem.

Parlament Albanii przyjął rezolucję, w której skrytykowano prezydenta Ilira Metę za decyzję o odwołaniu wyborów samorządowych. Uznano, że krok ten był niezgodny z konstytucją. W dokumencie określono działanie szefa państwa jako "całkowicie niewłaściwe, wykraczające poza konstytucyjne i prawne kompetencje prezydenta".

Albania wyraziła w poniedziałek swoje pełne wsparcie dla Kosowa w jego dyplomatycznym sporze z Serbią - poinformowała AFP. Kilka dni temu rząd Kosowa podwyższył o 100 procent cła na towary importowane z Serbii oraz z Bośni i Hercegowiny.

Unia Europejska podpisała w piątek umowę z Albanią w sprawie współpracy z unijną agencją ochrony granic Frontex. Pozwoli ona tej agencji na interwencje między innymi w zwalczaniu nielegalnej migracji na terytorium Albanii, z zastrzeżeniem uzyskania zgody od tego bałkańskiego kraju.