Albania

Albania

Kraje Bałkanów Zachodnich powoli tracą wiarę w to, że drzwi do UE kiedyś się przed nimi otworzą, a to powoduje w regionie naznaczonym podziałami prawdziwe zagrożenia i próżnię, którą chcą wypełnić Rosja i Chiny - ocenia w czwartek "Financial Times".

Albania nigdy nie zgodzi się na utworzenie na jej terytorium ośrodków dla migrantów przybywających do Unii Europejskiej - oświadczył premier Edi Rama, cytowany w środę przez niemiecki dziennik "Bild". Jak ocenił, rozwiązanie, by próbować uczynić z Albanii "falochron" wobec migrantów w Europie, jest "niebezpieczne".

Sąd w Prisztinie, stolicy Kosowa, skazał ośmiu mężczyzn za planowanie zamachów terrorystycznych na izraelską drużynę piłki nożnej i jej kibiców w trakcie meczu Albania - Izrael w 2016 roku.

Premier Mateusz Morawiecki jest w Sofii, gdzie weźmie udział w czwartkowym szczycie Unia Europejska-Bałkany Zachodnie. Jeszcze w środę wieczorem odbyła się nieformalna kolacja głów państw i szefów rządów krajów Unii Europejskiej. Morawiecki miał podczas niej rozmawiać z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem.

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl jest pierwszym prawosławnym patriarchą, który odwiedza Albanię. 56 procent ludności stanowią tam muzułmanie, prawosławni tylko siedem. Co dziesiąty Albańczyk jest katolikiem.

Parlament Macedonii uchwalił w środę ustawę przyznającą językowi albańskiemu status drugiego języka oficjalnego w kraju. Ustawę, nad którą głosowano w parlamencie po raz drugi, przyjęto mimo gwałtownego sprzeciwu opozycyjnych nacjonalistów.

Relacje pomiędzy Polską i Albanią są bardzo dobre; będziemy je rozwijać i umacniać - oświadczyli w Warszawie premierzy Polski i Albanii: Beata Szydło oraz Edi Rama; zapowiedzieli współpracę na rzecz przystąpienia Albanii do UE m.in. poprzez utworzenie Konferencji Tirańskiej.

Sąd w Skopje skazał w czwartek na ciężkie kary więzienia 33 Albańczyków z Macedonii, Kosowa i Albanii oskarżonych o terroryzm i pomoc terrorystom w związku ze starciami z policją, do których doszło w Kumanowie w maju 2015 roku. Zginęło wtedy 18 osób.

Prezydent Kosowa Hashim Thaci zwrócił się w środę do prezydenta Albanii Ilira Mety o ułatwienie Kosowianom otrzymywania obywatelstwa tego kraju, aby mogli oni swobodnie podróżować po Europie.

W Albanii odbyły się w niedzielę wybory parlamentarne, które według obserwatorów są testem politycznej dojrzałości tego bałkańskiego kraju i mogą być ważnym etapem na jego drodze do Unii Europejskiej. Albańczycy wybierali 140 deputowanych. Według sondaży exit-poll zwycięzcą głosowania jest Albańska Partia Socjalistyczna premiera Ediego Ramy.