Albania

Albania

Wydawało się, że odeszła w zapomnienie, ale wiele wskazuje na to, że albo się odradza, albo na jej gruzach powstaje coś nowego. Armia Wyzwolenia Kosowa i jej "żołnierze" znani przed laty z przeprowadzania zamachów terrorystycznych i walki z serbską armią w czasie wojny lat 1998-99, dwa razy w ciągu dwóch tygodni pojawili się w Macedonii. Za pierwszym razem uwięzili pograniczników, za drugim stoczyli regularną bitwę o Kumanowo. NATO i Unia Europejska zareagowały nad wyraz szybko, apelując o spokój w regionie, a Bułgaria na granicę z Macedonią wysłała wojsko. Konflikt albańsko-macedoński to być może tylko kwestia czasu.

Sytuacja w Macedonii może się pogorszyć, dlatego musimy być gotowi, również po to, by przyjąć uchodźców - powiedział w czwartek premier Bułgarii Bojko Borysow i zarządził wysłanie dużych oddziałów armii na granicę z Macedonią. To pokłosie trwającej dwa dni (9-10 maja) bitwy o miasto Kumanowo, w której macedońska policja starła się z albańskimi ekstremistami. W walce zginęło 18 osób, a ponad 30 zostało rannych.

Warszawski sąd po raz trzeci odroczył wydanie opinii dotyczącej serbskiego generała. Zapytanie dotyczy tego, czy może on odbywać w Polsce karę 14 lat więzienia. Vladimir Lazarević został skazany przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze za zbrodnie wojenne, jakie popełniał na Albańczykach w Kosowie pod koniec lat 90.

Albańczycy walczą ze skutkami powodzi, wywołanymi przez intensywne opady deszczu - miejscami odnotowano opad rzędu 130 l/mkw. Część obywateli została odcięta od dostępu do pitnej wody i dostaw prądu, zamknięte są szkoły i urzędy. W wyniku porwania przez nurt zginęły już trzy osoby.

Ich zamachy na serbskich polityków doprowadziły w 1998 r. do wybuchu konfliktu w Kosowie. Trzy lata później obecność mniejszości albańskiej w Macedonii stała się zarzewiem konfliktu, który ten kraj i sąsiadującą Albanię doprowadził na skraj wojny. Stanowią większość na południu Serbii, w niektórych rejonach Czarnogóry, a także w Grecji. Jak wyglądają "albańskie Bałkany" i czym jest Wielka Albania?

Sucha i gorąca pogoda tego lata spowodowała pod koniec sezonu serię pożarów w południowo-wschodniej Europie. Na przełomie sierpnia i września gęsty dym unoszacy się znad wschodniego wybrzeża Morza śródziemnego w kierunku Włoch było wyraźnie widać z kosmosu.

17 lutego zima sparaliżowała Albanię - spadły 3 metry śniegu, a rząd ogłosił stan klęski żywiołowej. 27 lutego o zimie już nikt nie słyszał, a termometry pokazały nawet 20 st. C.

Albański rząd ogłosił stan klęski żywiołowej dla prawie całego kraju. Przyczyna? Zima zawitała do Albanii. Miejscami spadło nawet do 3 metrów śniegu. Według agencji informacyjnych napadało tyle, że padły wszystkie rekordy grubości pokrywy śnieżnej w tym kraju.