Albania

Albania

Albańscy opozycjoniści zablokowali w poniedziałek główne krajowe drogi, żądając wolnych i sprawiedliwych wyborów. Protest trwał godzinę. Opozycja zapowiada bojkot czerwcowych wyborów parlamentarnych - podaje agencja Associated Press.

Albański parlament nie wybrał w środę w pierwszej turze nowego prezydenta z powodu braku kandydata. Rządząca lewicowa koalicja nie wystawiła żadnej kandydatury, chcąc wykazać dobrą wolę wobec centroprawicowej opozycji, bojkotującej od lutego prace parlamentu.

Premier Kosowa Isa Mustafa wezwał w środę władze Serbii, by powstrzymały się od gróźb pod adresem Prisztiny i zwróciły się ku dialogowi i współpracy. Między Prisztiną a Belgradem trwa niepokojąca wojna na słowa - pisze agencja AFP.

W Tiranie otwarty dla zwiedzających został dawny supertajny schron atomowy, który zamieniono na muzeum. Schron został zbudowany pod koniec dyktatury Envera Hodży dla potrzeb ówczesnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

W europejskich więzieniach przebywały w 2014 roku 1 mln 600 tys. 324 osoby, a pierwsze miejsce pod względem liczby więźniów na 100 tys. mieszkańców oraz liczby kobiet w więzieniach zajmowała Rosja - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Rady Europy za 2014 rok.

O tym, jak wciąż wielka jest nienawiść między Albańczykami a Serbami kilkanaście lat po wojnie w Kosowie, można się było przekonać w czwartek w parlamencie w Prisztinie. To tam, w czasie obrad, jeden z radykalnych albańskich parlamentarzystów rzucił granaty z gazem łzawiącym, by nie dopuścić do podpisania umowy dającej szersze prawa serbskiej mniejszości w kraju. Co najmniej jedna osoba została poszkodowana.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego ogłosili w ostatnich dniach, że ich celem są całe zachodnie Bałkany. Chorwacki dziennik "Jutarnji list" opisuje w środę przekaz video umieszczony w jednym z serwisów społecznościowych. Islamiści zapowiadają w nim "wyzwolenie" i nadejście "szariatu", w pierwszej kolejności w Serbii, następnie w Chorwacji.

Dwoje czeskich turystów zginęło w północnej Albanii, na drodze do jednego z najpopularniejszych górskich kempingów w tym kraju. Zabójca zamordował ich strzałami w tył głowy. Potem starał się zatrzeć ślady i zepchnął samochód ze zwłokami w przepaść. Policja w niedzielę aresztowała jedną podejrzaną osobę.

Czerwiec i lipiec to moment, który może mieć kolosalne znaczenie dla przyszłości Bałkanów. Premier Serbii Aleksandar Vuczić wrócił w ubiegłym tygodniu z Waszyngtonu, a za dwa tygodnie przyjmie w Belgradzie Angelę Merkel. Źródła dyplomatyczne bliskie rozmowom w Waszyngtonie i przygotowujące wizytę kanclerz Niemiec mówią, że Belgradowi przedstawiono dwa warunki dalszej integracji z Zachodem, a dojdzie jeszcze kolejny. Problem w tym, że jeden z nich jest prawie niewykonalny, a drugi i trzeci na pewno nie zostanie spełniony. Zachód ryzykuje tym samym utratę Serbii na rzecz Rosji.