Polska

Polska

Ktoś od miesięcy włamuje się do maili i na konta w mediach społecznościowych ministrów, posłów, dziennikarzy i żołnierzy. Do sieci trafiają półnagie zdjęcia radnych, sfingowane anonse na portalach z ogłoszeniami prostytutek i newsy o radioaktywnej chmurze znad Litwy. Co łączy te ataki? Tropy - jak ustalili dziennikarze Fundacji Reporterów - wiodą do hakerskiej grupy "Ghostwriters", która realizuje rosyjskie cele. - Przejętych kont są już tysiące. To tykająca bomba - twierdzą nasze źródła w polskich służbach specjalnych.

- PiS odzyskało władzę, przywracając partyjną ideologię, dowartościowując kwestie tożsamościowe, stygmatyzując jako zdrajców ludzi o innych poglądach czy "podejrzanych" obyczajach - mówi Piotr Smolar, dziennikarz francuskiej gazety "Le Monde", autor książki "Zły Żyd" i syn Aleksandra Smolara, działacza politycznego i wieloletniego szefa Fundacji im. Stefana Batorego.

Młodzi czuli się źle, bo zabrano im kontakt z rówieśnikami. Rodzice, bo okazało się, że w pandemii dzieci bywają dużym obciążeniem i nie muszą być gwarantem szczęścia. Pracownikom obniżał się dobrostan wraz z utratą pracy. Czy rok 2020 był dla nas wyjątkowo nieszczęśliwy? Sprawdziliśmy to, zaglądając wraz z prof. Piotrem Michoniem, autorem bloga i podcastu "Ekonomia szczęścia", do Światowego Raportu Szczęścia.

Stalin zdecydował, że Polska będzie krajem monoetnicznym, sztucznym tworem politycznym, w którym Polak to człowiek, który mówi po polsku i jest katolikiem – przekonuje profesor Norman Davies w cyklu "Rozmowy polsko-niepolskie" Jacka Tacika.