"A co my niby mamy z tej Unii?". Lista korzyści w nowym spocie zachęcającym do głosowania

Źródło:
TVN24.pl
Kto może głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
Kto może głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?Państwowa Komisja Wyborcza
wideo 2/2
Kto może głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?Państwowa Komisja Wyborcza

Wybory do Parlamentu Europejskiego już za mniej niż dwa tygodnie. Z tej okazji Fundacja Wolności Gospodarczej (FWG) udostępniła profrekwencyjny spot, w którym wylicza korzyści płynące z członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Wybory do Parlamentu Europejskiego już 9 czerwca. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7:00 do 21:00. O tym, dlaczego warto się do nich wówczas wybrać, przypomina najnowszy spot profrekwencyjny Fundacji Wolności Gospodarczej (FWG). - Unia, unia! A co my niby mamy z tej Unii? - pyta jeden z jego bohaterów w krótkim filmie nawiązującym do słynnego skeczu grupy Monty Pythona "Co zrobili dla nas Rzymianie". W odpowiedzi - podobnie jak w tamtym skeczu - pozostali uczestnicy zaczynają wyliczać listę korzyści.

W przypadku UE wskazują m.in. na rozwój dróg, modernizację kolei czy komunikacji miejskiej, korzyści finansowe płynące z eksportu do krajów UE czy wzrost miejsc pracy. – Sprawdź fakty o Polsce w Unii Europejskiej i nie daj się z Unii wyprowadzić. Głosuj 9 czerwca – apeluje w końcówce spotu FWG.

ZOBACZ TEŻ: 9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Kampania profrekwencyjna

Szczegółowo korzyści płynące z członkostwa Polski w Unii Fundacja opisuje na przygotowanej z okazji zbliżających się wyborów stronie internetowej polskawunii.pl. Jak tam podaje, dzięki funduszom, jakie Polska otrzymała przez ostatnie 20 lat członkostwa w Unii, w kraju powstało lub zostało zmodernizowane ok. 19,5 tysiąca kilometrów dróg. "To tyle ile z Gdańska do Przylądka Dobrej Nadziei w RPA i z powrotem" - wskazuje fundacja. Modernizacji uległy też kolej i komunikacja miejska.

Członkostwo w UE nie bez znaczenia jest też dla polskiego rynku pracy – dodaje FWG. Jak podaje, sam eksport towarów i usług do pozostałych państw Unii odpowiada za około 5 milionów miejsc pracy w kraju. Opisując kwestię polskiego eksportu do pozostałych państw wspólnoty fundacja zauważa w ciągu ostatnich dwóch dekad jego wartość wzrosła blisko sześciokrotnie - z 45 mld euro w 2004 roku do 262 mld euro w 2023 roku. W jej ocenie był on jednym z istotniejszych czynników wzrostu gospodarczego Polski.

Na polskawunii.pl FWG opisuje też m.in. jak na życie Polaków wpłynęło dołączenie do strefy Schengen, uczestnictwo w polityce żywnościowej UE czy prowadzonej przez nią Wspólnej Polityce Rolnej. Wskazuje też na korzyści, jak dofinansowywanie przez UE tworzenia i modernizacji infrastruktury sportowej w państwach członkowskich czy inwestycje wspólnoty w kanalizację i oczyszczalnie ścieków. Podnosi też kwestię możliwości wzięcia udziału w programie wymiany studenckiej Erasmus, czy korzystania z roamingu po cenach krajowych.

ZOBACZ TEŻ: Jak głosować w wyborach europejskich 2024? To trzeba wiedzieć

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego:  Fundacja Wolności Gospodarczej

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl