W wyborach do Parlamentu Europejskiego o mandat z okręgu numer 5 ubiegają się zarówno bardziej, jak i mniej rozpoznawalne twarze. Z pierwszych miejsc list startują tam: Bożena Żelazowska, Rafał Foryś, Piotr Bakun, Monika Żółtek, Andrzej Halicki, Anna Maria Żukowska, Adam Bielan, Dariusz Jarocki, Adam Bodetko, Romuald Starosielec oraz Andrzej Poneta.
Wybory do Parlamentu Europejskiego zostaną przeprowadzone w między 6 a 9 czerwca. W Polsce głosowanie zaplanowano na ostatni z tych dni, czyli niedzielę. Głosujący wybiorą wówczas 53 reprezentantów do europarlamentu. W okręgu nr 5, obejmującym województwo mazowieckie (bez miasta Warszawy i powiatów: grodziskiego, legionowskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego i wołomińskiego) z pierwszych miejsc list o mandat zabiega 11 osób. Co o nich wiadomo?
LISTA NR 1. Bożena Żelazowska
Bożena Żelazowska jest jedynką Komitetu Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe. Należy do Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL). Aktualnie jest posłanką. Zajmuje stanowisko wiceprzewodniczącej klubu parlamentarnego PSL – Trzecia Droga. Pełni także funkcję sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz generalnej konserwator zabytków. Mandat w Sejmie X kadencji objęła dzięki 17 416 głosom. Wcześniej, dzięki 8 665 wyborcom, zasiadała również w Sejmie IX kadencji.
Żelazowska urodziła się w 1970 roku w Chełmie. Tam też, po ukończeniu studiów politologicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, podjęła pracę jako nauczycielka historii w szkole podstawowej. W późniejszym czasie pracowała także m.in. w chełmskim domu dziecka, Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także Stacji Muzeum w Warszawie. Była radną Sejmiku Województwa Mazowieckiego V i VI kadencji.
LISTA NR 2. Rafał Foryś
Pierwsze miejsce na liście Komitetu Konfederacja Wolność i Niepodległość w okręgu nr 5 zajął Rafał Foryś, technik dentystyczny z Radomia. Od 2020 roku członek partii Konfederacja Korony Polskiej, prezes fundacji Rolnik Handluje. W tych wyborach prezentuje się na portalu X jako członek "drużyny Brauna", która "mówi nie dla Zielonego Ładu, dla euro i dla odbierania suwerenności Polsce".
W 2019 roku Foryś bezskutecznie ubiegał się o mandat posła z listy KW Konfederacja Wolność i Niepodległość. Zdobył 985 głosów. Próbę powtórzył w 2023 roku. Wówczas uzyskał 10 770 głosów, co również nie pozwoliło mu na zostanie parlamentarzystą.
LISTA NR 3. Piotr Bakun
Lista nr 3 to kandydaci Komitetu Wyborczego Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie. Jedynką na tej liście jest Piotr Bakun. Z zawodu jest rolnikiem, mieszka w Warszawie.
LISTA NR 4. Monika Żółtek
Monika Żółtek jest jedynką na liście Komitetu Wyborczego Polexit. Nie należy do żadnej partii politycznej. Zawodowo jest menedżerką produktu, mieszka w Krakowie.
Podczas ostatnich wyborów do europarlamentu Żółtek ubiegała się o mandat z okręgu nr 9 (Rzeszów). Startowała wówczas z drugiego miejsca listy Komitetu Wyborczego Polexit. Uzyskała 293 głosy, co nie przełożyło się na zdobycie mandatu eurodeputowanej. W 2015 bez powodzenia starała się o miejsce w Sejmie RP z listy Komitetu Wyborczego Kongres Nowej Prawicy.
LISTA NR 5. Andrzej Halicki
Andrzej Halicki otwiera listę Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej. W 2019 roku został wybrany europosłem. W Parlamencie Europejskim IX kadencji należał do Grupy Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci). Wcześniej, od 2005 roku, pełnił mandat posła RP. W latach 2014-2015 był ministrem administracji i cyfryzacji.
Halicki urodził się w 1961 roku w Warszawie. Ukończył SGPiS (obecnie SGH) na wydziale Handlu Wewnętrznego. Po studiach rozpoczął pracę jako rzecznik prasowy. Reprezentował m.in. Kongres Liberalno-Demokratyczny, Program Powszechnej Prywatyzacji czy klub parlamentarny PO.
LISTA NR 6. Anna Maria Żukowska
Jedynką listy Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica w okręgu nr 5 jest Anna Maria Żukowska. Polityczka należy do Nowej Lewicy. Od 2019 roku jest posłanką. Do parlamentu trafiła dzięki głosom 38 426 wyborców. Jest przewodniczącą Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy. Sprawuje także funkcje przewodniczącej bądź wiceprzewodniczącej kilku komisji i zespołów parlamentarnych, w tym Parlamentarnego Zespołu do spraw Równouprawnienia Społeczności LGBT+ czy Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Kobiet.
Żukowska urodziła się w Warszawie w 1983 roku. W 2010 roku rozpoczęła studia na Uniwersytecie Warszawskim. Po trzech latach uzyskała tytuł licencjata na Wydziale Neofilologii, a dwa lata później, na tej samej uczelni, została magistrą prawa. Równolegle ze studiami rozpoczęła działalność polityczną.
Sama o sobie mówi, że "bywa strasznie ostra". 9 marca posłanka w głośny sposób odniosła się do słów Szymona Hołowni, który odroczenie obrad nad projektami poselskimi w sprawie zmiany prawa aborcyjnego uzasadniał koniecznością zachowania "spokoju i cierpliwości, żeby walcząc o dobro, nie wprowadzić więcej zła". "Wyp******** z tym spokojem" - napisała wówczas Żukowska. 10 kwietnia polityczka udała się do marszałka Sejmu z przeprosinami.
LISTA NR 7. Adam Bielan
Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość umieścił na pierwszym miejscu swojej listy wieloletniego eurodeputowanego Adama Bielana. W ławach PE Bielan zasiadał w V, VI, VII i IX kadencji. W latach 2007-2009 był wiceprzewodniczącym. Między 2015 a 2019 rokiem objął mandat Senatora IX kadencji z ramienia PiS. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego tej izby. Wcześniej był także posłem Sejmu III i IV kadencji. Zasiadł również w Sejmie PRL. W 1997 roku dostał się do niego z listy AWS.
Bielan urodził się w 1974 r. w Gdańsku. Z wykształcenia jest politologiem. Zawodowo zajmował się także rzecznictwem prasowym. Wraz z Michałem Kamińskim współodpowiadał za realizację kampanii Lecha Kaczyńskiego w wyborach na prezydenta Warszawy i prezydenta RP. Był także współautorem kampanii parlamentarnej Prawa i Sprawiedliwości z 2005 roku. Zgodnie z zeznaniami Jarosława Gowina przed sejmową komisją śledczą ds. wyborów kopertowych, Bielan miał być też pomysłodawcą zorganizowania wyborów w formie kopertowej. Sam Bielan, zeznając na początku maja przed tą komisją, stwierdził, że "trudno mu powiedzieć", czy stał za tym pomysłem. W ostatnich miesiącach politycznym problemem dla Adama Bielana jest afera dotycząca nieprawidłowości w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. On sam pod koniec marca mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że ma w tej sprawie "czyste sumienie".
LISTA NR 8. Dariusz Jarocki
Jedynką Komitetu Wyborczego Normalny Kraj jest Dariusz Jarocki. Należy on do prawicowej partii politycznej Normalny Kraj. Z zawodu jest operatorem żurawi wieżowych. Mieszka w Gdańsku.
LISTA NR 9. Adam Bodetko
Komitet Wyborczy Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców umieścił na pierwszym miejscu swojej listy Adama Bodetko. Zawodowo zajmuje się on zarządzaniem przedsiębiorstwem. Należy do partii Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców (PL! SP). Mieszka w Nowym Dworze Mazowieckim.
LISTA NR 10. Romuald Starosielec
Romuald Starosielec jest jedynką Komitetu Wyborczego Ruch Naprawy Polski. Z wykształcenia jest historykiem i lotnikiem. Należy do partii Ruch Naprawy Polski, jest jej prezesem. Mieszka w Warszawie.
O mandat eurodeputowanego ubiegał się już w 2019 roku, ale bez sukcesu. Podczas tegorocznych wyborów samorządowych starał się o fotel prezydenta tego miasta. Zdobył 6019 głosów. Startował także w wyborach do rady m.st. Warszawy, ale zdobyte 565 głosów nie pozwoliło mu na objęcie mandatu.
LISTA NR 11. Andrzej Poneta
Na pierwszym miejscu swojej listy Komitet Wyborczy Wyborców Głos Silnej Polski umieścił Andrzeja Ponetę. Poneta jest nauczycielem. Podobnie jak i inni kandydaci KKW Głos Silnej Polski nie należy do żadnej partii politycznej. Mieszka w Jedlni-Letnisku.
Źródło: TVN24.pl