Wybory do europarlamentu odbędą się w Polsce już 9 czerwca. Wybierzemy łącznie 53 europosłów. Z województwa kujawsko‑pomorskiego kandyduje 77 osób reprezentujących osiem komitetów wyborczych. Największe szanse na wybór mają kandydaci wystawieni na pierwszych miejscach list wyborczych. Kogo poszczególne komitety umieściły na swoich "jedynkach" w okręgu nr 2?
Województwu kujawsko-pomorskiemu w wyborach do Parlamentu Europejskiego najprawdopodobniej przypadną w udziale - tak jak pięć lat temu - dwa mandaty. Wiele wskazuje na to, że powalczą o nie kandydaci dwóch największych ugrupowań: Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Ale swoje listy wystawiło w okręgu numer 2 osiem komitetów. Na "jedynkach" umieścili kandydatów, którzy - ich zdaniem - mają największe szanse na głosy wyborców. Kim są liderzy list?
LISTA NR 1. Ryszard Bober
Senator Ryszard Bober (PSL) otwiera listę Komitetu Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe. Jak pisał w 2022 roku "Dziennik Toruński", mieszkaniec powiatu brodnickiego "z wykształcenia jest inżynierem rolnictwa. Od lat prowadzi duże gospodarstwo rolne. Od 1989 roku natomiast angażuje się samorządowo i politycznie. Był radnym Jabłonowa Pomorskiego, potem powiatowym, a następnie - przez kilka kadencji - wojewódzkim". W Senacie X kadencji był wiceprzewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi". Jak informował dziennik, "gospodarstwo rolne senatora ma powierzchnię ponad 140 hektarów", a jego "majątek imponuje".
W niedawnym wywiadzie z Radiem Pomorza i Kujaw Bober przyznał, że "nie jest zbytnim euroentuzjastą, ale człowiekiem, który patrzy na Unię Europejską i rolę Polski w UE w sposób bardzo rozważny".
LISTA NR 2. Sławomir Ozdyk
Figurujący na listach PKW jako specjalista do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego, Sławomir Ozdyk otwiera listę Komitetu Konfederacja Wolność i Niepodległość. Pochodzi z Nakła nad Notecią. Z wykształcenia jest politologiem, w 2016 roku obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Szczecińskim. W latach 2018–2020 był współwłaścicielem agencji ochrony w Słubicach., obecnie prowadzi firmę z tej samej branży o nazwie Sanctus Security z siedzibą w Berlinie.
Jako członek partii Konfederacja Korony Polskiej, startował w wyborach parlamentarnych w 2023 roku, miał wówczas poparcie Grzegorza Brauna. Uzyskał 2544 głosów, mandatu nie zdobył.
Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", Ozdyk w swoich materiałach wyborczych z 2023 roku umieszczał zdjęcia z bronią, co spotkało się z ogromną krytyką. "Konfederacja w Bydgoszczy chce urządzać jakieś polowania? To wygląda na namawianie do przemocy" - komentował Michał Wysocki, kandydat z list Lewicy. Podczas kompanii do eurowyborów 2024 na swoim koncie na portalu X zamieścił plakat wyborczy z. hasłem "Exit. Nasze jedyne wyjście".
LISTA NR 3. Sławomir Woźniak
Lider listy KWW Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w wyborach do Parlamentu Europejskiego z zawodu jest inżynierem budownictwa. Sam przedstawia się w mediach społecznościowych jako twórca cyfrowy, prezes zarządu w Stowarzyszeniu NASZE PRAWO, absolwent Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy, który studiował na Politechnice Koszalińskiej. Nie należy do partii politycznej. Mieszka w gminie Inowrocław, w sołectwie Jaksice.
LISTA NR 4. Krzysztof Czerepiuk
Liderem na liście Komitetu Wyborczego Polexit w województwie kujawsko-pomorskim został Krzysztof Czerepiuk, geolog z Głogowa, członek Kongresu Nowej Prawicy, aktywista i działacz społeczny. Bez powodzenia kandydował w wyborach samorządowych w 2018 i 2024 r.
LISTA NR 5. Krzysztof Brejza
Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Brejza otwiera listę Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Brejza ukończył na UW studia prawnicze na wydziale prawa i administracji, a także studia na kierunku stosunki międzynarodowe. W 2014 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych na wydziale prawa i nauk społecznych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. W 2005 wstąpił do Platformy Obywatelskiej. Jak podkreśla na swojej stronie Platforma Obywatelska, "odkrył szereg afer PiS, w tym aferę nagrodową w rządzie w 2018", był "nielegalnie inwigilowany przez władzę cyberbronią Pegasus".
Sprawował mandat posła Sejmu RP VI, VII i VIII kadencji. W wyborach parlamentarnych w 2019 r. pełnił funkcję szefa sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. W wyborach tych został wybrany w skład Senatu X kadencji.
W wyniku wyborów z 2023 powrócił do Sejmu - uzyskał mandat posła X kadencji. W styczniu 2024 objął mandat eurodeputowanego, zastępując w PE Radosława Sikorskiego, który został powołany na stanowisko ministra spraw zagranicznych. W konsekwencji wygasł jego mandat poselski.
W trwającej kampanii do europarlamentu Brejza podkreśla: "Zdecydujemy, czy Polska będzie integrować się z Zachodem, czy skręci w kierunku na Wschód. Zagłosujmy za bezpieczną, godną Polską". ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. Kandydaci KO - lista "jedynek"
LISTA NR 6. Piotr Kowal
Piotr Kowal, specjalista do spraw zarządzania, otwiera listę Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica. Portal Samorządowy przedstawia Kowala jako włocławianina, samorządowca, wiceprzewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej w województwie kujawsko-pomorskim. Z wykształcenia jest administratywistą.
W wyborach samorządowych w 2018 roku Kowal zdobył mandat startując z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem. Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miasta Włocławek oraz przewodniczącego Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska w kadencji 2018-2024. Bez powodzenia kandydował w wyborach parlamentarnych w 2019 i 2023 r. W wyborach samorządowych w 2024 r. uzyskał mandat radnego i zasiadł w Radzie Miasta Włocławka na kadencję 2024-2029.
LISTA NR 7. Kosma Złotowski
Poseł do Parlamentu Europejskiego Kosma Złotowski jest liderem listy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość. Jak sam podkreśla, urodził się w Bydgoszczy i tam dorastał. Studia polonistyczne ukończył na Uniwersytecie Warszawskim, zaś ekonomiczne (MBA) na amerykańskim Dominican University. W 1994 został prezydentem Bydgoszczy, w 1997 roku posłem na Sejm RP, od 1 lipca 2014 roku reprezentuje województwo kujawsko-pomorskie jako poseł do Parlamentu Europejskiego. W mijającej kadencji, z ramienia Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, pracuje w Komisji Transportu i Turystyki oraz w Komisji Petycji.
Złotowski mówi, że celem jego ugrupowania w nowej kadencji będzie zablokowanie proponowanych zmian w Unii Europejskiej, czyli "przesunięcia kompetencji z krajów członkowskich na Komisję Europejską w 64 obszarach".
Złotowski dodaje, że Prawo i Sprawiedliwość będzie opowiadać się przeciwko Zielonemu Ładowi. Zaznacza, że przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim będą sprzeciwiać się reformie traktatów europejskich, które prowadziłyby do stworzenia jednego wielkiego państwa europejskiego ze stolicą w Brukseli, a także likwidacji weta przy podejmowaniu decyzji w Unii Europejskiej. ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. Kandydaci PiS - lista "jedynek"
LISTA NR 9. Adam Nawara
Listę Komitetu Wyborczego Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców otwiera przedsiębiorca Adam Nawara. Na swoim profilu na Facebooku Nawara przedstawia się jako "działacz Strajku Przedsiębiorców. Walczący o Wolność Godność Własność".
ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. Okręg nr 2 - kto kandyduje w województwie kujawsko‑pomorskim [pełna lista]
Źródło: PKW, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP