Ochrona zdrowia

Ochrona zdrowia

Łatwiejszy dostęp do badań genetycznych

Pacjenci onkologiczni mogą już wykonywać refundowane badania genetyczne związane z mutacją BRCA1 i BRCA2 w trybie ambulatoryjnym. Dzięki temu zyskują szansę na szybszą kwalifikację do właściwych programów lekowych i unikają niepotrzebnej hospitalizacji.

Bez pół litra można żyć, ale dla nich te pół litra to życie

Latamy w kosmos, tworzymy protezy kończyn na drukarkach 3D, modyfikujemy geny, ale krwi wciąż nie potrafimy wyprodukować. A ofiary wypadków, osoby chore i potrzebujące żyją tylko dzięki dawcom. Tak jak Natalia, Sabina i Bartek. Jedno oddanie krwi trwa zaledwie kilkanaście minut, a może uratować nawet trzy życia.

Problem z adherencją, czyli pacjent wie lepiej, a państwo płaci

Nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich ma negatywne skutki dla pacjentów i generuje ogromne wydatki dla systemu ochrony zdrowia. Aby zwiększyć efektywność leczenia chorób przewlekłych, powołano w Senacie specjalny zespół. Zajmie się on opracowaniem zasad prawnych i zmianami organizacyjnymi. Czy uda się zaoszczędzić 6 miliardów złotych?

Chorują nawet kilkumiesięczne dzieci. "Potrzebna jest ścisła współpraca z rodzicami"

To była czteromiesięczna dziewczynka, u której zdiagnozowaliśmy chorobę Crohna o ciężkim przebiegu. Pacjentka miała zmiany okołoodbytnicze, przetokę. Ostatecznie wykonano u niej przeszczep komórek macierzystych - tak swoją najmłodszą pacjentkę z nieswoistą chorobą zapalną jelit (NZJ) wspominał w podcaście "Wywiad Medyczny" Joanny Kryńskiej w TVN24+ profesor Jarosław Kierkuś, gastrolog i pediatra z Centrum Zdrowia Dziecka. Grupa pacjentów z NZJ jest coraz bardziej liczna, nikogo też już nie dziwią wczesne diagnozy. Leczenia przyczynowego nadal nie opracowano.

Resort zdrowia bierze się za szpitalne jedzenie. "Może poprawić rokowanie"

W szpitalach zostaną wprowadzone jednolite standardy żywienia. Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie. - Odpowiednie żywienie to integralna część leczenia, tak samo ważna jak leki czy zabiegi medyczne - podkreśla w rozmowie z tvn24.pl doktor Joanna Neuhoff-Murawska, dietetyk kliniczny.

Dwa lata programu szczepień przeciw HPV. Jest lepiej, ale wciąż poniżej celu

Program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dla dziewcząt i chłopców działa już od dwóch lat. Jego popularność rośnie, choć w tempie dalekim od oczekiwań. Wyszczepialność nie przekroczyła jeszcze 20 procent w grupie uprawnionych, a celem jest osiągnięcie pułapu przynajmniej 60 procent do 2028 roku. Tymczasem szczepienie chroni przed groźnymi nowotworami, które dziś zbierają u nas śmiertelne żniwo, a w krajach promujących immunizację prawie już nie występują.

Te problemy dotykają nawet co trzeciej kobiety. "Wycofują się z życia, są stygmatyzowane"

Nietrzymanie moczu, stolca czy gazów, brudzenie bielizny po wypróżnieniu, wypadanie narządów dna miednicy, ale też częstsze złamania - to tylko niektóre objawy i skutki problemów natury uroginekologicznej. Kobiet, które się z nimi zmagają, może być nawet ponad 6 milionów. Nie mogą liczyć na wsparcie systemowe - lekarzy wyspecjalizowanych w tym, by im pomóc, jest za mało. Nie ma też ośrodków referencyjnych. Eksperci mówią o pilnej potrzebie zmian.

Ustawa podwyżkowa do zmiany? Strona związkowa przeciwna propozycjom

Strona związkowa odrzuciła propozycje Ministerstwa Zdrowia, dotyczące zmian w mechanizmie waloryzacji najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia - dowiadujemy się z komunikatu po posiedzeniu prezydium Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia. Resort proponował między innymi przesunięcie podwyżek z lipca na styczeń oraz odejście od kwoty bazowej i współczynników pracy.

Jeden wirus i dwie używki. Te nowotwory znacznie pogarszają jakość życia

- Tu jest pięć narządów zmysłu. Mamy tu cały proces komunikatywny, możemy się porozumiewać. Każda nasza ingerencja powoduje, że ta jakość życia się zmniejsza - tak o nowotworach głowy i szyi mówił w podcaście Wywiad Medyczny Joanny Kryńskiej w TVN24+ profesor Wojciech Golusiński, laryngolog. Trzy główne czynniki ryzyka tych chorób to nikotyna i alkohol (zwłaszcza w parze) oraz wirus HPV. Profilaktyka wydaje się być prosta, ale statystyki wskazują, że mamy z nią duży problem.

Ministra zdrowia zapowiada nowe świadczenie dla kobiet

- Menopauza jest tematem tabu. My same niechętnie o tym mówimy - mówiła Izabela Leszczyna w reportażu Adrianny Otręby "MenoPower". Ministra zdrowia zapowiedziała nowe świadczenie dla kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Na czym ma polegać?